home 2024. november 21., Olivér napja
Online előfizetés
Az ökológiai állattartás lehetőségei térségünkben (2.)
dr. Könyves Tibor
2024.09.17.
LXXIX. évf. 37. szám
Az ökológiai állattartás lehetőségei térségünkben (2.)

Kerekded, göndör szőrű örökségünk, a mangalica.

A mangalica egy különleges, magyar őshonos sertésfajta, mely évszázadok óta része a hazai állattenyésztési gyakorlatnak és kulináris kultúrának. 

A mangalica szót a történeti-etimológiai szótár szerint először 1791-ben említik, amikor az ajkai kanásztól elhajtanak „100 darab sertést, rész szerént mangaritzákat rész szerént magyar fajtákat”. A gödöllői Grassalkovich-uradalomban már 1795-ben 110 mangoliczának mondott disznót vásároltak. A mangalica, akárcsak a szalonna szavunk, szláv, szerb—horvát eredetű, a magyar mangalicát ugyanis az 1830-as évektől a Szerbiából behozott sumadia disznóból a szalontai és a bakonyi disznó keresztezésével tenyésztették ki.

Már a honfoglalás korában megtalálható volt itt a vadon élő állatokhoz hasonlóan szaporodó, őshonos, extenzív, vöröses-szürkés fekete, hosszú fejű, felálló fülű, göndör szőrű bakonyi fajta. Valószínűleg a magyarsággal került a Kárpát-medencébe és a Tiszán túlra a nagy testű, hosszú lábú, lelógó fülű, vöröses-barnás szalontai disznó. A XIX. század végére visszaszoruló szalontai fajtát (tájnyelven gicza, siska) az ország keleti részén, főleg Bihar, Szatmár és Békés megyékben tenyésztették. Ahogy a szerb kondákat áthajtották Magyarországon a soproni és a győri állatvásárba, az óriási állományból kis rész elkallódott, megvásárolták, olykor ellopták, és ezek az egyedek keveredtek az itt honos disznófajtákkal. A mangalica a korábban őshonos bakonyi és szalontai fajták, a birtokosok által beszerzett „mangalitza” és a vaddisznó keveredéséből jött létre. Elterjedését jelentősen elősegítette, hogy külterjesen tartható, igénytelen fajta, mely a vaddisznó sok tulajdonságát megőrizte. A lakosság körében egyre népszerűbb lett ez a zsírsertésfajta, melyet akkor törökfajtának, rátznak, mangaritzának vagy mangalitzának is neveztek. Huszonöt év alatt eljutott az ország minden részébe, s teljesen átalakította a sertésállományt.

1833-ban József főherceg Kisjenőn tenyészetet alapított, ahova Miloš herceg akkor már híres állományából vásároltak állatokat. Ezek a sertések fehér, göndör szőrű egyedek voltak, és Kisjenőn kereszteződtek az ott levő állománnyal. A többi magyarországi földbirtokos innen vásárolt tenyészállatokat, s így az ország területén több nagy hírű tenyészet is kialakult. Ilyen volt a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtokon létrejött tenyészet, melyet 1865-ben alapítottak. Ezeknek a központoknak a segítségével létrejött egy viszonylag egységes populáció. A mangalica néhány nemzedék alatt annyira alkalmazkodott az alföldi viszonyokhoz, hogy igazi magyar fajtává vált. A leggyakoribb változata a szőke mangalica. Jól hasznosítja a táplálékot, kül- és belterjes tartásra egyaránt alkalmas. Zsír- és hústermelésre is bevált. A mangalicának sok más változata is ismert, hiszen a fajtára hatott a táplálék, a tartás sokfélesége.

Vörös mangalica: A szőke mangalica és a göndör szőrű szalontai sertés keveredéséből jött létre, valamivel nagyobb súlyú és szaporább a szőkénél.

