A vasfű (Verbena officinalis) évszázadok óta alkalmazott sokoldalú gyógynövény. Vértisztító hatása miatt régebben járványok (pestis) kezelésében is alkalmazták. Jelentősen csillapítja a lázat, vérmérgezés esetén ürömmel együtt fejti ki leginkább a hatását. A vérszegénység, a „sápkór” kezelésére kúraszerűen használhatjuk.
Népi elnevezései: ecetfű, keserűfű, hím szaporafű, orvosi vasfű, kakascímer, verbéna, lakatfű, szentfű. Már az ókorban fontos varázsnövény volt. A magyarság szentfűként is ismerte, régebbi forrásainkban szerepel ez a név, mely a latin Herba sacra tükörfordítása. A Kárpát-medencében parlagon, utak mentén, kavicsos vízpartokon terem. Rosszul kezelt lucernásokban, herefélékben gyakori gyom. A vasfű hajtásának a virágzás idején szedett és eredeti színében megszárított felső, legfeljebb 40 cm hosszú része alkotja a drogot.
Egyiptomban úgy hitték, Ízisz könnyeiből kelt életre, a görög papok pedig a köntösükön hordták. Vénusz szent növénye lévén elengedhetetlen része volt a szerelmi bájitaloknak. A druidák, a pogány kelta papok, mielőtt leszakították volna, áldozatot mutattak be. A vasfű virágának főzetével mosták oltáraikat, szertartásaikban a látomások előidézésére mágikus vízként használták. Innen ered a növény varázsfű neve.
A székely néphit, mely szerint a legerősebb zárat is képes kinyitni, még 1887-ben is elevenen élt, bizonyíték erre az a büntetőper, amelyben egy olyan furfangos góbé került bíróság elé, aki társaságot szervezett a háromágú vasfű megszerzésére, hogy ki tudjanak vele nyitni egy kincses barlangot. Úgy ámította a népet, hogy a fű tulajdonosa 2000 forintért hajlandó azt eladni, és javában gyűjtötte a vételárat, amikor a hatóságok elfogták csalásért.
Varró Aladár Béla gyógyszerész szerint: „Általános erősítő szernek számít, kimerültség, fáradtság, vérszegénység, ideggyengeség, álmatlanság eseteiben, különösen a serdülő korban. Toroköblítőnek is használják, a torokban fellépő kellemetlenségeknél.”
A belőle készült boros áztatmány, illetve forrázat szájöblítőként alkalmazva csillapítja a fogínygyulladást és -vérzést, ha rendszeresen használjuk, és hosszabb ideig a szájban tartjuk. Szájsebészeti beavatkozások után mint fertőtlenítőt is alkalmazhatjuk. Gyomorrontás esetén erősebb forrázata, illetve tinktúrájának fogyasztása kúraszerűen alkalmazva hatásos. Nyugtatja a gyomrot, csökkenti annak huruttartalmát, valamint kordában tartja a gyomorsavképzést. Gyomorfekély esetén eredményesen alkalmazható édesgyökérrel, cickafarkkal, korianderrel. Segíti a belek hurutjainak, fertőzéseinek felszámolását, csökkenti a bélsár pangását, így a vastagbél természetes tisztítója.
Használata eleinte enyhe hasmenést okozhat, ami a folyamat természetes velejárója. Támogatja a májműködés normalizálódását, alkoholos áztatmányának étkezés utáni kortyolgatása segíti a zsírmáj leépítését. Forrázata hosszú távon oldja az epekövet, megszünteti az epepangást, frissíti az epetermelést és fokozza annak hatékonyságát. A májgyulladás kezelésében kiegészítőként keverékbe javallott. Tisztítja a lépet, erősíti a lép működését. Megnöveli a veseenergiát, tisztítja a vese szűrőrendszerét, segíti az esetleges vesehomok, vesekő kihajtását, oldását. Érdemes más hasonló hatású növénnyel együtt alkalmazni. Hólyaghurut esetén is eredményes erősebb forrázatának kiegészítő, nagy mennyiségű, erős, lökésszerű adagja. A nyiroknedvek tisztulását is serkenti, a szervezet egészére nézve méregtelenítő hatása közvetve a védekezőképesség, az immunaktivitás erősödését eredményezi. Az idegrendszert illetően, közvetlenül és közvetve, a frusztráló mérgek csökkentése okán is közepesen erős nyugtató hatással bír. Száműzi a melankolikus, depresszív állapotokat, főleg, ha fogyasztását meleg fürdővel kombináljuk. Álmatlanság, rossz alvás esetén lefekvés előtt egyénre szabottan használjuk.
A légzőrendszer besűrűsödött hurutjainak oldásában segít, eltávolíthatóvá, kiköphetővé teszi az enyves nyákokat, ezért a krónikus asztma tüneteinek enyhítésére alkalmas. Hurutos időszakokban megelőzésként naponta fogyaszthatjuk valamely kedvelt formában, az egyensúly megőrzésének könnyítésére. Fertőtlenítő, összehúzó, gyulladáscsökkentő hatása a bőrfelszín sebeinek kezelésére is alkalmassá teszi, használhatjuk kenőcs, tinktúra vagy lemosó-borogató formában is, mézzel kevert friss leve, tinktúrája régi sebgyógyító szer. Ecetes áztatmánya a bőrfelszín fertőzéseinek, keléseinek, illetve az ótvarnak, orbáncnak a kezelésére jó. Mozgásra serkenti a kismedence pangó nedveit, segíti a menstruáció megindulását, megkönnyíti a nyálkahártya leválását. A frissen szedett és a szárított növényt felhasználhatjuk forrázat, áztatmány, tinktúra, kenőcs készítésére, a friss növény levét pedig akár közvetlenül is fogyaszthatjuk.
Energetikai szempontból csökkenti a tüzet és a vizet, valamint fokozza a szelet. Szárító, hűtő, csekély mértékben összehúzó hatású. Enyhén melegít. Lélektani hatása, hogy segíti az életkedv visszanyerését, az újjászületés élményének megjelenését. Megkönnyíti a lelki terhek elengedését és az akadályok átlépését. Megnyugtatja a mérgektől, feldolgozhatatlan élményektől feldúlt lelket, és segíti a problémák átgondolását, újraértékelését, megemésztését. Kiszabadítja a lelket a nyomasztó hangulatból. Tisztítja az érzelemvilágot és a gondolatokat, fokozza a tisztánlátást.
„Mi orvosság, mi gyógyszer? Orvosság az, amit felírt az orvos.
A gyógy-szer kint, az életben terem. Az orvosság csak tüneteket oldoz, pedig a tünet csak üzenet nekem!
Egy felhívás, hogy rossz utakon járok, változni kéne, s változtatni már!
Nem teszek semmit, csak segítségre várok, pedig az élet nem orvos, csak tanár...”
(Aranyosi Ervin)