Az autógyártás területén zajló fejlesztések újabb mérföldkőhöz érkeztek, az egyébként is leginkább robotizált iparágat elkezdték még tovább korszerűsíteni. A most végbemenő forradalmi változások középpontjában a humanoid robotok állnak, melyek új dimenziót nyitnak meg a gyártási folyamatokban. A jelek szerint a nagy autógyártó cégek ebben látják az automatizáció következő lépcsőfokát.
A robotizáció nem új keletű az autógyártásban, a statisztikák szerint legalább 1 millió robot dolgozik a különféle vállalatok gyáraiban, és a számuk egyre növekszik, viszont a humanoid (vagyis emberszerű) robotok bevezetése új fejezetet nyit a gyártási technológiák történetében. A Nemzetközi Robotikai Szövetség adatai szerint az ipari robotok jelentős része az autóiparban „dolgozik”, különösen Dél-Koreában, Németországban, az Egyesült Államokban és Japánban. Igaz, jelenleg túlnyomórészt embereket alkalmaznak a cégek, viszont Dél-Koreában már 10 000 munkásra csaknem 3000 robot jut.
A képet a DALL-E generálta
A BMW és a Mercedes-Benz legújabb lépései ezen a területen különösen figyelemre méltóak. A BMW még ez év januárjában a kaliforniai Figure robotikai céggel kötött megállapodást, melynek értelmében humanoid robotokat fognak bevetni a gyártósorokon. A Figure cég csupán tizenkét hónap leforgása alatt készítette el Figure 01 nevű robotját, ezt tavaly októberben mutatta be, és a robotok alig három hónap múlva már munkát is kaptak a BMW autógyárában. A humanoid robotok képesek két lábon járni, és ötujjas kezükkel összetett feladatokat végezni, ezáltal az autógyártó reményei szerint forradalmasítani fogják a gyártási folyamatokat. Az elsődleges feladatuk a gyártás támogatása lesz, ahol az emberi munkaerőt kiegészítve növelik a termelékenységet és csökkentik a költségeket. A robotok sem teljesen fáradhatatlanok, hiszen minden öt órában töltőállomásra kell menniük, hogy feltöltsék magukat. Képesek lesznek olyan feladatok ellátására is, amelyeket eddig nehéz volt automatizálni. Az autógyártás új terület a humanoidok használatában, mivel az eddig szolgálatba állított emberszerű gépek főként rakodói munkákat végeznek, vagyis dobozokat és egyéb tárgyakat pakolnak raktárakban, ezért nem kizárt, hogy kezdetben a Figure 01 is hasonló, rakodói területen kezd majd.
A Mercedes-Benz sem maradt le sokat a versenyben, máris megállapodást kötött az Apptronik startuppal az Apollo humanoid robotok gyártósorokon való alkalmazásáról. Ezeket a robotokat ipari környezetben való munkavégzésre tervezték. A Mercedes-Benz elsősorban logisztikai feladatokra fogja bevetni őket, ahol az alkatrészek szállítását és minőség-ellenőrzését végzik majd. A 172 centiméteres, 72 kilogrammos robotok amellett, hogy természetesen képesek két lábon járni, akár 25 kilogrammot is fel tudnak emelni. A remények szerint a humanoid robotok bevezetése lehetőséget teremt arra, hogy ezek a gépek segítsék az emberi munkaerőt, és enyhítsék a gyártási folyamat során felmerülő személyzeti problémákat, illetve új megoldásokat kínálhatnak a kevésbé kívánatos munkák automatizálására. Azokat a feladatokat fogják a gépek végezni, amelyek alacsony képesítést igényelnek, repetitívek és fizikailag fárasztóak. Emellett az Apollo robotok bevetése a gyártósorokon a munkaerőhiány problémáját is megoldhatják.
A technológia fejlődésével várhatóan egyre több területen fogunk találkozni a humanoid robotokkal. A gyártási folyamatok optimalizálása mellett a munkaerő hatékonyabb kihasználása is előtérbe kerülhet. A BMW és a Mercedes-Benz lépései jelzik, hogy a jövő gyárai már nemcsak a hagyományos robotokra, hanem a humanoid gépekre is építhetnek. A robotizáció következő lépcsőfoka a két lábon járó, emberi formájú gépek lesznek, melyek a gyártási folyamatok minden aspektusát képesek átalakítani.