A katolikus egyház január 25-én Szent Pál apostol megtérésére emlékezik, amikor a keresztények üldözőjéből a nemzetek apostola lett. A népi kultúrában „pálforduló” vagy „pálfordulás” napjaként ismert.
Pálforduló napja a kereszténység egyik legmeghatározóbb ünnepe, amikor a keresztények kegyetlen üldözője, Saul elindult, és mint Szent Pál, Jézus apostola érkezett célba.
Illusztráció: Szent Pál apostol megtérése (Wikipédia)
A farizeusok közül származó Saul erőteljesen tagadta az új vallásként megjelenő kereszténységet és Jézus Krisztus követőinek harcos üldözőjévé vált. Életének fordulópontját az jelentette, amikor Damaszkuszba indult azzal a céllal, hogy összegyűjtse a város keresztényeit és törvény elé állítsa őket. Az úton hirtelen nagy fényesség vette körül. Leesett a lóról, és látomásában szózatot hallott: „Saul, Saul, miért üldözöl engem?” Erre ő megkérdezte: „Ki vagy te, Uram?” Az így felelt: „Én vagyok Jézus, akit te üldözöl!” (ApCsel 9,1–31) Az élmény hatása alatt Pál megtért, és a kereszténység nagy térítő apostola lett.
A néphit szerint ez a nap a termés és az időjárás jóslására alkalmas. „Pál fordulása, ha tiszta, bőven terem mező, puszta….” – tartja a mondás. A tél fordulónapjának is tekintik január 25. napját.
Szent Pál nevét számos oktatási intézmény viseli, köztük a szabadkai Paulinum Püspökségi Klasszikus Gimnázium és Kollégium is, amely ezen a dátumon, az apostol megtérésének napján, iskolanapot és búcsút ünnepel.
Forrás: Felvidék Ma, Magyar Kurír