home 2025. február 12., Lívia napja
Online előfizetés
Évtizedes tradíció
Morvai-Rácz Richárd
2025.02.12.
LXXX. évf. 7. szám
Évtizedes tradíció

Február 11-én ismét aláírták a dr. Várady Tibor nevét viselő kiválósági ösztöndíjak szerződését. Az évtizedes tradícióra visszatekintő ösztöndíjpályázatra az idén összesen 110 hallgató jelentkezett sikerrel. Ezzel egy időben írták alá a külföldön szerzett egyetemi oklevelek honosítási költségeinek visszatérítését támogató pályázatokat is az érintettek.

A Magyar Nemzeti Tanács 2013 óta hirdeti meg a Várady kiválósági ösztöndíjpályázatot, melynek idei ünnepélyes szerződés-aláírását az újvidéki Európa Kollégium dísztermében tartották meg. Az idei év során 103 mesterhallgató, valamint 7 doktorandusz pályázott sikeresen az ösztöndíjra.

A felcsendülő himnusz után Vranić Váradi Lívia műsorvezető köszöntötte a vajdasági magyar értelmiség és politikum mellett az ösztöndíjas hallgatókat, hozzátartozóikat, valamint a média képviselőit. Az egybegyűltek között jelen volt dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke, prof. dr. Várady Tibor, a Várady kiválósági ösztöndíjprogram névadója, alapítója, Bájity Borisz, a VMSZ Újvidéki Városi Szervezetének elnöke, Jerasz Anikó, az oktatási minisztérium államtitkára, Ótott Róbert tartományi oktatási, jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi — nemzeti közösségi titkár, Madarász Áron, Újvidék alpolgármestere, Kiss Gyula, a VMSZ újvidéki képviselője, Snejder-Sára Ildikó, az Európa Kollégium igazgatónője, Fremond Árpád, az MNT elnöke, Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke, valamint Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke.

A hallgatósághoz először Hugyik Richárd, az MNT Végrehajtó Bizottságának új elnöke szólt. Beszédében kiemelte az ösztöndíjprogram jelentőségét az MNT stratégiájában, a szülőföldön anyanyelven történő tanulás lehetőségét. Három fogalomra — az univerzitásra (egyetemességre), a domusra (otthonra) és a corra (szívre) — hívta fel a figyelmet. Az egyetemességből eredő általános tudás, az otthonunkból való származás, valamint a szívből, az egyén központjából jövő változás közös hármasára mutatott rá. Az Európa Kollégiumban ez a hármas jelenik meg, illetve fejlődik az egyetemi évek alatt. Mindemellett bemutatta az ösztöndíjprogram sikerét, valamint erőt, egészséget és kitartást kívánt a hallgatóknak.

Őt követte prof. dr. Várady Tibor beszéde. A program névadója a szakavatottságra mutatott rá. Megköszönve az MNT munkáját a tevékenységek folytatásának szükségességét hangsúlyozta. Mint mondta, a kultúránk és identitásunk fennmaradásának érdekében elő kell segíteni az értelmiség fennmaradásának lehetőségét. A folytatódó vajdasági magyar értelmiségnek az új generáció a lényege, illetve jelentősége, mely képes az életünket érintő szakmákban való jelenlét mellett a szabad, nyitott gondolkodásra és az igazságkeresésre is, hogy a valótlanságok mellett más problémákat is le tudjanak győzni, kritikusan megítélni.

Lapunknak nyilatkozva Várady Tibor az anyagi segítség mellett az ösztöndíjpályázat szellemi hátterére, valamint annak személyes megélésére is rámutatott.

— Amikor ezt a 100 000 dolláros támogatást adtam, akkor úgy éreztem, hogy az embernek, aki idetartozik, meg kell tennie, amit lehet. Persze ez nem oldhat meg mindent, de valamivel hozzájárulhat ahhoz, hogy a mi közösségünkben továbbra is formálódjon értelmiség. A kisebbségi fennmaradás valójában egy kultúra, nyelv fennmaradása, ehhez pedig szükség van értelmiségre. Ha ehhez bármilyen mértékben hozzájárult ez az ösztöndíj, akkor nagyon örülök. Ez a mai est pedig egy kellemes esemény. Kortársaim már alig vagy egyáltalán nincsenek, de közösségtársaim vannak, akikhez jó érzés tartozni. Ezt a közösséget ma este élőnek és valónak éreztem.

Dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke az ösztöndíjazás kezdeteire, történetére és fejlődésére mutatott rá. Mint fogalmazott, az MNT ösztöndíjazási rendszerének, mely folyamatosan működik és bővül, kiemelkedő eleme a kiválósági ösztöndíj. Az alapösszeghez, melyet Várady Tibor adott, folyamatosan érkeztek felajánlások magánszemélyek és az anyaország részéről is, így tekinthet vissza már egy évtizedes hagyományra ez a támogatás. Kiemelte a jogászösztöndíjak mellett az újra beindított közgazdasági, valamint az újonnan kialakuló orvosi ösztöndíjakat is.

