Magyarkanizsa községben a lokális gyermekjóléti akcióterv (LPA) munkacsoportjának kezdeményezésére született egy akció: a szegény sorsú, jól tanuló gyermekek névleges örökbefogadása - A munkacsoport koordinátora, Sinkovits Erzsébet beszél erről az UNICEF által kezdeményezett munkáról- Van egy örökbe...

- Van egy örökbefogadott néger kisfiam Zambiában. Hét évvel ezelőtt részt vettem egy bibliaismereti táborban Magyarországon, ott ismertették velünk a névleges örökbefogadás lehetőségét. Azt, hogy egy jelképes összeggel (negyedévenként 5000 forinttal) bárki támogathat az afrikai szegény gyerekek közül egyet, név szerint. Innen származik az ötlet: ha a messze távolban, teljesen ismeretlen szegény sorsú gyerekeket lehet jelképes örökbefogadással támogatni, akkor miért ne lehetne ugyanígy segíteni azokat, akik itt élnek velünk egy városban, egy községben, akiket ismerünk? A félárva (él az anyukája) zambiai kisfiú azóta már nem ismeretlen a számunkra: folyamatosan érkeznek róla hírek, képek. A 17 éves lányom pedig már három éve magánúton tanulja a francia nyelvet, hogy (ha egyszer majd sikerül találkoznunk) beszélgetni tudjon vele. A névleges örökbefogadás ötletéből pedig azóta a magyarkanizsai községben valóság lett - meséli szinte zárójelben, már a beszélgetésünk végén Sinkovits Erzsébet, a magyarkanizsai községi tanács szociális-, gyermek- és egészségvédelmi megbízottja. A G17 Plusz színeiben (két mandátumban a párt helyi szervezetének elnöke) került be a polgármester tanácsadói testületébe. Végzettsége szerint okleveles jogász: Topolyán bíróként dolgozott, most Magyarkanizsán az Egészségügyi Központ segédigazgatója. És ő a koordinátora annak a munkacsoportnak, amely a lokális gyermekvédelmi akcióterv (LPA) megvalósítására alakult - az LPA tiszteletbeli elnöke a polgármester, Körmöci Károly. Beszélgetésünket annak megmagyarázásával kezdtük: mi is az LPA.
- Ebben az országban bizonyítanunk kell azt a szándékot, hogy az EU-ba igyekszünk. Törekvésünk bizonyítására két évvel ezelőtt az UNICEF fölhívást tett közzé, melynek lényege, hogy Szerbia 144 községében megalakuljon a lokális gyermekvédelmi akciótervet végrehajtó munkacsoport. Mit mondjak? Nem volt nagy tolakodás. S hát pénz se nagyon. Mindössze 14 községben jött létre a munkacsoport, ebből a Vajdaságban csak 2: Magyarkanizsán és Zentán. Össze kellett hozni egy csapatot (szociális gondozók, pedagógusok, egészségügyiek, az önkormányzat képviselői), olyan embereket, akik vállalják a volontőr munkát és az erre felkészítő tanfolyamokat, az UNICEF szervezte komoly edukációt is. A több mint másfél évvel ezelőtt kezdődött munka keretében első lépésként a helyzetfelmérést végeztük el. A belgrádi Strategic Marketing vezette projektum keretében községünkben 748 háztartást kerestek fel a volontőrök, és 10 kérdéskörben tudakozódtak. A 111 oldalas fölmérés (hamarosan nyomtatásban is megjelenik) jelentette a kiindulópontot az LPA munkacsoport számára az 5 éves gyermekvédelmi terv elkészítésében. A teendőinket 7 nagy csoportra osztottuk (oktatás, kultúra, egészségügy...), s mindegyiken belül meghatároztuk a prioritásokat. Ezt a dokumentumot, munkatervet márciusi ülésén a községi képviselő-testület egyetlen ellenszavazat nélkül elfogadta, s mi ennek alapján dolgozunk.
Apró, de nagyon fontos lépésekkel kezdődött. Gyermekvásárok szervezésével - ami nem került pénzbe. A kirakodó- és cserevásárokon könyvek, sportszerek, játékok cseréltek gazdát (igaz, a tavalyi vásár sztárja egy aranyhörcsög volt). A gyerekek élvezték az alkudozást, de azt is megtanulták: amit az egyikük már kidobna, az a másik gyereknek még jó. Az LPA volt részben a szponzora a nyáron a Tisza-parton szervezett gyermektábornak, ahol az olvasás megszerettetésére szoktatták a gyerekeket - filmvetítéssel. Ha az angolul beszélő Shreket meg akarja érteni, akkor kénytelen elolvasni a magyar föliratot... A munkacsoport nagy eredménynek tartja, hogy ettől az évtől kezdve szerény honoráriumot tudnak fizetni annak a nevelőnek, aki három éven át volontőr alapon foglalkozott a Csigaház foglalkoztató műhely védenceivel.
