Az idén is maratoni programmal várta az érdeklődőket a Középiskolások Szín- és Filmművészeti Vetélkedője. A Zentai Művelődési Házban reggel kezdődött meg és az éjszakába nyúló órákban ért véget a találkozó, melyen nyolc előadást (egyet versenyen kívül) és tizenkét rövidebb-hosszabb filmet láthattak a legkitartóbbak.
Közönségben egyébként egész nap nem volt hiány, a kamaradarabokat sokan a lépcsőkön, a padlón ülve vagy éppen állva nézték végig.
Az ifjú filmesek Tiszakálmánfalváról, Oromhegyesről, Szabadkáról, Magyarkanizsáról és Zentáról érkeztek, viszont a színpadi produkciók esetében nem volt ilyen hosszú a települések listája: az öt szabadkai előadáshoz hármat adtak hozzá a zentai fiatalok.
Gergely Árpád felvételei
Mindkét kategóriában sokszínű volt a témaválasztás. A két-három, illetve az öt-hat perces szórakoztató, esetleg elgondolkodtató míves kis remekek mellett láthattunk egy 15 perces dokumentumfilmet is, melyben oromhegyesi polgárok idézték fel azokat a második világháborúhoz kapcsolódó történeteket, amelyeket maguk éltek át vagy esetleg másoktól, leginkább a családtagjaiktól hallottak.
A Zentai Magyar Kamaraszínház diákszínjátszóinak előadása Reginald Rose Tizenkét dühös ember című legendás alkotása nyomán született meg, a szabadkai Középiskolások Diákotthona csapatának tagjai pedig Franz Kafka A per című klasszikusához nyúltak, annak alapján hozták létre a produkciójukat. A műsorban három szerzői darab is szerepelt. A Tudathasadás szimptómái című, a pozitív és a negatív oldal harcáról szóló szövegcentrikus játékot a zentai Nagy Abonyi Dávid írta, és ő volt a rendezője, illetve az egyik szereplője is. Szarka Áron A kék madár tollából címmel saját egyszemélyes drámájában mutatta meg, hogyan szippantja be korosztályát a virtuális világ, a közösségi oldal, a számítógépes játék.
A történet elején a fiú elutasítja, hogy olyan legyen, mint a többiek, de aztán rájön, hogy a sportsikereiről, a tanulmányi eredményeiről senkinek sem beszélhet, mert mindenki a Facebookon lóg. A szabadkai Kosztolányi Dezső Gimnázium diákjai Minden OK címmel készítették el a tabukat döngető szabad asszociációikat, és a darabban természetesen az derül ki, hogy semmi sem OK. A lendületes, gyakran elsöprő erejű vallomásokban jelen volt a szenvedély, a düh, a fájdalom, az agresszió, a számonkérés és a kibeszélés kényszere is. A szereplők egységes csoportot alkottak, mégis mindannyian megőrizték a saját egyéniségüket, arcukat.
Érdekes volt látni, hogy a középiskolás színjátszók akkor is hitelesek, amikor a saját dolgaikkal, a generációs gondjaikkal foglalkoznak, és akkor is, amikor tőlük látszólag távol álló témákhoz, szociális és társadalmi kérdésekhez nyúlnak.
A zsűri tagjai az idén Kovács Frigyes színművész-rendező, Kálló Béla színművész-rendező, K. Kovács Ákos operatőr és Oláh Tamás dramaturg voltak. Amíg meghozták a döntésüket, addig a Zentai Magyar Kamaraszínház diákszínjátszóinak egy másik, nem középiskolásokból álló csoportja előadta A bogyósgyümölcskertész fia című Háy János-regény alapján készült tragikomédiát, Lőrinc Tímea rendezésében.
FŐDÍJAK:
A legjobb előadás: a Kosztolányi Dezső Gimnázium csapata (Szabadka), MINDEN OK — Szabad asszociációk tabuk nélkül (rendező: Kucsov Borisz)
A legjobb csapat: Népkör, Fabula Rasa Színjátszó Grund (Szabadka) — Tasnádi István East Balkán című darabja (rendező: Greguss Zalán és Ralbovszki Csaba)
Az innovációért járó díj: Polaroid (Zenta), Nagy Abonyi Dávid: Tudathasadás szimptómái
A legjobb női szereplők: Imamović Ines (a Kosztolányi Dezső Gimnázium csapata, Szabadka), Dedovity Tomity Dina (Népkör, Fabula Rasa Színjátszó Grund, Szabadka)
A legjobb férfi szereplők: Tóth Bálint és Szeles László (a Zentai Magyar Kamaraszínház diákszínjátszói)
A legjobb film: Puska Official (Zenta)
A legjobb műfaji díj: A végső találkozás (Zenta)
A legjobb vágó: Zemkó Gábor (Szabadka)
KÜLÖNDÍJAK:
A Zentai Magyar Kamaraszínház előadásának megtekintése: a Kosztolányi Dezső Gimnázium csapata (Szabadka)
A szabadkai Népszínház előadásának megtekintése: Polaroid (Zenta)
A szabadkai Kosztolányi Dezső Színház előadásának megtekintése: Népkör, Fabula Rasa Színjátszó Grund (Szabadka)
Az Újvidéki Színház előadásának megtekintése: a Zentai Magyar Kamaraszínház diákszínjátszói (Zenta)
A Szabadkai Gyermekszínház előadásnak megtekintése: Középiskolások Diákotthona (Szabadka)
A Tanyaszínház különdíja (részvétel az idei előadásban):
Szarka Áron (Középiskolások Diákotthona, Szabadka), Budinčević Krisztián (Népkör, Fabula Rasa Színjátszó Grund, Szabadka)
Részvétel a Vajdasági Magyar Amatőr és Diákszínjátszók kilencedik táborában:
Gulyás Gabriella (Szabadka), Körmöci Norbert (Zenta)
A Képes Ifjúság különdíja: Dupák Fanni (a Zentai Magyar Kamaraszínház diákszínjátszói)
A Hét Nap különdíja: Balla Georgina (Középiskolások Diákotthona, Szabadka)