A szünetben a Magyarkanizsai Alapfokú Zeneiskola növendéke, Rankov Anna szórakoztatta hegedűjátékával a hallgatóságot.

A moholi Mihályi Zselyke is a sikeresen pályázók között volt. Az idén kezdte meg tanulmányait az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Karán mesterhallgatóként, földméréstan és geoinformatika szakon.

— Az egyetemi évek során sok hasznos tapasztalatot szereztem, melyek segítenek a szakmai fejlődésemben. Az ösztöndíjak sokat segítettek, mivel fedezik az utazási és a megélhetési költségeimet, ezzel tehermentesítve a szüleimet. Az MNT által megítélt ösztöndíj mellett más ösztöndíjakban is volt már részem. A jövőmet tekintve optimista vagyok, úgy érzem, jó eséllyel találhatok megfelelő munkát a szakmámban. Jelenleg egy óbecsei cégnél tanulok bele a tevékenységbe, de teljes munkaidőben csak a diploma megszerzése után szeretnék dolgozni. Úgy gondolom, hogy egy jó szakmával és megfelelő kitartással itthon is lehet boldogulni, ezért nem bántam meg, hogy itt maradtam.

A csantavéri Kobetits Dénes az Újvidéki Egyetem Német Nyelv és Irodalom Tanszékének tanársegédje, valamint az RTV riportere és rádiós műsorvezetője a Deutsche Minuten (Német percek) kisebbségi tv- és rádióműsorban. Az idén a doktori képzés második évfolyamát kezdi meg.

— Az MNT Várady-ösztöndíjprogramja, de az alapképzésen tanulók számára fenntartott ösztöndíja is egyfajta pozitív visszajelzés az itthon tanuló, igyekvő magyar egyetemisták számára. Nagyszerű, hogy ilyen lehetőség tárul a Szerbiában tanuló magyar fiatalok elé, mivel ez nem feltétlenül adódik meg minden kisebbségnek. Ezek az ösztöndíjak nagymértékben hozzájárulnak a vajdasági magyarság itthoni felsőoktatásban való érvényesüléséhez, ezáltal a fiatal akadémikusok és kutatók továbbképzéséhez és motiválásához is. Mivel a munkám miatt Csantavér és Újvidék között ingázom, az ösztöndíj anyagi szempontból is sokat segít.

A topolyai Torda Dorina szintén másodéves doktorandusz az Újvidéki Egyetem BTK Doktori Iskolájának Irodalom Tanszékén.

— Sokakkal ellentétben soha nem gondolkodtam a külföldi továbbtanuláson, mindig is itthon terveztem maradni. Jól döntöttem, hiszen jó tapasztalatokat gyűjtöttem. Szerencsésnek is mondhatom magam, hiszen az alapképzés után Bácskossuthfalván magyartanárként, később pedig a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtárban helyezkedtem el. Harmadszorra sikerült elnyernem az ösztöndíjat, hiszen már korábban a mesterképzésen és a doktorin is sikeresen pályáztam. Minden hallgatónak jól jön a segítség, legyen az eszmei vagy anyagi jellegű. Az utóbbi főként fontos, hiszen a doktori képzés folyamán a tandíj mellett olyan költségek is felmerülhetnek, mint a konferenciákon való részvétel, valamint a nyelvtanulásra és nyelvvizsgákra költendő összegek.

2008 és 2014 között a Szekeres László Alapítvány által valósult meg a honosítási költségek visszatérítése, 2015-től pedig a Magyar Nemzeti Tanáccsal kötnek szerződést a pályázók. 2022 óta a korábbi évi egy pályázati kiírás helyett már két körben pályázhatnak a jelentkezők, ezzel felgyorsítva a nyertesek részére történő kifizetést.

Dr. Mezei Arnold Szabadkán született, tanulmányait a Szegedi Tudományegyetem Fogorvostudományi Karán végezte 2022-ben.

— Idővel az újvidéki vagy akár a belgrádi szájsebészeti klinikán szeretnék dolgozni, emiatt gondoltam honosítani az oklevelem. Sok külső tényező is hatott arra, hogy ezt megtegyem, de mindenképp szerettem volna megtartani a vajdasági magyar identitásomat, illetve semmiképp sem szerettem volna sem elhagyni a szülőhazám, sem pedig szüleimet messze tudni magamtól.

A fiatalabbak mellett tapasztaltabb társaik is pályázhattak. Erről Szakáll Tibor is beszámolt.

— A Szabadkai Műszaki Szakfőiskolán dolgozom a feleségemmel. Tanulmányaim elvégzése és gyermekeink felnevelése után a feleségem is alap-, mester- és doktori képzésre adta fejét. Ehhez anyagilag óriási segítséget adott a Várady-ösztöndíj, hiszen családi költségvetésünket könnyíti meg. Mindenképp itthon szeretnénk maradni, és itt erősíteni a nemzetet. Ennek persze az anyagi mellett szellemi háttere is van, amikor az emberek érzik, hogy törődnek velük, nincsenek magukra hagyva.

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..