Magyarkanizsán négynapos rendezvénysorozattal ünnepelték meg a község napját. 1686. október 20-a a Szeged és Zenta közötti vidék török uralom alóli felszabadulásának időpontja. Ekkor ért véget a másfél évszázados török hódoltság ezen a tájon.
Az események fókuszában évek óta a helyi értékek, a község kiemelkedő művészei, a közösséget összefogó és fejlesztő polgárok állnak. Az ünnepség keretében az idén is átadták a községi elismeréseket: a Pro Urbe érdemérmet, a köszönő okleveleket és a Juventus Pro Urbe érdemérmet.
A rendezvénysorozat október 17-én iskolásoknak szóló helytörténeti sétákkal kezdődött. A nyolcadikos, magyar és szerb anyanyelvű diákok Kávai Szabolcs és Győri Viktor történelemtanárok és helytörténészek vezetésével a nagy templomról, a Halász térről, a Népkertről, a városközpontról, a vasútállomásról, a kis templomról, valamint a Zmaj- és az Ady-iskolaépületről hallhattak érdekességeket. A második napon a cselgáncs ötvenéves, magyarkanizsai jelenléte alkalmából szervezett ünnepséget a Partizan K. O. T. Cselgáncsklub a városháza dísztermében (az eseményről következő számunkban számolunk be részletesen), majd a József Attila Könyvtárban Civil társadalom Ókanizsán a két világháború között címmel Domonkos Ádám előadását hallgathatták meg az érdeklődők. A jelenlévők bepillanthattak Magyarkanizsa két világháború közötti civil életének történetébe, különös tekintettel a hatalom és az egyesületek ’30-as évekbeli viszonyára. Szombaton a gyógyfürdő sportcsarnokában 15 ország 370 birkózójának részvételével 15. alkalommal rendezték meg a Csaba Ferenc-emlékversenyt (a tornáról Facebook- és weboldalunkon olvashatnak), a könyvtárban kihirdették az Utak és kutak című irodalmi és fotópályázat eredményeit, majd Barangolás épített környezetünk világában címmel Valkay Zoltán műépítész-helytörténész vezetésével tehettek sétát az érdeklődők, melynek útvonala a Postakerttől a Gesztenyefasoron található régi, polgári házakon és a régi iskola épületén keresztül a kis templomig tartott.
Koszorúzás a Halász téren (Gergely Árpád/Magyar Szó felvétele)
A zárónapon meghitt ünnepség keretében átadták Magyarkanizsa Község nyilvános elismeréseit a városháza dísztermében. Elsőként a jelenlévők kisfilmet tekinthettek meg mindarról, ami az elmúlt egy év leforgása alatt történt a községben. Az önkormányzat munkájára a kiegyensúlyozott fejlesztésre való törekvés volt jellemző, mind a község tizenhárom települése és kilenc helyi közössége, mind az élet különböző területein a társadalmi-közösségi feladatok terén. Egyformán odafigyeltek az oktatásra, szociális védelemre, egészségügyre, az idegenforgalmi fejlesztésekre. Tavaly október 20-a óta megtörtént a többi közt a horgosi szennyvízelvezető csatorna fejlesztése, mely az utóbbi időszak legnagyobb községi beruházásának számít. A projektum célja, hogy Horgos területének 75%-át lefedje a hálózat. Felújították az oromhegyesi helyi közösség és a posta épületét, majd szeptember végén a kápolna is megújult. Bővült az energiahatékonysági pályázat keretösszege, így az első körben támogatott 69 pályázó mellett az idén májusban újabb 49 pályázó írhatta alá a támogatási szerződést. A teljes támogatási összeg így 19 millió dinárt tesz ki. Az oromi Arany János Általános Iskola épületében korszerűsítették a fűtési rendszert, az új energiahatékony kazán beszereléséhez szükséges 6 millió dinárt minisztériumi és önkormányzati forrásokból finanszírozták. Új kazán került a József Attila Könyvtár épületébe is, melynek külső festését a közelmúltban végezték el. Az alapfokú zeneiskola városközpontban álló épülete szinte teljes körű, nagy értékű felújításon esett át a közös tartományi és önkormányzati beruházásnak köszönhetően. A községi költségvetésből aszfalt borítja a kishomoki Dózsa György utcát, és fekvőrendőrök vannak a településen, valamint Oromon. Januárban megkezdte működését a magyarkanizsai autóbusz-állomás. Ötvennégy községbeli termelő pályázott sikeresen az önkormányzat által kiírt mezőgazdasági pályázaton, 4,3 millió dinárt fordítottak a kanálisok tisztítására, a munkálatok Horgos, Martonos és Magyarkanizsa területét érintették. Megújult az egészségház autóparkja, a központi épületben több rendelőt átfestettek, kicserélték a fő vízvezetékcsöveket és felújították az adorjáni egészségházat. Két titkárság támogatásával megvalósult a velebiti művelődési ház teljes felújítása, de tartományi, önkormányzati, valamint helyi közösségi eszközökből teljesen átépült a kispiaci művelődési ház épülete is.
