home 2024. május 02., Zsigmond napja
Online előfizetés
Hagyatékunk éltetése
Borús Margit
2012.08.01.
LXVII. évf. 31. szám
Hagyatékunk éltetése

Az ifjak és alkotásaikBajsán az Etno Hagyományápoló Kézművesek Köre kilencedik alkalommal szervezett nemrég kézművestábort. A mintegy 70 részvevő Gunarasról, Horgosról, Kishegyesről, Kúláról, Magyarkanizsáról, Szabadkáról, Topolyáról, Tornyosról érkezett, és természetesen a helybeliek is kép...

Az ifjak és alkotásaik

Bajsán az Etno Hagyományápoló Kézművesek Köre kilencedik alkalommal szervezett nemrég kézművestábort. A mintegy 70 részvevő Gunarasról, Horgosról, Kishegyesről, Kúláról, Magyarkanizsáról, Szabadkáról, Topolyáról, Tornyosról érkezett, és természetesen a helybeliek is képviseltették magukat. A Sár utcai tájház terebélyes eperfájának árnyékában öt napig serény alkotómunka folyt. A népi kismesterségeknek Bajsán is nagy hagyománya volt, a fortélyokat generációról generációra sajátították el. Az önellátó gazdálkodás megszűnésével, az iparosodás megjelenésével ez a folyamat megszakadt, kihaltak a kézművesszakmák. A 90-es évek végén környékünkön egyesületek alakultak a népi kultúra megmentéséért, a kézművesség újbóli életre keltéséért. E nemes célt szolgálja a bajsai kézművestábor is.
A szövőtanfolyam oktatója immár negyedik éve a békéscsabai Lakatos Istvánné, Marika. A szövéssel foglalkozók megismerkedhettek a ritka felvetéssel készült, vastagfonállal csomózott perzsaszőnyeggel, a vászonszövők a szálbehúzásos technikával, a gyapjúszövők pedig a ferdeminta alkalmazásával. A karmantyúszövést az érdeklődők a helybeli Oroszi Ibolyától és Szuzana Bobictól sajátították el. A hímzés iránt érdeklődőket az edelényi Gál Andrásné, Zsóka és a sárospataki Koscsó Istvánné, Zsuzsa oktatta. Az idén a részvevők a drávaszögi hímzéssel ismerkedtek meg, melynek lelőhelyei Hercegszőlős, Nagyharsány, Csúza és Vörösmart. A kontyfőkötő anyaga régen fekete muszlin, klott vagy selyem volt, erre fehér hímző- vagy gyöngyfonallal varrtak. Jellegzetes motívum a rózsa, tulipán, hársfavirág, szegfű, melyet lapos-, szár- és láncöltéssel, sántavetéssel és nyakbaöltéssel készítettek. A hagyományos motívum napjainkban egy-egy ruhadíszen vagy lakástextílián él tovább. Szuhankó Ruzsena elnök asszony örömmel nyugtázta, hogy a részvevők fele gyermek. A kézművesség elsajátítása az iskolai oktató-nevelő munkájából hiányzik, ezért a velük való foglalkozás hiánypótló szerepet tölt be. Nagy érdeklődést tanúsítottak az új ismeretek és munkaszokások befogadására, megélték közben az alkotás örömét, valamint megtanultak alkalmazkodni is egymáshoz, hiszen többgenerációs csoportban alkottak.
A nemezelést a helybeli Belovári Belinda, a fazekasságot a palicsi Sram Tibor, a csuhéjátékokat a kishegyesi Kollár Ilona, a gyöngyfűzést a helybeli Koszó Teréz, a szakajtófonást a szintén helyi Szuhankó Sándor oktatta. A szemet gyönyörködtető tárgyak elkészítése motivál, fejleszti a személyiséget, és arra ösztönzi az ifjú nemzedéket, hogy aktív művelője, éltetője legyen őseink hagyatékának.
Az Etno kézműveskör aktivistái azon fáradoztak, hogy a tábor apraja-nagyja otthonosan érezze magát.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..