home 2025. február 05., Ágota napja
Online előfizetés
Mutasd meg, és megtanulom, csináljuk együtt, és megértem
Szilágyi Edit
2024.12.06.
LXXIX. évf. 49. szám
Mutasd meg, és megtanulom, csináljuk együtt, és megértem

Mutasd meg, és megtanulom, csináljuk együtt, és megértem — ezzel a mottóval indult az óbecsei, sajátos nevelést igénylő gyermekekkel foglalkozó Testvériség Általános és Középiskola diákjainak első alkalommal bemutatott programja az iskola napján és a fogyatékkal élők világnapján az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben. Az ünnep alkalmából az 1964 óta működő iskola diákjainak tehetségét igyekeztek bemutatni a zsúfolásig megtelt színházteremben.

„Mindenik embernek a lelkében dal van,
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének,
az hallja a mások énekét is szépnek.” 
(Babits Mihály Vihar című versének részlete)

— Először kerül ki az iskolánk falai között folyó munka eredménye. Történik mindez a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben, az óbecseiek meghatározó helyszínén. Alkalom ez arra, hogy bemutassuk, attól függetlenül, hogy egy gyermek fogyatékkal, mássággal él, azonos eszközökkel és értékeket képviselve eredményes személye a társadalomnak — mondta Kurcinák Kiss Szilvia, az iskola igazgatója a rendezvény előtt. Gondolataihoz csatlakozva Ricz Judit, az oktatási intézmény gyógypedagógusa és a rendezvény egyik műsorvezetője kiemelte, szükség van arra, hogy ráirányítsuk a figyelmet azokra, akiket nap mint nap látunk, mégsem ismerünk. A cél, hogy bemutassák azt a sokszínűséget és különlegességet, amely az iskolában megtalálható, egyúttal figyelemfelkeltés, hogy ők is a közösség értékes tagjai.

A színház előcsarnokában a gyermekek munkái fogadták a közönséget. Csillogás. Fények.

A teremben zsivaj és várakozás, izgalom és öröm, nem várt magabiztosság, teljes összhang a szereplők között, fegyelem. A sztereotípiák minden fala eltűnt a program első perceiben.

A megjelenteket az iskola igazgatónője köszöntötte.

— Ünnepeljük a sokszínűséget, az összefogást, a kitartást, azokat a gyerekeket, akik megmutatják nekünk, hogy a megpróbáltatások ellenére mindig van kiút — hangsúlyozta, majd egy népmesével, illetve egy mesefa zárógondolataival fonta egybe üdvözlőbeszédét. — Van három aranyalmám. Egy az enyém, mert jól meséltem nektek, egy a tiétek, mert figyelmesen hallgattatok, egyet pedig gurítsatok annak, akinek a legnagyobb szüksége van rá, hogy kitörjön a sötétségből. Ennek a gondolatmenetnek a szellemében szeretném kívánni ma este, hogy a három aranyalma egyike legyen iskolánké, azon belül is a legbátrabb gyerekeké, akik ma este Önök elé állnak. A másik aranyalma legyen az Önöké, akik majd minden bizonnyal figyelmesen és érdeklődve követik fáradságos munkánkat, a harmadik aranyalma pedig győzzön azon sztereotípiák felett, amelyeket a társadalom épít köréjük. Győzze le az előítéleteket, győzzön a rossz felett! Kollégáink nap mint nap azon fáradoznak, hogy ennek jegyében végezzék munkájukat, hogy segítsék a gyerekeket, hogy együtt a legtöbbet hozzák ki belőlük!

Peregni kezdett a program, melyben váltakoztak a motívumok, zengett az ének, szólt a zene, tarolt a mosoly, az önbizalom, a büszkeség.

Rajz- és fotópályázaton vettek részt a diákok, nem csak a Testvériség iskolából és nem csak óbecseiek. Pályaművek érkeztek Šabacról, Nagykikindáról, Zentáról… Díjazták őket. Az elismeréseket Sándor Magdolna tanárnő adta át nekik.

A programban szerb osztályba járó diák magyar dalt énekelt. Angolul és oroszul is szavaltak. Bábelőadást mutattak be, szerepeltek, zenei kísérettel szólóban vagy együtt énekeltek, a Kalinka Malinka orosz népdalt az iskola minden tagja együtt dalolta. Nem maradt el a Képalkotó versmondás sem: Az óriás és a törpe. A tánc tovább emelte a hangulatot, ahogyan a középiskolások versmondása is, majd A pozsonyi sétatéren című polgártánc következett. Mókás énekóra, mely a megértés és az összefogás üzenetét közvetítette.

A műsor elvarázsolta a közönséget. A szereplők jutalma a szűnni nem akaró taps volt — előadás közben a zene ritmusára, illetve minden meghajlás után.

A rendezvény minden kis mozaikkockája gondos szervezésre utalt. A fellépők otthonosan mozogtak a színpadon, előadásuk és annak üzenete hatalmas súllyal bírt. Minden mozdulatban üzenet volt: vegyél észre, szeress olyannak, amilyen vagyok, hozzád tartozom, ne közösíts ki. És a ki nem mondott, de jelen lévő gondolat: minden, ami ma megtörténik veled, velem is megtörténhet.

A rendezvényen részt vett Rigó Pál Zsófia, az MNT alelnöke, Kiss Igor, a községi képviselő-testület elnöke, valamint az intézményigazgatók.

Az iskolanap jó alkalom volt arra, hogy ne a hibáik által gondoljunk ezekre a diákokra, hanem azt lássuk, amit megmutatnak. És arra is, hogy minden jelenlévő értékelni tudja, mekkora tenni akarás, tudás, szeretet, megértés és alázat van a felkészítő tanárokban, akik a cselekedeteiket nem munkafeladatként, hanem hivatásként élik meg.

A végén, amikor a színpadon kialudt a világítás, megannyi telefon lámpácskája idézte a gyertyák fényét, utalva a köszöntőszöveg aranyalmájára. Egy kérdést tettem fel Janković Annabella egykori tanárnak, a helyi Samu Mihály-iskola igazgatónőjének: hogyan élte meg ezt az ünnepet? És a válasz: jó volt hazajönni!

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..