home 2024. november 21., Olivér napja
Online előfizetés
Az élhető falu
Tóth Tibor
2024.10.28.
LXXIX.. évf. 43. szám
Az élhető falu

Zentagunaras helyi közössége területén folyamatosak a fejlesztések. A település vezetői egy élhető falu megteremtésén fáradoznak, és újabbnál újabb ötleteket fogalmaznak meg, melyek a lakosság életkörülményeinek javítását segítik.

A váratlan problémák sem kerülik el a települést, de a szakszerű és gyors közbeavatkozásnak köszönhetően a gondok megoldódtak vagy megoldásuk folyamatban van.

Az utóbbi években az aszály következtében a szállásokon gyakran kiszáradtak a több mint 30 méter mélyre fúrt kutak, így kisgyermekes családok, jószágok és gazdaságok maradtak víz nélkül. Az idén Topolya határában, az ún. réti dűlőn maradt nyolc család került ilyen helyzetbe, ami azonnali lépéseket igényelt.


A helyi közösség felújított épületében található a könyvtár és a Gazdakör irodája is

— A helyi közösség pénzeszközei korlátozottak, így a szállásokat Topolya Önkormányzatának köszönhetően a meglévő vízvezeték-hálózatra kapcsoltuk. Az öt felújított kis és a két nagy kút az egész falut ellátja ugyan vízzel, viszont nagyobb terhelés esetén minden kútnak üzemelni kell, hogy megfelelő legyen a víznyomás. A kis kútjaink közül három meghibásodott, és pumpát kellett cserélnünk, majd a két nagy kút is felmondta a szolgálatot. A nagyobb kapacitásúnál a szennyeződések kiszűrésére való berendezés ment tönkre, melyet 300 000 dinárból cseréltünk ki, a másik nagy kútnál viszont 1,6 millió dinárból lehet megoldani a problémát. A 2012-ben fúrt kút 76 méter hosszú csőrendszere viszonylag rövid idő alatt elkorhadt, mivel, mint kiderült, a kivitelezők az anyag minőségén próbáltak meg takarékoskodni. Mi három évvel a kút fúrása után, 2015-ben vettük át a helyi közösség vezetését, és a probléma megoldása már a mi feladatunk. A szakemberek a meglévő rendszerbe egy számmal kisebb csöveket helyeznek, ami elég ahhoz, hogy a kút újra működjön, és a kapacitásából sem veszítene. Az önkormányzat segítségével a felújítás elkezdődött, és reményeink szerint legkésőbb november elején üzembe helyezhetjük a kutat — foglalta össze az ivóvízzel kapcsolatos tudnivalókat Sipos Hajnalka, a helyi közösség titkára.


Sipos Hajnalka 

A településen csaknem 6000 négyzetméternyi területet aszfaltoztak újra a nyár folyamán. A Gunaras felé vezető Kossuth Lajos utca előbb 200, majd a maradék 600 méter szakaszon is új aszfaltburkolatot kapott, a Testvériség-egység utca egy részét mintegy 150 méter hosszan húzták át, valamint a központban lévő parkolóra is új aszfalt került. A projektum összköltsége több mint 10 millió dinár, mely az önkormányzat falufejlesztésre szánt és a helyi hozzájárulás eszközeiből valósult meg. A tartományi mezőgazdasági titkárság pályázatán 2 720 972 dinárt nyertek két rázó kiépítésére, a hiányzó 754 458 dinárt pedig az önkormányzat és a helyi közösség különítette el. Emellett a víz elvezetésére is sikerült megoldást találni, a Kodály Zoltán utca végénél és a Petőfi Sándor utcánál lévő határutak bekötésénél épült házak ugyanis már hosszabb ideje vizesedtek. A helyi közösség az illetékes tartományi titkárság pályázatán utcanévtáblák cseréjére nyert eszközöket. Folyamatban van a négynyelvű (magyar, szerb, ruszin, szlovák) táblák kidolgozása és nyomtatása, várhatóan az elkövetkező két-három hétben helyezik ki őket. A gyerekek nagy örömére a játszótérre a szabványoknak megfelelő új elem került, a helyi közösség épületén pedig a belső terek rendbetétele után kicserélték az ablakokat és a csatornát, az épületet kívülről befestették, valamint esővédő tetőket szereltek fel. Az idén még a kápolna körüli kerítés felújítása szerepel a tervek között, de elképzelhető, hogy a munkálatokat a következő évben valósítják meg. Jövőre folytatnák az utcák aszfalttal való áthúzását, a pályázati lehetőségek függvényében a Boris Kidrič, a Lenin és a Felszabadulás utcában a régi vízvezetékcsöveket műanyag csövekre cserélnék, valamint a Tornyosi úton a kerteken keresztül vezető vízvezetéket a megfelelő helyre, az utcára helyeznék, és 1 km szakaszon gyalogjárdát építenének.


