Az antalfalvi községben tett háromnapos vidékjárásuk keretében Torontálvásárhelyet és annak általános tanintézményét is felkeresték a belgrádi székhelyű Deutsche Schule, azaz a német iskola ötödik és hatodik osztályos tanulói, illetve kísérő tanáraik.
A látogatást a fentebb megnevezett német iskolában dolgozó Boncsity Péter — jómaga is torontálvásárhelyi származású tantárgyelőadó — szorgalmazta. A vendégvárás részleteiről a projektum egyik torontálvásárhelyi koordinátora, Tóth Horváth Andrea német szakos tanárnő nyilatkozott.
— Igen örültünk ennek az alkalomnak, és igyekeztünk a lehető legszebben bemutatni falunkat és iskolánk mindennapjait. Ellátogattunk a református templomba, a falu helytörténeti múzeumába, tematikus műhelymunkákat szerveztünk. Ez utóbbiak keretében a diákok mézes szívet díszítettek, illetve különböző dolgokat készítettek Smokiból. Közvetett módon bár, de ezáltal is tudatosítva minden alkotóban, mily szervesen illeszkedik bele a falu polgáriasodását, továbbá iparának, kereskedelmének és gazdaságának fellendülését már a XIX. század elején előmozdító, helyi kirakodó- és jószágvásár eme dél-bánsági település lakóinak életébe. A folytatás? Konkrétan nem beszéltünk róla, hogy a jövőben milyen lesz ez a kapcsolat, és hogyan ápolnánk tovább a barátságot, de mindkét fél készen áll rá, hogy az együttműködés ne csak ettől az egy találkozástól függjön, hanem a jövőben is legyen hasonló kezdeményezés.
A szerző felvételei
A torontálvásárhelyi iskola tanárai és diákjai egyaránt derekasan kivették részüket erre a rendhagyó találkozásra hangolódva. Faluprezentáció készült, ajándékocskák formázódtak, melyekhez magyar, szerb és német nyelvű köszöntőt is mellékeltek, a felsős tanulók pedig az alkalomra a Schnappi, das kleine Krokodil kezdetű német gyermekdalt is megtanulták. Külön tánckoreográfiát is készítettek hozzá, melynek pörgésébe vendégeiket is meginvitálták. A társalgást az iskola sportcsarnokában megrendezett határok nélküli sportjátékok tették teljessé, illetve az eseménnyel egyidejűleg megtartott községi folklórszemle fakultatív megtekintése a falu kultúrotthonában.
Az immár harmincegyedik alkalommal megszervezett Szólj, síp, szólj! népzenei vetélkedőn a Špiranac Klaudia és Talpai Mária negyedikes, valamint Alföldi Ábel ötödik osztályos diákokból álló torontálvásárhelyi citeratrió ezüstéremben részesült a kisegyüttesek csoportjában. A felkészítő Kovács József volt. Gratulálunk sikerükhöz!