Fecskehasú mangalica: A szőke és a fekete mangalica kereszteződéséből jött létre. Kisebb termetű, de szaporább, mint a szőke változat.

Fekete mangalica: A szerémségi fekete sertés és a szőke mangalica kereszteződéséből jött létre, jobb ellenálló képességű, de gyengébb termelési tulajdonságú volt, mint a szőke változat. A XX. század elején kipusztult.

Vadas mangalica: Igen ritka változat, elsősorban a hegyvidékeken volt jellemző, valószínűleg a szőke mangalica és a vaddisznó véletlen kereszteződéséből jött létre. A legnagyobb csapás a fajtára az 1895-ben kitört sertéspestis volt, mely húsz évig tartott, és 4,5 millió állat pusztulását okozta. Az elhullott példányok 95%-a mangalica volt. Ezután az állomány mérete egyre csak csökkent.

A mangalica húsának minősége kiemelkedő. A sertéshús zsírszövettartalma magas, ami jellegzetes ízt és állagot ad a húsnak. A zsírszövet finomabb és egyenletesebb eloszlása hozzájárul a hús márványozottságához és gazdag ízéhez. A mangalica húsát gyakran nevezik marhahúshoz hasonlónak, mert a zsírtartalom és a hús minősége miatt különleges a textúrája.

A mangalica tenyésztése szakértelmet igényel. Az állatok jól alkalmazkodnak a hazai éghajlathoz és tájakhoz, ami lehetővé teszi, hogy természetes környezetben neveljék őket. A mangalicaegyedek általában szabadon tartott, legeltetett állatok, ami hozzájárul a hús minőségének kiválóságához. A természetes táplálkozás és a szabad tartás teszi lehetővé, hogy a sertések húsának zsírtartalma és a hús minősége optimális legyen.

A mangalica tenyésztése gazdasági szempontból is jelentős. Húsának magas ára és kiváló minősége miatt igen népszerű a gazdák körében. Ám a tenyésztés költséges lehet, mivel a mangalica növekedési üteme lassabb, azaz több időt igényel a megfelelő húsminőség eléréséhez. Húsát nemcsak helyi piacokon értékesítik, hanem exportálják is, ami hozzájárul a mezőgazdaság nemzetközi elismertségéhez. Fontos alapanyaga a híres, spanyol serrano sonkának. A mangalica húsából készült termékek, például a kolbász, a szalámi és a sonka, a nemzetközi gasztronómiában is népszerűek, számos díjat nyertek.

A gazdák szerint a mangalicatenyésztés a piaci nehézségek ellenére is válságállónak bizonyul. A prémium termékeknek köszönhetően ez az ágazat teljesen el tudott különülni a hagyományos sertések piacától, tenyésztésben, termelésben és értékesítésben egyaránt független.

Kapcsolódó cikkek
Környezet és egészség
Az ökológiai állattartás lehetőségei térségünkben (3.)
dr. Könyves Tibor
2024.09.25.
LXXIX.. évf. 39. szám
A biojuhászat jelene és jövője
Bővebben
Környezet és egészség
Az ökológiai állattartás lehetőségei térségünkben (4.)
dr. Könyves Tibor
2024.10.01.
LXXIX.. évf. 39. szám
Biojuhászatban tenyésztett fajták
Bővebben
Környezet és egészség
Az ökológiai állattartás lehetőségei térségünkben (5.)
dr. Könyves Tibor
2024.10.08.
LXXIX.. évf. 40. szám
Manapság a tanyák kezdenek elnéptelenedni. Napjainkban leginkább csak pihenésre, nem pedig termelésre has…
Bővebben
Környezet és egészség
Az ökológiai állattartás lehetőségei térségünkben (1.)
dr. Könyves Tibor
2024.09.10.
LXXIX. évf. 36. szám
A múlt század első felében elkezdődött a nagyüzemi mezőgazdasági termelés erőteljes kémiai és műszaki int…
Bővebben
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..