home 2024. december 22., Zénó napja
Online előfizetés
A papír mindet elbír?!
(o. i.)
2006.09.20.
LXI. évf. 38. szám

SZERBIA ÚJ ALKOTMÁNYÁBA ,,BELEÍRJÁK' KOSOVÓT! ,,Ha ma döntés születik, hogy az új alkotmányba foglaljuk bele a megdönthetetlen igazságot - hogy Kosovo Szerbia elidegeníthetetlen része -, akkor egy sorsdöntően fontos döntést hozunk. Ezáltal mindenkinek azt az üzenetet továbbítjuk, hogy Kosovo tekint...

SZERBIA ÚJ ALKOTMÁNYÁBA ,,BELEÍRJÁK' KOSOVÓT! ,,Ha ma döntés születik, hogy az új alkotmányba foglaljuk bele a megdönthetetlen igazságot - hogy Kosovo Szerbia elidegeníthetetlen része -, akkor egy sorsdöntően fontos döntést hozunk. Ezáltal mindenkinek azt az üzenetet továbbítjuk, hogy Kosovo tekintetében Szerbiát csakis az kötelezi, ami az alkotmányban áll' - mondta Vojislav Koštunica kormányfő múlt kedden, a szerbiai parlament rendkívüli ülésén. Véleménye szerint egyértelműen elvethető annak a lehetősége, hogy az új alkotmányról szóló népszavazás sikertelen lehet, Koštunica meglátása szerint ugyanis ,,nincs az a szerbiai polgár, aki ne venne részt az új alkotmányról szóló népszavazáson, ha ezáltal azt erősíthetné meg, hogy Kosovo mindörökké Szerbia része maradjon'. A 250 tagú parlament rendkívüli ülésén 224 képviselő jelent meg, s a padsorokban ott ültek a Demokrata Párt képviselői is. Mint közismert - a mandátumlopások miatt - a DP bojkottálja a parlament munkáját, de a párt a bojkott meghirdetésekor azt is bejelentette: amint nemzeti érdekről, Szerbia sorsdöntő kérdéseiről lesz szó, részt vesz a munkában.
A parlamenti ülésen a kormányfő mellett ott ült Szerbia elnöke, Boris Tadiæ is, aki elmondta: támogatja a Kosovo-Metohija jövőbeli státusáról folytatott eddigi tárgyalásokról szóló jelentést. Szerinte Szerbia érdekeit minden rendelkezésre álló jogi eszközzel meg kell védeni. Az ülésen mindegyik képviselőcsoport bejelentette: támogatni fogja a beterjesztett jelentést. Ezt tette a Szerb Radikális Párt nevében Tomislav Nikoliæ alelnök is, de voltak kérdései: ,,Ha Szerbia kormánya itt és most azt állítja, hogy Kosovo Szerbia része, csak az érdekel bennünket: mit mondanak a fegyveres erők, ha valaki fegyverrel támad ránk, hogyan védekezünk? Ha nincs érvünk, és nincs fegyverünk, akkor senki nem mondja, hogy Kosovo mindörökké Szerbia!... Ne engem vádoljanak azzal, hogy háborút akarok, mert én Önöktől hallom, hogy Kosovo Szerbia része. Önök pedig tudják, hogy ez milyen következményekkel jár. Ha készen állunk az Önök politikájára szavazni, és készen állunk arra, hogy kockáztassunk is emiatt, akkor várjuk a választ: hová fognak bennünket vezetni?'
Jó kérdés. A nemzetközi közösség azonban nem látja ennyire drámainak a helyzetet. Úgy tekint a dologra, hogy Szerbia azt ír bele az alkotmányába, amit akar, Kosovo sorsáról, jövendőbeli státusáról úgysem ő dönt. Egy utolsó, kétségbeesett próbálkozásról van szó, amely nem is a külföldnek, hanem a szerbiai polgároknak szól: az aktuális politika nem adja Kosovót! A papír pedig mindent elbír.
MEGINT A KURIR. A belgrádi bulvárlap, a Kurir múlt hétfői számában Usztasa cinkos címmel jelentette meg írását, amelyben az áll, hogy a szerbiai kormányfő-helyettes, Ivana Duliæ-Markoviæ édesapja, Antun Duliæ a második világháború után két évig rejtegette birtokán azt az usztasa bűnözőt, akit halálra ítéltek a szerbek ellen elkövetett bűntettei miatt. A cikk megjelenése miatt tiltakozott a kormányfő-helyettes asszony pártja, a G17 Plusz, tiltakoztak az újságíró-szervezetek, közleményt adott ki a kormány. Ivana Duliæ-Markoviæ elégedetlen a kormány reakciójával: ,,Azt hittem, mindannyian felugranak majd, és azt mondják: ez rágalmazás, ő nem ilyen. A kormány végül reagált, a kiadott közleménynek azonban az a hibája, hogy nem rágalmazásról, hanem csupán klasszikus értelemben vett gyűlöletbeszédről szól, és ez csalódást okozott.' Keddi számában a Kurir tovább folytatta a rágalomhadjáratot: azzal vádolva meg Ivana Duliæ-Mrakoviæot, hogy kiárusítja a horvátországiaknak Vajdaságot. Ezt azzal támasztja alá, hogy Horvátország eddig 28 vajdasági vállalatot vásárolt fel. A G17 Plusz közölte: amennyiben az ügyészség nem tesz lépéseket az ügyben, úgy a kormányfő-helyettes bepereli a Kurirt.
KÚTBA ESETT VMSZ-VMDP KOALÍCIÓ. Múlt számunkban beszámoltunk arról, hogy a VMSZ elkészítette azt a viselkedési kódexet is tartalmazó megállapodás-tervezetet, amelyet egyfelől Kasza József, a VMDP nevében pedig Ágoston András ír alá. Ágoston úr ugyanis szeptember 2-án felkereste Kaszát, s elmondta: hajlandó aláírni a kódexet. A koalícióból mégsem lesz semmi, mert a VMDP ismét négypárti összefogást szorgalmaz. ,,Ágostonnak elmondtam, hogy megegyezés csak e között a két párt között jöhet létre, és az együttműködés nem bővíthető az olyan, úgynevezett magyar pártok irányába, amelyek a Szerb Radikális Párttal működnek együtt (Óbecsén), és a magyarság érdekei ellen cselekszenek. Tudtommal negyedik magyar párt nem létezik, bejegyezve ugyanis csak három szervezet van: a VMSZ, a VMDP és a VMDK' - mondta a múlt pénteki sajtótájékoztatón Kasza. A VMSZ elnöke levélben közölte, hogy befejezettnek tekinti a tárgyalást, s elköszönt: ,,Ég Önnel, Ágoston úr!'
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..