Az ünnepi készülődés időszakát mindenki másként éli meg. Vannak, akik mindent az utolsó pillanatra hagynak, mások már advent első vasárnapján megkezdik a fokozatos bevásárlást, a lakás díszítését és az elmaradhatatlan karácsonyi nagytakarítást. Akadnak olyanok is, akik már nyáron megtervezik, mivel lepik meg szeretteiket, sőt, idejében, hónapokkal szenteste előtt be is szerzik az ajándékokat.
Az utóbbi csoport tagjai türelmetlenül számolnak vissza, mert december vége számukra az év legszebb, legizgalmasabb része. Ez az ő időszakuk. Ők az igazi karácsonyimádók, akik hatalmas lelkesedéssel vetik bele magukat ennek az ünnepnek a megélésébe. A legapróbb részletekre is ügyelnek, náluk a díszítés nem csak karácsonyfából és adventi koszorúból áll. A ház vagy lakás minden pontján elhelyeznek néhány hangulatos dekorációs elemet. Azt is jó előre megtervezik, milyen tematikájú lesz a díszítés. Advent idején illatos süteményeket sütnek, egy forró kakaóval vagy teával szívesen megnéznek egy karácsonyi filmet, vagy kellemes melódiákkal hangolódnak. Esetleg téli bakancslistát készítenek.
A szabadkai Bartók Beáta is a karácsonyimádók táborát erősíti. Nem bízza a véletlenre az előkészületeket, mindent idejében megcsinál.
* Hónapokkal karácsony előtt indul nálad a visszaszámlálás. Mikor kezdődik meg a készülődés, mikor nyitod meg a karácsonyi idényt?
— Nálunk a készülődés már szeptemberben elkezdődik. Tíz éve, amióta gyerekem van, mindig olyankor írjuk meg a levelet a Mikulásnak és a Jézuskának, hogy legyen ideje beszerezni az áhított dolgokat. Amikor még kisebb volt, a hűtőre raktuk a rajzot, és tudta a kisfiam, hogy akkor már nem lehet rajta változtatni.
* Az ünnepi dekorálást is korán megkezded?
— Ami a dekorálást illeti, mindenszentek után elkezdjük a lakást díszíteni, kis apróságokkal tesszük hangulatosabbá a környezetünket. Úgy igazán december 1-jére leszünk készek az otthonunk teljes ünneplőbe öltöztetésével. Minden szobára külön hangsúlyt helyezek. A folyamat nagytakarítással kezdődik, majd fényfüzérekkel ékesítem az ablakokat, a polcokat, valamint apróbb figurákkal díszítem a szobát. Olyan emlékek is előkerülnek, amelyeket a fiam készített az óvodában vagy az iskolában. Valamennyi kis tárgynak megvan a saját története. Évente van egy-két új dekorációs elemünk, de minden évben a piros, a fehér és a zöld szín dominál nálunk.
* A családot is bevonod az előkészületekbe?
— Mikulásra már kisütjük a mézeskalácsot, ebben mindenkinek megvan a maga feladata. Miután kisülnek, együtt kidíszítjük a kalácsokat, ami kiváló alkalmat ad a minőségi időtöltésre, mivel ez egy több órán át tartó program. Közben sokat nevetünk, és természetesen sokat kóstolunk is.
* Jelenleg hol tartasz a karácsony előtti tevékenységekkel?
— Megterveztük a menüt, a süteményeket, a kalácsokat, és az alapanyagok nagy részét is már beszereztem. Az ajándékok becsomagolva, eldugva várják a szentestét. Ilyenkor az iskolai jótékonysági vásárra is gondolunk, általában rajzokat szoktam készíteni.
* Nálatok milyen a karácsony, hogyan ünnepeltek?
— December 24-én sötétedésre jön össze a család. Addigra elkészül az ünnepi menüsor, vacsorázunk, közben kellemes karácsonyi zene szól, együtt vagyunk, beszélgetünk. Majd megérkezik a Jézuska. A család legfiatalabb tagja szokta szétosztani mindenkinek az ajándékokat, egy kis segítséggel. Amikor elmegy a család többi tagja, mi hármasban filmet nézünk. Kihagyhatatlan kedvencünk a Reszkessetek, betörők! Karácsony napján mi látogatjuk meg a családot, jókat eszünk, de ami a legfontosabb, hogy együtt vagyunk. Ilyenkor minden egy kicsit lelassul. Ez nagyon fontos a mai világban. Az ételek már tíz éve ugyanazok, amióta nálunk töltjük a szentestét. A vacsora bableves, halászlé, sült ponty, krumplipüré és saláta. A sütemények terén sem sokat variálok. Minden évben ugyanazt készítem, a család többi tagja pedig más fajtát, így mindenki kap a másikéból is.
* Mely részét szereted leginkább az előkészületeknek, illetve az ünnepeknek?
— A legjobban várni szeretem a közelgő karácsonyt. Szeretem megtervezni, kigondolni az apró részleteket, mindent beszerezni, megcsinálni, előkészíteni. A december általában mindenkinek a rohanásról szól. Az iskolákban is nagy hajrá van, de a munkahelyeken is hatalmas a hajtás ilyenkor. A gyerekek karácsonyi fellépésekre készülnek, ami természetesen pluszpróbákkal jár. Mindezek után jót tesz egy kis lassítás, pihenés. Azokért a csillogó szemekért, amelyeket szenteste látunk, megéri a készülődés, a sok teendő. Nagyszerű érzés meghozni a csodát mindenki számára, örömkönnyeket csalni egymás szemébe. Ezt nemcsak az otthonunkban tehetjük meg, hanem a munkahelyünkön is meglephetjük a kollégákat valami apró figyelmességgel, de a tanárt, oktatót is meg lehet ilyen módon örvendeztetni.
* Hogyan lehet nyugodt, stresszmentes a készülődés és az ünnep?
— A stressz valamilyen formában ott van, mert az ember arra törekszik, hogy minden tökéletes legyen, minden úgy sikerüljön, ahogyan eltervezte. Igyekezzünk az előkészületeket ne teherként megélni, hanem élvezni. Nem a nagy ajándék számít, vagy az ötféle sütemény, az a fontos, hogy lelassuljunk, és megéljük a pillanatokat. Mindenki a keretei, illetve az igényei szerint díszít. Ettől kerek a világ, hogy nem vagyunk egyformák, mindenki másként csinálja, és más módon éli meg az ünnepet.
Az interjúalany felvételei