Mint minden novemberben, az idén is megtartották a Kiss Lajos Néprajzi Társaság konferenciáját, melyet A szimbólumteremtés újabb esetei címmel a topolyai művelődési ház kiállítótermében hallgathattak meg az érdeklődők.
„November a magyar tudomány hónapja, Széchenyi István nevéhez fűződik ennek jelentősége. A Magyar Tudományos Akadémia is számontartja a Kiss Lajos Néprajzi Társaságot, és mindig küldik az értesítést, hogy a konferenciát meg kell szervezni” — foglalták össze a konferencia létrehozásában közreműködők.
A tanácskozás megnyitásaként Kónya Sándor népdalokat adott elő, majd Nagy Abonyi Ágnes előadása következett, melyben az imakönyveket csoportosította kutatása alapján, jelesül a Vajdaságban kiadottakat. Pecze Rózsa előadásában (Három Gerenday-síremlék) a Gerendayakról értekezett, akik nagyon híres kriptaépítők voltak, kőfaragók, híres, titeli síremlékek készítői, valamint az obeliszkeké, melyek 8 m magasak, és kettő található belőlük Vajdaságban. Klamár Zoltán messzire ment a múltba, fába vésett jegyeket tanulmányozott, ez egy örökös jeladástéma, ebből indult ki az előadása Jelállítás, jelhagyás-értékrend címmel. Nagy István előadását — Barangolás a román Aranca mentén — dr. Csorba Béla értekezése követte Arany János „preposztmodern” táltosairól.
A tudományos tanácskozást a Kiss Lajos Néprajzi Társaság közgyűlése követte, melynek fő napirendi pontja volt dr. Szőke Anna mint leköszönő elnök búcsúztatása, aki hivatalosan is átadta az elnöki tisztséget. Készült egy kiadvány is arról, mit valósítottak meg az elmúlt tizenkét év alatt. Dr. Szőke Anna megköszönte kollégáinak a közreműködést, és a következőt nyilatkozta lapunknak:
— Továbbra is aktív maradok a néprajzi kutatások terén, de nem mint a társaság elnöke, szervezésében részt vevő személy, ilyen formában elköszönök mindenkitől. Utódomként Fehér Viktort nevezzük ki. Úgy érzem, tizenkét év, három mandátum bőven elég volt, fiatalokkal kell frissíteni, bővíteni a társaságot. Az új nemzedéktől azt várjuk el, hogy a tudományosság terén ne szakadjon meg a kapcsolat az idősebb korosztállyal, egy hagyomány folytatódjon. A Kiss Lajos Néprajzi Társaság leendő elnöke, Fehér Viktor az MTTK tanársegéde, a néprajzi kutatások terén a jövőben rá ruházzuk ezt a megtisztelő feladatot.
— Szeretném ezt az utat folytatni, amit a korábbi vezetőség, Szőke Anna elnök asszony és társai elkezdtek, ebben elsődlegesnek tartom, hogy a néprajz és a kulturális antropológia egyre népszerűbbé váljon Vajdaság-szerte és az egész Kárpát-medencében. Az út folytatásaként konferenciák, szakmai tanácskozások keretében szeretném megismertetni azokat a kutatókat és azokat a kutatási témákat, melyek foglalkoztatják a helyi érdeklődőket. Az elkövetkező időszakban, 2025 elején szeretném, ha a társaság keretein belül volna módunk egy kötetlenebb beszélgetésre és találkozásra, a 2025-ös év és a következő évek projektjeinek megtervezésére, amelyekben igyekszünk majd egész Vajdaságot érinteni és a helyi témákhoz is igazodni — foglalta össze Fehér Viktor a Kiss Lajos Néprajzi Társaság jövőbeli céljait tisztsége átvételekor.
Fényképezte: Talpai Lóránt