1956. október 25-én máig tisztázatlan körülmények között magyar karhatalmisták és szovjet katonák sortüzet zúdítottak a Kossuth téren gyülekező békés tüntetőkre.*
Budapest, Kossuth tér — 2022. február 19.
A vérengzés egykori színhelyén lévő emlékhely Pál apostol szavaival („Üldöztetünk, de el nem hagyatunk; tiportatunk, de el nem veszünk” 2Kor. 4:9.) tiszteleg az elhunyt és megsebesült, szabadságszerető magyarok emléke előtt.
Budapest, Kossuth tér — 2024. szeptember 30.
„A szabadságharc vérbe fojtása után a kommunista diktatúra feledésre ítélte az eseményt. Ez az oka annak, hogy 60 évvel a történtek után a számos halálos áldozat közül mindössze 71 személy azonossága ismert. Az áldozatok és hozzátartozóik évtizedekig nem kaptak elégtételt.”*
*Az időt álló felvéset textusa.
…
A Parlamentnél folyó vérengzés során vesztette életét többek között a verseci származású (1911. augusztus 11-én) inokai Tóth Zoltán történész, akadémikus is. Az ELTE Történelemtudományi Karának dékánja, aki tudományos munkásságával a Duna-völgyi népek megbékélését, kölcsönös egymásrautaltságuk felismerését kívánta szolgálni.
I. Tóth Zoltán szoboralakjával (2006. október 20-a óta) Budapesten a Széchenyi István téren találkozhatunk. A mártír professzor úr életrajzába és munkásságába a délvidéki Basa György történész által készített Délvidéki életfa — A történelmi Délvidék híres szülöttei a vármegyék visszaállításától Trianonig című arcképcsarnoka (Csóka, 2022) is nyújt némi betekintési lehetőséget…
Budapest, V. kerület /Lipótváros/ — 2023. február 26.
Fényképezte: Martinek Imre