home 2025. február 12., Lívia napja
Online előfizetés
Hagyományőrzés a fenntartható jövőért!
2025.02.12.
LXXX. évf. 7. szám
Hagyományőrzés a fenntartható jövőért!

A szabadkai Talentum Tehetséggondozó Művészeti Egyesület, a FolkReAct projektben partnerként, a magyar-szerb határ menti régió turisztikai kínálatának gazdagítását tűzte ki célul. A projekt megvalósítása során, a cél elérése érdekében, a határmenti övezetben élők hagyományaira alapozó, hagyományörző és fenntarthatóság tudására épülő tevékenységeket, programokat szerveznek Szabadkán és a magyarországi partner, a „Bánát” Szerb Kulturális Közhasznú Egyesület székhelyén: Deszken.

A hagyományőrzés elkerülhetetlen tényezője a fenntarthatóságnak. Tevékenységeink és programjaink, mint a Palicsi Magyar Sokadalom, a Talentum Néptánctábor, a Vajdasági Gyermek és Ifjúsági Szólótáncverseny, a Mennyország Csillaga karácsonyi műsor, mind abban a szellemben készülnek, szerveződnek évről évre, hogy alapjaiként a vajdasági magyar kultúra és a hagyomány szolgáljanak, míg a szervezést és kivitelezést erősíti az erős közösség, és ötvözi ezeket a kortárs igényeket kiszolgáló tényezőkkel. Ilyen módon a műsorok, programok és tevékenységek közönsége évről évre meg tud újulni és erősödik. A programok immáron harmadik alkalommal valósulnak meg a határon átnyúló Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia által támogatott projektben a deszki Bánát egyesülettel együttműködve.

A FolkReAct projekt helyszineként Szerbiában Szabadka, míg Magyarországon Deszk szolgálnak. Szabadkán a Talentum Tehetséggondozó Művészeti Egyesület székháza a projekt során felújitásra kerül a Harambašić utcában, melyben ily módon biztosítva lesz mindegyik korosztálynak a megfelelő próbatér, és a megvalósítás során a tereket felszerelve, a Talentum
székháza előadótérként is szolgál majd. A zenei, néptánc, hagyományörző és egyéb művészeti tevékenységeken több mint 120 gyermek és fiatal, illetve rajtuk keresztül több száz felnőtt vesz részt folyamatosan.

A deszki Szent Száva Oktatási, Kulturális és Hitéleti Központ, amellett hogy a szerb iskolának és óvodának is helyet biztosít, a „Bánát” Szerb Kulturális Közhasznú Egyesületnek is otthont ad. A Bánát Egyesület oktatási és népművészeti tevékenységei hasonló népszerűségnek örvend, és rendezvényeik mindig népesek.

FolkReAct a hagyományokért

Az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program által támogatott projekt 2024. május 1-től, 2025. október 31-ig tart, célja a magyar-szerb határmenti régió turisztikai kínálatának gazdagítása. Ezért a 18 hónap alatt számos hagyományörző és a fenntarthatóságot szorgalmazó programra kerül sor Szabadkán és Deszken egyaránt. A folytonosságot és a fenntarthatóságot fogja szolgálni a Talentum székházának felújitása, illetve a deszki Bánát egyesület által kialakított tankert is, mely a környezettudatosságra nevel.

Összecsengő hangok

2025.02.15-én kerül megrendezésre farsangi zenei mulatságunk, mely során népi és egyéb hangszerek lesznek bemutatva a jelenlevőknek. A foglalkozás során a hangszereket ki is lehet próbálni, és közös népdal produkcióra is
számíthatnak a résztvevők. A farsangi zenei foglalkozás 11 órakor kezdődik a Harambašić 5. címen Szabadkán. Célközönség: óvodások, általános iskolások és természetesen a szülők.
A FolkReAct folyamán még hasonló tevékenységre is sor kerül, melyek során nem csak a magyar és a szerb népzene világát mutatjuk be, de a népi motívumokat is, illetve drámapedagógiát is ötvözzük majd a népi kultúrával.


Ez a PR-cikk az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia együttműködési program által. A PR-cikk tartalmáért teljes mértékben (a) FolkReAct projekt megvalósítója, a Talentum Tehetséggondozó Művészeti Egyesület vállalja a felelősséget, és az semmilyen körülmények között nem tekinthető az Európai Unió és/vagy a programot irányító hatóságok állásfoglalását tükröző tartalomnak.

Az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program az Európai Unió 2021-2027-es pénzügyi keretrendszerében, az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA) segítségével valósul meg. A program a két résztvevő ország – Magyarország és Szerbia – „megosztott irányítási rendszer” keretében zajlik a működési területen – Magyarország Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun vármegyék, Szerbiában a Nyugat-bácsaki, az Észak-bácskai, a Dél-bácskai, az Észak-bánsági, a Közép-bánsági, a Dél-bánsági és a Szerémségi körzet – található szervezetek által megvalósított együttműködési projekteket finanszírozza és támogata.
A program elősegíti a stabil és együttműködő régió fejlődését és at általános életminőség javulását a határ menti régióban. Lehetővé teszi a két ország szervezeteinek gazdasági együttműködését, ápolja a határ menti régió közös identitását, kulturális és történelmi örökségét és hozzájárul a környezeti fenntarthatósághoz és biztonsághoz. További
információért kérjük látogasson el a következő weboldalra: www.hungary-serbia.eu.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..