Kádár Krisztina

A település egyik legaktívabb civil szervezete az Armida Nőszervezet, melyet tavasz óta Kádár Krisztina személyében új elnök vezet. Az eddigi koordinátor teljesen azonosult a nőszervezet céljaival, tevékenységével, programjaival, és megtiszteltetés számára, hogy a közgyűlés döntése értelmében ezentúl ő vezetheti a szervezetet.

— A korábbi, hagyományos eseményeinket szeretnénk továbbvinni, de új rendezvényeket is szervezünk. Az elsőt már november 3-án, amikor a gyerekeknek halloweeni jelmezes bulival készülünk, ahova a szülőket is várjuk. Az idősek világnapja alkalmából Őszidő elnevezéssel rendezvényt tartottunk a szépkorú, hetven év feletti zentagunarasi lakosok számára. Az ünnepségre 125 idős polgártársunk látogatott el, akiket teával, kávéval, édes és sós süteményekkel vendégeltünk meg. Az esemény nagy sikert aratott, az idősek zene mellett beszélgethettek, szórakozhattak — mondta Kádár Krisztina, majd összefoglalta az Armida idei évét. — Az évet disznótoros bállal indítottuk, melyre villámgyorsan elfogytak a jegyek, majd a gyerekekkel, valamint a faluban működő többi civil szervezettel együtt elűztük a telet, és fánkot sütöttünk. A Csipkerózsa kézimunkacsoporttal megszerveztük a húsvéti kézműves-kiállítást és vásárt, a gyerekek pedig különféle alkotásokat készítettek, melyeket jutalmaztunk is. A kézimunkacsoportnak segítettünk a MIRK lebonyolításában, az iskolában lévő játszójárdát újrafestettük, melyet újabb elemekkel bővítenénk, de ruhaosztást is szerveztünk a helyi polgárok számára. A fennmaradt ruhadarabokat a Topolyai Caritasnak adtuk át. Az újkenyérünnep és iskolánk napja alkalmából lángost sütöttünk a gyerekeknek és a vendégeknek.


Zentagunarason az utcanév- és a tájékoztató táblák is négynyelvűek

Az év hátralévő részében sem tétlenkednek a nőszervezet tagjai, hiszen Mikulás napja alkalmából az ovisoknak és az elsősöknek csomagokat készítenek, majd megszervezik a cipősdoboz-akciót, mely kezdeményezéshez a falubeliek minden évben nagy örömmel csatlakoznak. A szép és tartalmas csomagokat december 21-én a tájház udvarában adja át a Télapó a tíz év alatti gyerekeknek. Az évet az adventi ablakkalendáriummal zárják.

Zentagunarason minden bizonnyal jó élni, mert ha nem így lenne, akkor nem költöznének haza a külföldre vándorolt fiatal és a középkorosztályhoz tartozó családok, de a környező településekről (Szabadka, Tornyos, Zenta, Csantavér) is több fiatal házaspár érkezett, melyek a faluban raktak fészket, és az sem elhanyagolandó, hogy évente 12-15 gyermek születik a településen. A falu vezetői remélik, hogy még több fiatal költözik Zentagunarasra, és a falunak nemcsak múltja és jelene, hanem jövője is lesz.

Fényképezte: Tóth Tibor

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..