
Május 16-án a Múzeumok Éjszakája programsorozat keretében A zene… sosem hazudik címmel nyílt kiállítás a Zentai Városi Múzeumban. A tárlat tematikus, a szervezők ugyanis Székely Tibor világutazó, eszperantista gyűjteményéből hangszereket válogattak össze.
Burány Katalin muzeológus, a kiállítás szerzője elmondta, a múzeum birtokában lévő hangszerek többsége autentikus, nagyon kevés közöttük a vásárolt. A fő vezérelv a földrajz volt, földrészenként rendezték be ugyanis a termet, ahol Afrika, Ázsia, illetve Indonézia, Európa, Dél- és Közép-Amerika a fő témacsoportok, valamint van egy kis sarok, mely Ausztrália és Új-Guinea hangszereit mutatja be.
Székely Tibor csaknem negyvenöt évig járta a világot. Tárgyakat gyűjtött múzeumoknak is, emellett létrejött a több mint 700 darabból álló magángyűjteménye is. Erről az özvegye, Székely Erzsébet úgy döntött, a zentai múzeumnak adományozza. Az intézményben a hagyatékot feldolgozták, katalogizálták, és mivel egyelőre állandó kiállítás kialakítására nincs lehetőség, időről időre megmutatják egy részét a közönségnek.
A Székely-gyűjtemény több nagyobb csoportra osztható — maszkok, fejfedők, használati tárgyak, fegyverek —, és csaknem 120 hangszert is tartalmaz a világ számos országából. Vannak közöttük fúvós, ütős, vonós, pengetős hangszerek, valamint a gyermekek számára készített hangkeltő eszközök. Mennyiségben a furulyák, a dobok és csörgők dominálnak, de szép számban akadnak vonósok is. A kiállítás céljai közé tartozik olyan összefüggésben is megmutatni ezeket a tárgyakat, amelyből látható, a zene mindenkié, minden koré és népé.
A Zentai Városi Múzeum május 17-én egész napos nyitvatartással várta az érdeklődőket. A délelőtt folyamán múzeumpedagógiai foglalkozást tartottak, mely során a gyerekek a népi hangszerek készítésének a folyamatával ismerkedhettek, délután pedig tárlatvezetéseket hirdettek.
A zene… sosem hazudik — hangszerek a Székely Tibor-gyűjteményben című kiállítás június 30-áig tekinthető meg.
A szerző felvételei