Tízéves a Streamlet Művészeti Egyesület. Ezt egy kiállítással ünnepelték a törökkanizsai Kulturális Zóna terében, és egy idővonalon bemutatták a fontosabb projektumokat, melyeket ez idő alatt megvalósítottak.
A Streamlet Művészeti Egyesület 2014-ben alakult meg a szerbiai Magyarkanizsán. Az egyesület legfontosabb célja, hogy támogassa, illetve közös munkára ösztönözze azokat a művészeket, akik innovatív megoldásokra törekednek a tánc-, a színház-, a zene- és a képzőművészet területén. A Streamlet számos nemzetközi workshopot és rezidenciaprogramot valósított és valósít meg. A programokon a művészek megoszthatják egymással szakmai tudásukat, tapasztalataikat, a gyakorlatban is kipróbálhatják ötleteiket. Inspiráló szakmai kapcsolatok jönnek létre, melyek további projektumok és produkciók megvalósulását eredményezik. Az utóbbi években az egyesület tevékenységében kiemelt szerepet kapott a kortárs művészet és a civil emberek közötti kapcsolat megteremtése, támogatása. Törekszenek az organikus, projektalapú együttműködésre, ahol a kísérletező, progresszív ötletek teret kaphatnak, és megvalósításukban a csoport tagjai különböző művészeti területekről érkezve segíthetik egymást.
A kiállítás két síkon valósult meg, Tomin Kis Anikó, a Streamlet vezetője elmondta, volt miből válogatni, hiszen sok fiatal képzőművész tagja az egyesületnek, így azt találták ki, hogy a tavaly ősszel szervezett művésztelepen született alkotások lesznek a magja a jubileumot ünneplő kiállításnak.
— A művésztelep tematikája egy ikonikus körtefa volt, mely a Vázsonyi-gyümölcsösben található. Ebből inspirálódtak a művésztelep résztvevői, s ennek a végterméke a kiállítás egyik fele. Ez önmagában kevés lett volna egy tárlathoz, így a Timeline című kiállítás is helyet kapott, melyet Budapestre készítettünk egy felkérésre. Itt végigvezetjük a történetünket, a megvalósult projektumokat, videóinstallációkon és fotókon. A Budapesti Művelődési Központban állítottuk ki, hiszen ott dolgozik egyik tagunk, és érdekesnek tartották a működési elvünket. Jó apropó volt tehát egybefogni, átlátni, visszatekinteni, mit is csináltunk eddig. A kiállításon a Timeline a jelenben végződik, s onnan folytatódik a művésztábor alkotásainak sora.
S hogy mik is azok a projektumok, amelyeket a Streamlet megvalósított? Néhány a sorból:
Matilde Javier Ciria mozgásműhelye — Nyári Mozgásszínházi Műhely — Tomin Kiss Anikó, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem végzős rendező-koreográfus hallgatója szervezte meg. A projektum célja az volt, hogy összefogja a mozgásszínház iránt érdeklődő fiatalokat, és elérhetővé tegye számukra a régióban még kevésbé ismert táncos és színházi technikák megismerését. A műhely vendégoktatója Grecsó Zoltán táncművész, koreográfus volt.
Báb- és tárgyanimációs workshop Makra Viktória vezetésével — Ébredés — Emilia Jagica képzőművész és Tomin Kiss Anikó rendező-koreográfus 2016 óta dolgoznak együtt. Első közös előadásuk a Folded Flesh, melyet a szabadkai Klein House Galériában mutattak be. Előadásaikat galériákban és színházi terekben is játsszák. 2018-ban mutatták be Ébredés című előadásukat a magyarkanizsai Regionális Kreatív Műhelyben, részt vettek a Balkan Tour nevű nemzetközi programon és a budapesti L1danceFesten.
A Vigadó Projekt — A Streamlet Művészeti Rezidencia 2018 alkotói Klájó Adrián és Szalma Zsóka képzőművészek vezetésével június 21-e és 30-a között kültéri intervenciókat valósítottak meg a magyarkanizsai Népkert területén. A fő elem egy installáció volt a Vigadó előtti füves területen, megidézve a valamikori díszes park fényét és a testi-szellemi felfrissülést adó séták hangulatát a fák között. Az alkotócsoport a kortárs művészeti formák eszközeit segítségül hívva reflektált és irányította rá a figyelmet közös értékeink fontosságára, a Népkert és a Vigadó épületének múltbéli (s remélhetőleg jelenkori) jelentőségére. A kiállításon látható fotók az eseménysorozat végtermékei, Szerda Zsófia készítette őket.
Intenzív Nyári Táncműhely — Petr Ochvat cseh táncos, koreográfus, tánctanár szomatikus, testközpontú módszere a Feldenkrais-technikán és a continuum movementen alapszik.
