Spanyolország győzelmével ért véget a németországi labdarúgó-Európa-bajnokság, miután a hispánok a döntőben 2:1-re legyőzték a zsinórban második Eb-döntőjét elveszítő Angliát. A magyar válogatott az A csoportban a 3. helyen végzett, és nem jutott a legjobb tizenhat közé, ahogy a szerb együttes sem, Dragan Stojković kiválasztottjai ugyanis a C csoport utolsó helyén zárták a kontinensviadalt.
Marco Rossi fiai beragadtak a rajtnál, és főleg az első félidőben mutatott bátortalan játék miatt 3:1-re kikaptak Svájctól, ami már a kontinenstorna második napján megpecsételte a válogatott sorsát. Németország ellen már sokkal szervezettebb és határozottabb játékot mutatott a csapat, de a vereséget (2:0) nem kerülhette el, a harmadik fordulóban azonban 1:0-ra legyőzte Skóciát, és több napon át reménykedhetett abban, hogy bekerül a négy legjobb csoportharmadik közé. A magyar együttes végig jobban akarta a győzelmet, óriási szívvel játszottak a fiúk, és sokkal több lehetőséget dolgoztak ki a skótoknál. A 68. percben mindenkiben meghűlt a vér, amikor Szoboszlai ívelt a kapu elé, és a kapussal való ütközés után Varga Barnabás eszméletlenül a földön maradt. A Ferencváros támadóját arccsonttöréssel és agyrázkódással hordágyon vitték le a pályáról. A győztes gól a ráadás 10. percében született meg, amikor egy skót szöglet után a magyarok ellentámadást vezettek, Sallai jobb oldali beadása nem volt jó Szoboszlainak, Csoboth Kevinnek viszont annál inkább, aki 6-7 méterről bevette Gunn kapuját. A csoportból Németország és Svájc jutott be a következő körbe, a csoportharmadik Magyarország néhány napig reménykedhetett, végül azonban nem került be a négy legjobb csoportharmadik közé, és búcsúzott az Eb-től.
Szoboszlai Dominik (Szalai Attila karikatúrái)
A B csoportból Spanyolország és Olaszország került tovább — Horvátország kiesése meglepetésnek számított —, a C jelű kvartettből pedig hárman, Anglia, Dánia és Szlovénia jutottak a nyolcaddöntőbe. Ebben a csoportban szerepelt a szerb válogatott is, mely Angliától minimális (1:0) vereséget szenvedett, Szlovéniával 1:1-es, Dániával 0:0-s döntetlent játszott, és 2 ponttal, mindössze egyetlen szerzett góllal, a csoport utolsó helyén zárta az Európa-bajnokságot. A D csoportban kisebb meglepetésre Ausztria végzett az élen, de Franciaország és Hollandia is folytathatta a versengést, az E csoportból a meglepetés csoportgyőztes Románia, valamint Belgium és Szlovákia készülhetett az egyenes kieséses szakaszra, az F csoportból pedig Portugália, Törökország és Grúzia került tovább.
Az első nyolcaddöntőben az érettebb, szervezettebb és veszélyesebb játékot nyújtó Svájc teljesen megérdemelten 2:0-ra legyőzte a kapura veszélytelen, támadásban tanácstalan, védekezésben bizonytalan címvédő Olaszországot, majd a viharral (a találkozó a villámlás miatt a 37. percben 20 percre megszakadt) tarkított mérkőzésen a házigazda Németország ugyanilyen arányban gyűrte le Dániát. A csoportban lagymatag játékot nyújtott Anglia a nyolcaddöntőben sem tündökölt, és 25 perc után egygólos hátrányba került Szlovákiával szemben. Az angolok 72%-os labdabirtoklásuk ellenére az utolsó negyedóráig helyzetet sem tudtak kialakítani, ám Bellingham villant egyet, és szépségdíjas ollózással megmentette Angliát. A kapott gól és a fáradtság miatt egyre nehezebben mozgó szlovákok a hosszabbítás első percében újabb gólt kaptak: ekkor Kane fejjel volt eredményes. Spanyolország hátrányból fordítva, rendkívül meggyőző játékkal, 4:1-re legyőzte az Eb-újonc, de a tornán kedvező benyomást keltő Grúziát, a portugálok a tizenegyespárbajban gyűrték le Szlovéniát, a franciák egy unalmas, taktikai harcot hozó mérkőzésen minimális győzelmet arattak Belgium felett, Törökország Ausztriát nehezen, Hollandia Romániát viszonylag könnyen győzte le, és jutott a legjobb nyolc közé.