- Ami a névleges örökbefogadást illeti, az a múlt tanév második félévében kezdődött. Az iskolaév végén adtuk ki az iskolákba az űrlapokat, amelyek alapján majd a támogatásokat elbíráljuk: azok a szülők jelentkezhettek, akiknél a családtagonkénti havi jövedelem nem haladja meg a 4567 dinárt. De hangsúlyoztuk, nem a szegénységet tekintjük a legfontosabb szempontnak, hanem azt, hogy a gyerek 4-es, 5-ös tanuló. 148 kérvény érkezett be, amelyeket a nyári szünidőben dolgoztunk fel, s az iskolaév kezdetén - néhány esetben még utólag kértünk igazoló dokumentumokat - nem egészen 100 gyereket vettünk fel az ,,örökbeadási listára. Megírtuk a felhívásunkat a gyermekek jogairól. Arról, hogy minden gyereknek egyformán joga van az életre, a tanulásra, kultúrájának és vallásának az ápolására, de sajnos, ma nem olyan körülmények között élünk, hogy ez minden gyermeknek megadatna. Az esélyegyenlőség javítása érdekében névleges örökbefogadásra kértük a vállalkozóinkat, iparosainkat, vállalkozóinkat. A listából látható, hogy melyik gyereknek milyen támogatásra van szüksége: ,,uzsonna, ,,könyvek, ,,tanfelszerelés, ,,pénzsegély - ,,minden. A támogatás módjára három lehetőséget adunk: egy alkalommal segít, több alkalommal vagy folyamatosan. S a névleges örökbefogadó - ahogy a gyerek is - választhatja az anonimitást. Az adományozó emellett - hiszen teljesen legális szerződést kötünk vele - a jótékonysági összeget leírhatja az adójából. Összesen 495 levelet küldtünk ki, és csak 13-an jelentkeztek! Pedig gyerekekről van szó, és egy egész évi munka állt mögötte. Október 11-én került sor az első névleges örökbefogadásra - ünnepi műsor keretében 44 jó tanuló, tehetséges gyerek vehetett át vásárlási utalványt (2000-2000 dinárt), illetve értesült arról, hogy névleges örökbefogadója az egész iskolaévre kifizette az uzsonnáját.
Körmöci Károly polgármester három testvérnek a névleges örökbefogadójaként fizette ki egy évre a gyerekek uzsonnáját, Sinkovits Erzsébet, Bálint Zoltán és helyi zeneiskola 22 jó diákot támogat, a községi képviselő-testület tagjai közül dr. Bimbó Mihály, Vadász Kávai Piroska, Nyilas Leonov Anita, a tisztségviselők közül Stanislav Maljugić és Dukai Anna csatlakozott az akcióhoz. Utóbb, a második fordulóban (december 11.) a jó tanulás jutalmául kiosztott donációk alkalmával újabb támogatók neve hangzott el: Maráci Nándor, a pártok közül G17, LDP és VSZL... A teljes felsorolás alulírott újságíró hibájából nincs itt, ám a munkacsoport koordinátora üzeni: hálás köszönet mindenkinek. És a munkacsoport mindent megtesz azért, hogy támogatást csakis azok a gyerekek kapjanak, akik megérdemlik (tanulmányi eredményük alapján), s valóban rászorulók. ,,A statisztika nem mindig fedi a valóságot. Van, hogy a bizonylatok alapján a családnak semmije sincs a nevén, viszont nagy földterületeken gazdálkodik, vállalkozása van, Mercedest hajt apuka... A jövőben a kérvényben állítottak helytállóságát a gyerek két tanítója-tanára igazolja majd kézjegyével - mondja Erzsébet. Összegezés?
- Közösségi összefogást kezdeményeztünk, sok munkát fektettünk bele, az eredmény pedig lehangoló. Ettől eltekintve én optimista vagyok: ahogy Európa más országaiban tudnak, úgy mi is megtanulunk majd adni, adakozni, civilként jótékonykodni, segíteni. Csak kell hozzá néhány év. Ami engem illet, elmondhatom: mindig sok gyereket szerettem volna, aztán hét évvel ezelőtt meghalt a férjem, s a kislányommal egyedül maradtunk. Most viszont egyszerre nagyon sok gyerekem lett, van egy nagy családom, és ez egy nagyon jó érzés.