home 2024. november 09., Tivadar napja
Online előfizetés
Szegeden járt a köztársasági elnök
KISIMRE Ferenc
2006.10.25.
LXI. évf. 43. szám
Szegeden járt a köztársasági elnök

Munkatársunktól 
Szerdán délután Sólyom László köztársasági elnök az SZTE ünnepi szenátusülésén vett részt, melyet 56 és a MEFESZ megalakulásának ötvenedik évfordulója alkalmából rendeztek.Az ünnepi egyetemi szenátusülés Szabó Gábor rektor köszöntőjével indult, majd Sólyom László köztársasá...

Munkatársunktól 

Szerdán délután Sólyom László köztársasági elnök az SZTE ünnepi szenátusülésén vett részt, melyet 56 és a MEFESZ megalakulásának ötvenedik évfordulója alkalmából rendeztek.
Az ünnepi egyetemi szenátusülés Szabó Gábor rektor köszöntőjével indult, majd Sólyom László köztársasági elnök tartott beszédet.
Beszédében a köztársasági elnök hangsúlyozta, rendkívül nagy örömmel tesz eleget a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége (MEFESZ) megalakulásának emlékére rendezett szenátusülésen, hiszen a szegedi események az 56-os forradalom közvetlen előfutárai voltak. ,,Az egykori forradalmárok, a Nagy Imre-féle tradíciókat hangsúlyozó reformszocialisták és az emigráció 56-os hagyományainak egyesítésére van szükség" - mondta, s hozzátette, ha ez megtörténhetne most, a forradalom ötvenedik évfordulóján, akkor az évforduló olyan nemzeti ünnep lehetne, ,,amilyet mindig is szerettünk volna".
Nincsenek nevükön nevezhető nagy hősei 1956-nak, mitikus helyei azonban vannak, ilyen a műegyetem aulája és ilyen a Szegedi Tudományegyetem bölcsészkari épületében az Auditórium Maximum, ahol ötven évvel ezelőtt a MEFESZ megalakult - mutatott rá a köztársasági elnök.
,,Könnyű törvényt hozni, piros betűs napot beírni egy naptárba, de akkor lesz egy nap ünnep, ha az ember szívébe fogadja azt, ha azonosulni akar vele" - mondta. Az elsődleges feladat az, hogy ,,azt a képet tudjuk meghatározni, amellyel a magyar nemzet azonosítani akarja önmagát, s ez nem a történelemkönyvek története" - szögezte le Sólyom László.
A magyar forradalom nem valami ellen irányult, hanem valamiért - idézte egyetértőn Karátson Gábor író véleményét a köztársasági elnök, s beszédében hangot adott sajnálatának, hogy Ifjúság és forradalom címet viselő beszédét javarészt a idősek hallgatják, s éppen a fiatalok hiányoznak a teremből. Visszatekintett Orbán Viktor fideszes politikusnak a Nagy Imre mártír miniszterelnök 1989-es újratemetésén mondott beszédére, aki akkor kijelentette: nemzedékünk az egyik üres koporsóban temeti fiatalságát. ,,De akkor mit temettünk el mi?" - kérdezte hallgatóságától Sólyom László.
A köztársasági elnököt Kiss Tamás, a MEFESZ egykori vezetője követte, aki az ötven évvel ezelőtti szegedi események egyik vezető résztvevőjeként idézte fel emlékeiben a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége megalakításának hiteles történetét.
Az ünnepi egyetemi szenátusülésen beszédet mondott még Marjanucz László egyetemi docens is Ifjúság és forradalom - a történetírás feladatai címmel. A történész előadásában rámutatott, hogy a kor dokumentumait meglehetős fenntartásokkal kell kezelni, hiszen nem egy vallomásról kiderült mára, hogy azokban a tanúk és a résztvevők szándékosan hamis képet festettek az eseményekről a maguk, de elsősorban a társaik életét mentve ezzel.
A Szegedi Tudományegyetem ünnepi szenátusi ülésének beszédei között a jelenlévők a Zeneművészeti Főiskolai Kar Vántus István Szimfonikus Zenekarának játékát élvezhették.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..