A kisfilm után az egybegyűlteket Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa község polgármestere köszöntötte. Kiemelte, az ünnep alkalmából egyrészt visszatekintenek, és egyenleget készítenek, másrészt számba veszik értékeiket, és a jövőbe tekintenek.
— Csak együtt tudjuk előrébb vinni a közösséget azzal a céllal, hogy gyermekeinknek jobb jövőt teremtsünk. Az előbb látott filmben elhangzott a mondat, hogy a megkezdett úton folytatjuk tovább. Magyarkanizsa község területén az IPA—Interreg határon átnyúló program legutóbbi pályázati kiírásán tizenegy projektumunk nyert. Tizenegy olyan nemzetközi program fog megvalósulni az elkövetkező három évben, amelyek hordozója vagy partnere az önkormányzatunk, községünk valamely intézménye, illetve civil szervezeteink. A nemzetközi pályázatok terén szerzett eddigi tapasztalataink, a munkánk gyümölcse beérett. Közösségünk aktív szereplői felnőttek, segítségünkkel annyira megerősödtek, hogy nemcsak megtervezni, hanem végrehajtani is képesek ezeket a cseppet sem egyszerű projektumokat. Éves költségvetésünk 45%-át kell a nyertes pályázatok elindítására fordítani, és fedezni a kiadásokat mindaddig, amíg az EU nem folyósítja a támogatást — mondta Fejsztámer Róbert, majd gratulált a díjazottaknak, és megköszönte eddigi munkájukat.
A díjazottak Fejsztámer Róbert polgármesterrel (a szerző felvételei)
Szécsényi Hilda magyarkanizsai származású csellóművész fellépése után megkezdődött az elismerések átadása. Pro Urbe érdemérmet dr. Bimbó Mihály nyugalmazott állatorvos vehetett át, aki 2014-től 2016-ig a község polgármesteri teendőit is ellátta. Köszönő oklevélben Cseszkó Károly táncpedagógus, a horgosi Veselinov Ibolya óvodapedagógus és a szintén horgosi Radivoj Veselinov közbiztonsági munkatárs részesült, a pénzjutalommal együtt járó Juventus Pro Urbe érdemérmet pedig az oromhegyesi Bognár Szabolcs, a kémia doktora kapta meg.
Pro Urbe érdeméremben dr. Bimbó Mihály részesült (a szerző felvételei)
A délután folyamán a város eredeténél, a Halász téren megkoszorúzták az ott található emlékhelyet, a Dobó Tihamér Képtárban megnyílt Sagmeister Laura Örvényben című önálló kiállítása, majd a Művészetek Házának nagytermében a szabadkai Népkör Magyar Művelődési Központ Róna táncegyesületének és a svilajnaci Sinđelić Művelődési-Művészeti Egyesületnek a fergeteges előadásával ért véget az idei községnapi rendezvénysorozat.