Az erdélyi ferences rendi szerzetes, Böjte Csaba nevét feltehetőleg még azok is ismerik, akiknek szellemi élete egyébként igen sivár, akik belefásultak a robotolással telő egyhangú mindennapokba, melyeknek mintha csak egyetlen céljuk a túlélés lenne. Túlélni a szüntelenül generálódó félelmet, a nagy...
A hozzánk legközelebb állók iránt is gyakran felülkerekedik bennünk a közöny. Csak önmagunkkal vagyunk elfoglalva, de tulajdonképpen azt is felszínesen tesszük. Süketek vagyunk a mások balszerencsétlenségéből fakadó jajszavára.
Mindezek a gondolatok egyfolytában foglalkoztatnak azóta, hogy a Domus Pacis-rendezvényen alkalmam volt közelebb kerülni - mondhatnám úgy is - a Böjte Csaba-jelenséghez. Szavának erejét a hitelesség adja. Egy olyan tulajdonság megnyilvánulásáról van szó, amely a kaotikus világból manapság már majdhogynem teljesen kiveszett. A ma megvalósuló/megvalósítható példaképként felkínált életmodellek mindegyikének fő jellemzője a belső, lényeges tartalmat nélkülöző hiteltelenség a politikai célkitűzések megfogalmazásakor, a véleménynyilvánításkor de az egyszerű gondolatközléskor is. A mintaképek kiüresedett formákban fogalmazódtak/fogalmazódnak meg, következésképp a balkáni háborúk háborús bűnöseit nemzeti hősként ünneplik térségünkben.
A szüleikben is gyakran csalódott gyermekeink a médiumok által ki vannak téve olyan hamis csillogású példaképek csábításának, akik talmi és álértékeket hordoznak csupán, s követésük az emberi jellem elsekélyesedéséhez vezet.
Ezért tartom fontosnak Böjte Csaba tevékenységének azt a szegmentumát, amely az írott szó eszközével élve olyan publikációkat is felvállal, amelyeknek a terjedelme nem riasztja el az olvasástól a megszólítottakat. Egy-egy életrajzi téma lényegre törő megfogalmazásának segítségével úgy nevel, hogy miközben új ismereteket ad át, keresztényi értékeket is átment a példaképteremtés szándékával.
A rövid életrajzok tulajdonképpen az ún. kilenced okán történő kontempláció mondanivalójával csengenek össze, s közben olyan eseményeket és személyeket idéznek fel, amelyek, illetve akik valós értékeket megtestesítő eszményképként értelmezhetőek ebben az elvadult világban. Zsinórmértékei ők a szelíd szónak, a nemes cselekedetnek, az emberi méltóságnak, az emberbaráti cselekvő szeretetnek, a célt megvalósító helytállásnak. Az elszántság és következetesség bajnokai ők, akiknek megvalósított élete a feltétel nélküli hit mérhetetlen erejét bizonyítja.
Amelyről ezt olvashatjuk a Szentírásban: ''Mert bizony mondom néktek: Ha akkora hitetek volna, mint a mustármag, azt mondanátok ennek a hegynek, Menj innen amoda, és elmenne; és semmi sem volna lehetetlen néktek” (Máté 17:20).
Böjte Csaba Damokos Kázmérnak és Boldog Apor Vilmosnak szentelt iránymutató könyvecskéje az idézettek életre vezető igazságát bizonyítja.