Amikor az élet csupa édesség...Az erzsébetlaki, azaz blatósi Édes nap négy esztendővel ezelőtt lopta be magát tartományunk turisztikai eseménynaptárának októberi kínálatába -- mindenekelőtt a hagyományos kalács- és süteményreceptek felelevenítése, illetve azoknak az ifjabb generációkkal val...
Amikor az élet csupa édesség... |
Az erzsébetlaki, azaz blatósi Édes nap négy esztendővel ezelőtt lopta be magát tartományunk turisztikai eseménynaptárának októberi kínálatába -- mindenekelőtt a hagyományos kalács- és süteményreceptek felelevenítése, illetve azoknak az ifjabb generációkkal való megismertetése végett. S persze a multikulturalizmus ápolását is szem előtt tartva, amelyről e vizekkel körülölelt közép-bánsági, zömében szlovák, magyar és bolgár etnikumú falucska messze földön híressé vált.
Az idei esemény főszervezője -- mint az eddigieké is -- a harmincnyolc főt számláló helyi Nőklub volt. A klubnak csupán tizenkét munkabíró tagja van, de szinte heti rendszerességgel tájolnak vagy fogadnak vendégeket -- aprósüteményekkel és kézimunkákkal ,,felvértezve'', népviseletbe öltözötten, kívülállókat kapcsolatfelvételre bátorító nyitottsággal -- hallottuk elnök asszonyuktól, Simon Annuskától. A tény számadatokkal is alátámasztható, az idei találkozón a házgazdák mellett további húsz település képviseltette magát: Aradác, Titel, Kiszács, Petrőc, Óécska, Écska, Lukácsfalva, Bégafő, Botos, Antalfalva, Nagylajosfalva, Újozora, Pálmajor (Banatsko Karađorđevo), Muzslya, Perlasz és Dunagálos (Gložan), továbbá a debütáló torontálvásárhelyiek, valamint a felvidéki Óhegy (Staré Hory) rendhagyó viseletű bányászkórusa.
A helyi általános iskola udvarán megejtett nyitóünnepségen először az erzsébetlaki nőklub vezetője, majd Táncos Ernő faluelnök köszöntötte az egybegyűlteket, akikhez néhány gondolat erejéig Vesna Šijački, a Tartományi Képviselőház nemek egyenjogúságával foglalkozó bizottságának tagja is szólt. A kedvcsináló program részeként az iskola diáklányai paltyén (óbolgár) és magyar nyelven hoztak ún. kalácsmotívumos mondókákat, egy szárnyait próbálgató helyi együttes pedig közismert és kedvelt rockdalokat játszott. A csalóka időjárás elől a tantermekben helyet kapó kiállítói sarkocskák osztályozásának háládatlan feladatát nyolctagú bizottság vállalta magára, Pozsár István vezetésével. A legízletesebb és a leghitelesebb kalácsok kategóriájában a kiszácsi meggyes kalács és a lekváros mancs(táska), valamint a lukácsfalvi mákos pite jutott dobogós helyezéshez, a standépítői fődíjat pedig a debellácsi Pipacs Nőegylet kapta.
A helyi Ifjúsági Otthonban megejtett eredményhirdetés koreográfiájában Hanjik Marka elképzelései alapján alkalmi viseletbemutató is teret kapott. A nagyobb lélegzetvételű kulturális helyi eseményeket szinte hagyományszerűen lekerekítő blatósi táncmulatság zenekara a Bell Ami együttes volt.