home 2024. december 22., Zénó napja
Online előfizetés
Június 24-e
Martinek Imre
2022.06.24.
LXXVII. évf. 25. szám
Június 24-e

Jézus szentséges szíve ünnepe és Keresztelő Szent János születése

Jézus szentséges szíve ünnepe

Invokáció: „Oh örök szeretet nagy mélysége, / megváltó Jézusunk kegyes szíve! / Hozzád folyamodunk esdve kérve / tekints itt könyörgő híveidre. /Jézus szíve, kérünk végy be / minket szerelmednek kegyelmébe.”

A bibliai értelmezés szerint a szív a szeretet lakhelye, a lángoló szív pedig az Isten iránti odaadó szeretet kifejezője. Jézus szíve Isten emberré lett fiának a szíve, a kereszten átszúrt szív a megváltó isteni Személynek és végtelen szeretetének a jelképe, a szentségek forrása és ereje.

(külső hivatkozás: Rózsadombi imádságoskönyv. Budapest, 2019, 231. oldal)

Ez a (mozgó) főünnep a pünkösd utáni második vasárnapra, az úrnapját követő péntekre esik. Az idén június 24-ére. Ünneplését IX. Piusz pápa terjesztette ki az egész egyházra. 1856-ban.

Nálunk, mármint Vajdaságban, ezen a napon Apatin, Királyhalom, Cservenka, Futak, Ósóvé/Újsóvé, Torzsa, Tavankút és Zenta egyik temploma, illetve a Szond plébániájához tartozó kápolna tartotta/tartja búcsús ünnepét.


Gyergyószentmiklós — 2014. augusztus 8


Törökbecse — 2019. augusztus 20.

...

Keresztelő Szent János születése

„János teveszőrből készült ruhát viselt, csípőjét pedig bőröv vette körül: sáska és vadméz volt az eledele. Kitódult hozzá Jeruzsálem, egész Juda és a Jordán egész vidéke. Megvallották bűneiket, s ő megkeresztelte őket a Jordán folyóban” (Mt 3,4—6). „János így szólt hozzájuk: »Én csak vízzel keresztellek benneteket. De nyomomba lép az erősebb, akinek saruszíját sem vagyok méltó megoldani. Ő majd Szentlélekben és tűzben fog benneteket megkeresztelni«” (Lk 3,16).

A magyar nyelvterületen ünnepét Szent Iván napjának is nevezik, mely a nyári napfordulóval esik egybe. Ezért érthető, ha az ősi időre visszavezethető tűzgyújtás nyomán az egyházi tűzszentelés e napon történik. A régi szokásokból pedig a Szent Iván-tűznek gyújtása és átugrása maradt meg. A tűzugrás szokásának az a magyarázata, hogy János is „felujjongott” az örömtől édesanyja méhében Mária látogatása alkalmával. Ezért kell a néphit szerint a tüzet háromszor átugrani, hogy János közbenjárására a Szentháromság nagyobb kegyelmet adjon. Keresztelő Szent János a takácsok, szabók, vargák, pásztorok, vendéglősök védőszentje.

(külső hivatkozás: Rózsadombi imádságoskönyv. Budapest, 2019, 230-231. oldal)

Nálunk, vagyis Vajdaságban, ezen a napon Bácskossuthfalva, Bácsszentiván, Dunabökény, Egyházaskér, Écska, Hajdújárás, Kanak, Temeskutas és Küllőd temploma tartotta/tartja búcsús ünnepét.


Őrszállás — 2016. július 13.


Beodra — 2022. január 10.


Doroszló — 2021. július 13.

Fényképezte: Martinek Imre

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..