Az első negyeddöntőben, a sokak által előre hozott döntőnek titulált összecsapáson, Spanyolország hosszabbítás után 2:1-re legyőzte a házigazda Németországot. A hosszabbításban 1:1-es állásnál Marc Cucurella kézzel ért a labdához saját tizenhatosában, ám a játékvezető nem ítélt büntetőt a németek javára. Azóta az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elismerte, hogy hibás döntés született, ám a végeredményen ez már semmit sem változtat. A portugál—francia találkozón a kétszer 15 perces hosszabbítás sem hozott gólt, így jöhettek a tizenegyesek. A portugálok közül a harmadik sorozatban João Félix a kapufát találta el, míg a franciák nem hibáztak, és bejutottak a legjobb négy közé. Svájc az Eb-n nyújtott teljesítménye alapján esélyesebbnek számított az addig halovány játékot produkáló, a szlovákok ellen hatalmas szerencsével továbbjutó Anglia ellen. Ez a mérkőzés is büntetőpárbaj után dőlt el, mely során az angolok nem hibáztak, svájci részről azonban Akanji lövését az első sorozatban védte Pickford. A negyeddöntők közül a legjobb mérkőzést Hollandia és Törökország csatája hozta, melyet az oranje hátrányból fordítva 2:1-re megnyert.
Marc Cucurella
A Spanyolország—Franciaország-elődöntőben 25 perc alatt háromszor rezdültek a hálók, majd a mérkőzés végéig már egyszer sem, így a spanyolok 2:1-es győzelmet ünnepelhettek. Az egész Eb-n rendkívül gyenge teljesítményt nyújtott angol válogatott az elődöntőre egy picit feljavult, és 2:1-re legyőzte Hollandiát, habár a narancsmezesek a kidolgozott helyzetek alapján sokkal közelebb álltak a győzelemhez.
A spanyol—angol döntő első félidejében mindkét csapat biztonsági játékot mutatott, így mindössze egyetlen gólszerzési alkalom adódott, de Foden rövidsarokra tartó lövését Unai Simon kivédte. A spanyolok egyik legjobbja, Rodri a félidőben sérülés miatt az öltözőben maradt, mégis Spanyolország jutott vezetéshez a 47. percben, amikor Yamal kitűnően passzolt a hosszú oldalon érkező Williamshez, aki mesterien kilőtte a bal alsó sarkot. A gól után újabb helyzeteket dolgoztak ki a spanyolok, de előbb Olmo, majd Morata, Williams és Yamal sem volt eredményes. Az angolok Bellingham révén veszélyeztettek, majd a 72. percben a csereként beállt Palmer 21 méterről rálőtt egy visszatett labdát, mely laposan a spanyol kapu jobb alsó sarkában kötött ki. A 86. percben a csereként beállt Oyarzabal Cuccurelához passzolt, aki élesen az angol kapu elé lőtt, ahova addigra odaért Oyarzabal, és Pickfordot megelőzve megszerezte a spanyol válogatott győztes gólját. Egyenlíthettek volna az angolok, hiszen egy szöglet után tűzijáték alakult ki a spanyol kapu előtt, de az első fejest védte a kapus, a másodikat a gólvonalról fejelte ki Olmo, a harmadik pedig a kapu fölé szállt. Spanyolország ezzel 1964, 2008 és 2012 után negyedszer szerezte meg az Európa-bajnoki címet.
Luka Jović