
A Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar és a Szerbia Kolping Társaság együttműködése kapcsán a tanítóképző hallgatói olyan programokon vehetnek részt ebben a tanévben, ahol fejleszteni tudják az érzelmi intelligenciájukat, önismeretre tehetnek szert, megtanulhatnak csapatban dolgozni és a konfliktusokat kezelni.

Sárcsevity Hajdú Bea szociális munkás, szociálpolitikus, a Kolping Szerbia projektum koordinátora szerint a programsorozat célja a többi közt az, hogy a fiatalok a munkaerőpiacon sokkal határozottabban tudják magukat képviselni, eredményesebbek legyenek, illetve ha vállalkozásban gondolkodnak, akkor ismerjék a lehetőségeiket.
Sárcsevity Hajdú Bea
Az első előadás az érzelmi intelligencia és az irodalomterapeuta mint foglalkozás köré szerveződött. Az eseményre Magyarországról is érkeztek vendégek. Béres Judit magyar, magyar—olasz szakos bölcsész és tanár, személyközpontú irodalomterapeuta és tanácsadó, a pszichológia doktora, a PTE BTK biblioterápia szakirányú továbbképzésének vezetője és Berta Beáta biblioterapeuta, magyar nyelv és irodalom szakos tanár, valamint Vajdaságból Berényi Emőke irodalomterapeuta, a Híd folyóirat főszerkesztője volt a beszélgetés résztvevője.
Béres Judit
Berényi Emőke
Szerbiában az irodalomterápia még kevésbé van jelen a köztudatban, ám Európában már elismert módszer. Béres Judit elmondta, Magyarországon a ’70-es évektől alkalmazzák, de igazán széles körben csak a 2000-es évektől vált ismertté, elsősorban a könyvtárosok és a tanárképzés körében. Ma bárki ellátogathat egy ilyen foglalkozásra, mely valójában olyan művészetterápiás módszer, amelynek lényege, hogy különféle szövegek segítségével még jobban megismerjük önmagunkat. A kiválasztott írások segítenek az érzelmi intelligenciánk fejlesztésében, valamint abban, hogy tudatosítsuk az erősségeinket, könnyebben megértsük a környezetünket, tisztában legyünk a saját felelősségünkkel, meghúzzuk a határainkat, ellenállóbak, empatikusabbak és magabiztosabbak legyünk a mindennapjainkban.
Fényképezte: Hodolik Boglárka