Kirakat! Izlog! kortárs képzőművészeti kiállítás — A Streamlet pályázatot hirdetett kortárs képzőművészeti alkotások, installációk bemutatására. A kiállítás helyszíne egy üzlethelyiség kirakata volt, mely Magyarkanizsa legforgalmasabb részén, a Fő utcán helyezkedik el. A kirakatban a korlátozások ellenére is meg lehetett tekinteni a műveket. Ezzel az akcióval szerették volna előremozdítani és fenntartani a kortárs képzőművészet, illetve a civil emberek közötti kapcsolódást. A 2021—22. év Kirakat! Izlog! alkotói: Jobbágy Bernadett, Dejana Kovačević, Krajcsó Csenge, Nagy Evelin, Nagy Kornélia, Rajzklubocska, Somorai Renáta, Szalma Zsóka, Terzin Anna, Tomin Kiss Anikó, Tomin Nenad, Syporca Whandal.
Connection / Kapcsolódás / Povezanost — A Streamlet csoportos képzőművészeti kiállításán a következő fiatal művészek mutatták be alkotásaikat: Emilia Jagica, Jobbágy Bernadett, Dejana Kovačević, Kovács Petra, Krajcsó Csenge, Magosi Máté, Nagy Kornélia, Somorai Renáta, Szalma Zsóka, Tomin Nenad. Az egyesület művészei első körben kaptak lehetőséget csoportként megmutatkozni. Nyitó performance: MEET, koncepció: Varga Heni (Nyári Mozi Színházi Közösség), zene: Szerda Árpád; záró performance: Folyam I., videó: Szalóki László.
A kiállításon látható fotókat Borbély Éva, Kovács Áron, Magosi Máté, Nagy Virág, Somorai Renáta, Szalma Zsóka, Szerda Zsófi, Tomin Kis Anikó, Vígi Sára készítették.
DZSEM Táncműhely — A foglalkozás során a bemelegítés és a ráhangolódás után mozgásos feladatokat végeznek a résztvevők, közben intenzíven használják belső képi világukat, majd csoportos vezetett improvizáció következik, melynek során szabadabb formában, mozgással, tánccal fejezhetjük ki a bennünk lévő érzéseket, impulzusokat. A táncműhely vezetője: Tomin Kiss Anikó, zenész: Szerda Árpád.
Színes-színig igaz történet — A Streamlet Művészeti Egyesület színházi előadása, mely Lázár Ervin Zsiga fest című meséje alapján készült. Az előadás során különleges képi hangulatok és mozgásos jelenetek váltakoznak. Játssza: Vörös Imelda színművésznő, zene, videó: Szerda Árpád, látványtervező: Bicskei Anikó, rendező-koreográfus: Tomin Kis Anikó.
Balpear — eau de Parfum — „A kiállításon egy parfümös üveg is helyet kapott, a körtefa projektum illata. Egy százharminc éves fa, egy mesterfa a városka határában. A Hateremben (a Haterem árterület Kanizsa mellett). Ha kiárad a Tisza, akkor terem. És bizony 130 éve terem. Lédús gyümölcsöket. Körtét. Édes-zamatos körtét” — áll a parfüm leírásában, melynek fejillata körte, muskotályzsálya, bergamott, kardamon, koriander, szívillata mahagóni, sáfrány, római kömény, írisz, jázmin, rózsa, alapillata pedig cédrusfa, agarfa vagy oud, földakkord, cypriol (nagarmotha), tölgymoha.
Tomin Kis Anikó elmondta, nagyon elégedett ezzel a tíz évvel, főként azzal, hogy odáig tudtak fejlődni, hogy nem egy vagy két ember szervez meg egy kiállítást, hanem szinte mindenki részt vesz mindenben, magáénak érzi, felelősséget vállal érte, s aktív az egyesületen belül.
— Sokat döntünk közösen dolgokról, tanuljuk az együttműködést, kisegítjük egymást mindenben, ennek egy csodálatos példája ez a kiállítás és a megnyitó, melyen Varga Heni adott elő egy performance-ot Szerda Árpád zenéjére. Most várjuk egy nagy IPA-pályázat eredményét, és reméljük, elnyerjük a támogatást. Jelenleg két síkon futnak a dolgaink, az egyik a közösségépítés, emberek összekapcsolása, a másik pedig a külföldön élő tagokkal való kapcsolattartás. Egy önkéntes csoport szeretné a kanizsai parkot revitalizálni, tele vannak ötlettel a land-art témájában. A mi dolgunk, hogy összekössük az embereket, az eseményeket, művészeket a helyi csapatokkal. Beindult egy Rajzklubocska elnevezésű gyerekprogram, s ezt is fontosnak tartjuk, hogy a gyerekeket is megmozdítsuk, összekössük a művészekkel, a művészetekkel. Fontos a közvetlen kapcsolat. Most nincs saját helyünk, ami egyrészt jó, mert nem volt könnyű fenntartani, másrészt rossz, hiszen jó lenne egy próbaterem, ahol adott esetben gyűléseket is tudunk tartani. De most együttműködünk a Zónával, a Regionális Kreatív Központtal is, így ez a legtöbb esetben megoldódik. Most olyanok vagyunk, mint a forrás, akárhol felbukkanhatunk — mesélte Anikó.
A kiállítást fogadás követte, stílusosan pezsgővel, tortával és finomabbnál finomabb falatokkal.
Fényképezte: Szerda Zsófi