Igényes, egyedi, kézzel kidolgozott, fagerendára helyezett lámpákat készít a szabadkai Robin Wood, azaz Vecsernyés Róbert. A kétgyermekes családapa villanyszerelő, de a fával is szívesen dolgozik. Egy éve rusztikus lámpák gyártásába kezdett a műhelyében.
Mint mondja, rengeteg műanyag vesz bennünket körül, mely általában nem tartós. Érdemes egyedi berendezési tárgyakat választani, mert ezek hosszú távú megoldást nyújtanak. A természetes anyagokból készített lámpa környezettudatos is, hiszen a fa bármikor újrahasznosítható.
Róbert fagerendákból gyártja a világítótesteket, melyeket általában kovácsoltvas elemekkel egészít ki. A gerendalámpák bármilyen stílusú otthonba beillenek, kellemes hangulatot teremtenek. Egy jól elhelyezett, megfelelő izzókkal felszerelt falámpa érdekessé teszi a konyhát vagy a nappalit, de éttermekben is láthatunk ilyen világítótesteket.
— Megtetszettek a fából készített lámpák. Én is megpróbáltam ilyet előállítani, és sikerült. Mindig más típusú lámpát találtam ki, így kezdődött — körülbelül egy éve — ez a tevékenységem. Otthon voltam, volt szabadidőm, unatkoztam, és megpróbáltam. Főleg gerendákból készítem a lámpákat, új és régi gerendát is használok. Általában többégős, többfoglalatos lámpákat tervezek, de egyfoglalatos is került már ki a műhelyemből. Itt minden természetes anyag, a gerendától a kendermadzagig. Nem használok semmilyen műanyagot, a vezetékeket kivéve.
* Mennyire keresettek ezek a lámpák?
— Nagyon, az emberek ugyanis igénylik azt, ami nem megy tönkre gyorsan, ami nem tömeggyártással készült, hanem egyedi és minőségi. Van, aki a konyhába vesz ilyen lámpát a munkalap fölé, de nappalikba és teraszokra is rendelnek gerendalámpát, sőt, az ebédlőkbe is illenek ezek a világítótestek. Igazából szerintem a lakás minden részében megtalálhatjuk a helyüket. Kisebb lámpákat is kérnek, azokat főleg az előszobákba veszik. Falilámpákkal is foglalkozom, ezeket kovácsoltvas tartóval rögzítik. A méretek változóak, 20-30 centimétertől 5 méteresek is lehetnek. Külföldön is, és itthon is értékesítem a lámpákat, küldtem már például Boszniába is belőlük. Nálam ez hobbiszinten működik, otthon, a családi házunknál van a műhely, egyedül dolgozom, mindent magam csinálok. Mostanában egy 1,5 méteres gerendalámpán dolgozom. Elég sok időbe telik, míg elkészül, mert van ugyan gépem is hozzá, de mindent kézzel csinálok.
* Tervezi bővíteni a műhelyét?
— Ezzel jelenleg a szabadidőmben foglalkozom, de tervezek bővítéseket. Azt szeretném ugyanis elérni, hogy ez legyen a főállásom, növekedjen a vásárlóköröm, és ebből éljek meg.
* A gerendalámpák készítése mellett más lakberendezési elemekkel is szeretne foglalkozni?
— Egyedi bútordarabokon, például asztalon és széken gondolkodom. Elég kicsi a műhelyem, még nincsenek meg a feltételeim a bútorkészítéshez, de idővel ebbe is szeretnék belevágni. Ha bővül a műhely, lesz rá mód. Örülnék, ha az emberek visszatérnének a természetes anyagokhoz. Keresik az ilyesmit, csak az a baj, hogy kevés a pénzük, és a kínai árut olcsóbban meg lehet venni. Nálunk is minden megdrágult, az alapanyag is, de ezek a lámpák szebbek, jobbak és tartósabbak, mint az olcsóbb, tömeggyártott változatok. Ha valaki ilyet vásárol, akkor egy időre nem lesz rá gondja.
* Részt vesz-e vásárokon, kiállításokon, kézművesrendezvényeken?
— Voltam már Topolyán, Kispiacon és Csantavéren, de a jövőben is megyek majd ilyen eseményekre. A munkáim mindenkinek tetszettek, akadt megrendelés is. Én mindent a megadott méretek alapján csinálok, a megrendelő igényei szerint.
Fotók: Robin Wood