A nyári időszámítás utolsó napján, október 26-án 11. alkalommal tartották meg Topolyán az immáron szokásossá vált Szármafesztivált. A rendezvényre 157 öt—tíz fős csapat és több ezer látogató érkezett a topolyai Vásártérre nemcsak Szerbiából, hanem Boszniából, Horvátországból, Magyarországról és Romániából is.
A versenyre jelentkező csapatok számára a nevezési díj befizetése után 2,5 kilogramm húsról (1 kg marha- és 1,5 kg sertéshús), illetve tűzifáról és kenyérről gondoskodtak a szervezők. A hagyományos szárma kategóriája mellett különleges szármák kategóriájában is nevezhettek. Az utóbbi csapatoknál szőlőlevélbe, spenótba vagy más hasonló növénybe tekert, illetve vegetáriánus szármák rotyogtak bográcsban és a cserépedényekben. A helyszín már a kora reggeli órákban megtelt, a töltött káposztát pedig ebédidőre készítették el a csapatok. A látogatókat zenei és egyéb szórakoztató programok, gasztroudvar, illetve kézműves- és kirakodóvásár is várta.
Tölgyesi Hubával, az Origo Egyesület elnökével, a Szármafesztivál fő szervezőjével vitattuk meg a verseny történetét és érdekességeit.
— Az első Szármafesztivált több mint egy évtizede az Origo Egyesület rendezte, mely azóta is a szervezők egyike. Az ötlet valójában egy baráti beszélgetésből indult. Mivel akkor még a térség nem bővelkedett gasztronómiai programokban, a szármát pedig szeretjük, így emellett döntöttünk. Az elsőt akkor még csak néhány csapattal a Tájházban rendeztük meg, nagy reményekkel. Mostanra azonban más helyre került át, sokkal több látogatóval és versenyzővel. A családi receptek és tradíciók versenye mellett ez a jó szórakozás és kikapcsolódás napja is. A programséma az előző évekhez képest változatlan. Amíg a csapatok maguknak főznek, addig a látogatók négy helyen tudnak töltött káposztát vásárolni. Mivel a fesztivál családcentrikus is, igyekeztünk a családok minden tagjára, a legkisebbekre is gondolni. A zenei programot Réka és Imi gyerekkoncertje nyitotta meg. A fesztivál alatt számos más fellépőt is várunk, köztük az Ansambl Ravnicát, a Pannonia Allstars Ska Orchestrát és az AcoustrinXet is. Mellettük még Karlo Veliki bűvésztrükkjeit és az Agios Dimitros-borrend avatási szertartását is megtekinthetik a látogatók.
Az esemény és a szervezés sikerességéről a látogatók is beszámoltak. Voltak, akik családdal és ismerősökkel, míg mások a távolabbi helyekről szervezetten érkeztek. Többen közülük már sokadszorra térnek vissza kikapcsolódni, valamint kipróbálni az elkészült szármákat. Erről számolt be a tornyosi Miklós Miklós is.
— Néhány évvel ezelőtt már jártam a fesztiválon, teljesen más szerepben, akkor ugyanis a szervezők felkérésére egy zenekar tagjaként fellépőként, most viszont látogatóként érkeztem. Az idei fesztiválon a barátaim főznek, őket jöttem megnézni, illetve egy kicsit kikapcsolódni, megtekinteni a kézműves-kirakodóvásárt, emellett persze szármát is kóstoltam. Őszintén meg kell mondanom, hogy eddig nagyon finom szármákat ízlelgettem. Ami különösen feltűnt, hogy a legutóbbi alkalomhoz képest sokkal több látogató érkezett. Nagy örömmel fogadtam a hírt, hogy az idén a PASO zenekar is fellép a fesztiválon, mert vidékünkön ritkán van lehetőségünk a magyar könnyűzenei élet képviselőit meghallgatni, ezért szerintem ezeket az alkalmakat is ki kell használni arra, hogy ellátogassunk koncertjeikre.
A visszatérő vendégek és szakácsok mellett voltak azonban olyanok is, akik új szerepben találták magukat az idei eseményen. Erről számolt be a topolyai Dudás Kata is, aki nem főszakácsként, de a csapat értékes tagjaként készítette a szármákat.
— Az egész az egyik barátnőm, Orsolya ötlete volt, mert az ő szülei már korábban is részt vettek csapatukkal, sőt, tavaly még meg is nyerték a főzőversenyt! Mi akkor még csak látogatóként követtük az eseményeket. Az idén összeállítottuk a csapatunkat, mely kizárólag nőkből áll. A csapatszellem erősítésének érdekében egyenpólót nyomtattunk, és még csapatnevet is választottunk. Orsi szüleinek a csapata mellett táboroztunk le, akik végig segítettek nekünk — például kiásták a tüzeléshez szükséges lyukat, felállították a bográcsot —, így nem voltunk teljesen magunkra hagyva. Tízfős csapatunk van, reggel korán, már fél 8 és 8 között ott voltunk. Kisebb bográcsban főztünk, így 63 szármát tekertünk be. A férfiaktól pedig a tüzeléshez is kaptunk segítséget. Egész idő alatt forgattuk a bográcsot, figyeltük a tüzet, a végén pedig rátettük a habarást, hogy szép piros színe és finom, paprikás íze legyen a szármának. Mivel végig inkább a főzésre koncentráltunk, nem volt sok időnk a többi tevékenységre, mint például a kirakodóvásárok alaposabb megtekintésére, viszont mégiscsak körbesétáltunk, s ami a legfontosabb, jól éreztük magunkat. Nagy eredményre nem számítunk, hiszen először vagyunk itt, de a töltött káposzta készítésébe, úgy tűnik, alaposan beletanultunk. A jó szárma titka a tradíció, illetve hogy közösen, jó hangulatban készítsük el az ételt. Az a szárma, amely a tapasztalt szakácsok receptje alapján készül, nemcsak jó ízű, hanem a családot és a barátokat is összehozza.
Miután megfőttek a különféle töltött káposzták, megtörtént a mintavétel. Az idei zsűrit a Szerb Kulináris Szövetség kiemelkedő tagjai, Nikola Vuksanović, Dijana Ivković, Stefan Šmugović és Branislav Kockarević, illetve a Vajdasági Fehér Asztal Lovagrend képviselői, Ments András Venesz József-díjas mesterszakács, Varbai András nagymester, valamint Orovec János és Kenyeres Dénes alkották. A zsűri a kategóriák szármáinak megvizsgálása után hirdetett eredményt. A legjobb szármának járó díj egy vegyes összetételű, Topolya községi csapat kezébe került, míg Orsi és Kata amazonjainak csapata második helyezést ért el kategóriájában.
Az esemény főtámogatója Topolya Község Önkormányzata volt, a szervezők között pedig megtalálhatóak a kiemelt fontosságú topolyai egyesületek, intézmények és közvállalatok.
Fényképezte: Morvai-Rácz Richárd