home 2024. december 22., Zénó napja
Online előfizetés
Vízummal, de hogyan?
DÉVAVÁRI D. Zoltán
2007.03.28.
LXII. évf. 13. szám

Miután Göncz Kinga magyar külügyminiszter Szabadkán hivatalosan is bejelentette, hogy Magyarország 2008. január 1-jén csatlakozik a schengeni övezethez - s ez átmenetileg komolyan megnehezíti a délvidéki magyarok anyaországgal való kapcsolattartását -, annak néztünk utána, mit jelent mindez a gyakor...

Miután Göncz Kinga magyar külügyminiszter Szabadkán hivatalosan is bejelentette, hogy Magyarország 2008. január 1-jén csatlakozik a schengeni övezethez - s ez átmenetileg komolyan megnehezíti a délvidéki magyarok anyaországgal való kapcsolattartását -, annak néztünk utána, mit jelent mindez a gyakorlatban.
A jelenlegi információk szerint a jövő év január elsejétől megszűnnek a most kiadásra kerülő ingyenes, többszöri belépésre feljogosító, úgynevezett multi vízumok. Tehát minden egyes magyarországi belépésre külön kell majd vízumot igényelni - 35 euró ellenében. A vízumkiadás feltétele is szigorúbb lesz: az eddigi dokumentumok mellett januártól magyarországi közjegyző által hitelesített meghívólevelet is csatolni kell, aminek költsége -- információnk szerint -- mintegy 20--25 ezer forint. Amennyiben a meghívott személy nem rendelkezik önálló jövedelemmel, illetve nem tudja igazolni magyarországi tartózkodása alatti megélhetését, akkor a meghívónak az APEH által kiadott hivatalos jövedelemigazolást is mellékelnie kell -- feltéve, ha erre hajlandó. Mindezen túl - ismét nyomatékosan hangsúlyozzuk: a jelenlegi információk szerint -- minden egyes magyarországi tartózkodási napra kötelező egészségügyi biztosítást is kell majd kötni, aminek összege biztosítótól függően változó, napi 5 és 10 euró között mozog. Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha, mondjuk, egy csonoplyai magyar nemzetiségű polgár egy hétre Veszprémbe szeretne utazni, s minden szükséges dokumentumot beszerez (tehát van olyan magyar állampolgársággal rendelkező közeli ismerőse, illetve rokona, aki vállalja az ügyintézés magyarországi részét, s az itthoni papírokkal is minden rendben van), akkor az egyhetes tartózkodást lehetővé tevő vízumért fizetendő 35 eurón kívül mintegy 100 eurós közjegyzői hitelesítési költséggel, illetve 70 euró biztosítási költséggel kell számolnia. A fénymásolás, fényképezés, egyéb felmerülő költségek és az utazás anyagi terheit nem számítva -- a jelenlegi információk szerint -- az egyhetes anyaországi tartózkodásra feljogosító vízum beszerzése akár 205 euróba is kerülhet. Feltéve, ha a kérelmező, minden törvényi kötelezettségnek eleget tud tenni. Tegyük hozzá: ezen egy hét alatt a vízummal rendelkező az EU bármely schengeni tagállamába beléphet.
Jelenleg úgy tűnik, hogy megmarad a Nemzeti Vízum intézményrendszere, amely korlátozás nélküli belépésre jogosít fel, s továbbra is ingyenes marad. Viszont a belépésen kívül az ezzel a vízumtípussal rendelkezők továbbra sem vállalhatnak munkát s felsőfokú tanulmányokat nem folytathatnak. Mivel a Nemzeti Vízum kritériumrendszere igen szigorú, így annak feltételeit az előzetes becslések szerint legfeljebb még 7-8 ezren tudják teljesíteni.
Továbbra is kérdéses a kishatárforgalmi rendszer újbóli életbe lépése. Ennek egyik oka az elhúzódó szerbiai kormányalakítás, másrészt pedig a vajdasági magyarság teljes politikai elitjének ellenállása. Több okból is, hiszen a kishatárforgalmi rendszer 50 kilométeres sávra terjedne ki, így az ezen kívül rekedők -- gyakorlatilag a vajdasági magyarság fele - részére elérhetetlen. Másrészt pedig az anyaország vonatkozásában is csupán 50 kilométeres körzetben tesz lehetővé szabad mozgást, az ezt elhagyók - amennyiben igazoltatják őket a sávon kívül - komoly szankciókkal számolhatnak. Az ellenkezés egyik sarkalatos pontja az, hogy a rendszer életbelépése vélhetőleg jelentősen megváltoztatná az etnikai viszonyokat is, hiszen a szerb közigazgatás korrupciója miatt vélhetőleg több tízezerre tehető azon személyek száma, akik e kiskaput kihasználva próbálnának belépni az Unió területére.
Hogy a kormányzat jelen pillanatban milyen könnyítéseket tervez, egyelőre a jövő titka. Az sem ismeretes még, hogy mely csoportok (tanulók, üzletemberek, művelődési, kulturális egyesületek tagjai stb.) számára lesz érdemi könnyítés, illetve adnak ki többszöri belépést lehetővé tevő vízumot.
Jóllehet a fentiek az EU-s vízumpolitika részei, a Magyar Köztárság Alkotmányának hatodik paragrafusának 3. bekezdése így szól: ,,A Magyar Köztársaság felelősséget érez a határain kívül élő magyarok sorsáért, és előmozdítja a Magyarországgal való kapcsolatuk ápolását.' Az érzelmi kérdéseket, motivációkat leszámítva jelen pillanatban csak a legfelkészültebb jogi szakemberek tudják megmondani, hogy ebben a helyzetben ez mit jelent, s mit is ér mind a belpolitikai küzdőtéren, mind Brüsszelben.
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..