Bácsgyulafalván, avagy Telecskán ismét útfelújítási munkálatok folynak. Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke szeptember végén jelentette be közösségi oldalán, hogy megkezdődött a párt koalíciós szerződésének gyakorlati megvalósítása, melynek részeként felújítják a Bácsgyulafalva és Cserepes közötti útszakaszt.
A részletekről Jankovich Szilárd, Zombor város polgármesteri tanácsosa nyilatkozott lapunknak. Elmondása szerint a településen az útfelújításon kívül további három jelentős beruházás is folyamatban van.
Tavaly felújították a Kerény és Bácsgyulafalva közötti utat, az idén pedig folytatják Cserepes irányába. Emellett Bácsgyulafalva főutcájának aszfaltburkolatát is kicserélik. Jankovich Szilárd elmondta, a tavalyi munkálatok után ígéretet kaptak az útfelújítás folytatására, és most örömmel értesültek arról, hogy megkezdődtek a munkálatok.
— Elkezdték a faluban a Fő utca felújítását, annak a szélességnek megfelelően, amelyet az oszlopok és az utca elhelyezkedése megenged. Ez a szakasz körülbelül 2,5 kilométer hosszú. A munkálatok a sportpályától indulnak, a falu kijáratától egészen Cserepesig, vagyis Gornja Rogatica faluig tartanak, ez nagyjából akkora távolság, mint a tavaly leaszfaltozott Kerény és Telecska közötti útszakasz. Reményeim szerint ha minden jól halad, még az idén elkészül, bár október lévén ezt nem lehet biztosra mondani. A Fő utca felújítása miatt ez most valamivel nagyobb beruházás, mint a tavalyi, de mindenkinek öröm, hogy végre megszépül a falu központi útvonala is.
Jankovich Szilárd és a falut kettészelő főutca már az új aszfaltburkolattal
Megújul a kultúrotthon
Bácsgyulafalva tavaly ünnepelte a falu betelepítésének 140. évfordulóját. Ebből az alkalomból sikerült teljesen felújítani a községházát, melynek tetőszerkezetére 2 millió, a homlokzatának tatarozására pedig 1,5 millió dinárt különített el Zombor Városa. Az idén a községházával szemben található kultúrotthon következett.
— A kultúrotthon tetőszerkezetének egyik elülső része, a homlokzat fölötti rész felújítása van folyamatban. Zombor városa két évvel ezelőtt minden településnek felajánlott egy participatív költségvetési lehetőséget, melynek keretében a lakosok a helyi közösség tanácsa által javasolt három projektum közül szavazhatnak egyre. Ez a folyamat szavazócédulákkal történik, és az önkormányzat olyan középületet újít fel, amely a város tulajdonában van, általában másfél millió dinár értékben. Így készült el tavalyelőtt a községháza teljes felújítása, és most a kultúrotthon tetőszerkezete, a bejárat fölötti rész, mely a játszótérre és a parkra néz. A tető hátsó részének a renoválása jövőre várható, szintén hasonló összegből. Ez a két rész különösen sürgős beavatkozást igényel, mivel a tető többi része is már negyven-ötven éves. Elégedettek vagyunk, hiszen évekkel ezelőtt hasonló beruházásra sem volt lehetőség.
A kultúrotthont már új tető védi a beázástól
Folytatódik a templom tatarozása
A községházával és kultúrotthonnal szemben, a falu központjában található a templom, melynek udvara ismét tele van munkásokkal és állványokkal. Legutóbb három évvel ezelőtt történt itt jelentősebb beruházás, most pedig folytatódnak a munkálatok.
— A város nyolc éve foglalkozik az önkormányzat területén lévő egyházak épületei karbantartásának finanszírozásával. Ez kizárólag szakrális objektumokra vonatkozik, és az egyházvezetők döntenek arról, hogy a templomokon belső vagy külső munkálatokat végeznek. Jelenlegi beosztásom szerint polgármesteri tanácsosként dolgozom, korábban pedig a városi tanácsban a nemzeti kisebbségekért és a vallási közösségekért felelős tag voltam, így ezt a telecskai projektumot szinte a kezdetektől figyelemmel kísértem. Illetve nemcsak Telecskán, hanem azokban a falvakban is koordináltam az ilyen projektumokat, ahol az egyház döntése alapján kellett. Most újra a telecskai templom van soron, illetve a monostori. Itt három évvel ezelőtt megújult a sekrestye és a templom domború hátsó része, a teljes tetőszerkezet pedig még korábban, magyarországi forrásból. A templom első homlokzata a talapzattól a toronyig pedig tizenöt-húsz éve. Most a két hosszanti, oldalsó fal felújítása következik, mivel ezek már nagyon rossz állapotban voltak. Omladozott a vakolat, és bár nem volt veszélyes, eljött az ideje a javításnak. A város szerencsére ismét partnerként lépett fel, és 2 millió dinárt ítélt oda a katolikus egyháznak. Ez az összeg sajnos nem volt elegendő mindkét hosszanti falra, sőt, az egyikre sem, ezért a Magyar Nemzeti Tanácshoz fordultam segítségért. Mivel ha már fel lettek állítva az állványok, több mint 10 méter magasságban és 20-30 méter hosszan, tehát hatalmas felületet érintenek a munkálatok, észszerű volt a teljes falat felújítani, nem csupán egy részét. A kérés kedvező fogadtatásra talált, megkaptuk a hiányzó összeget. Az ígéretek szerint az MNT a jövő évi pénzügyi tervébe beépíti a másik fal felújítását is. Ha minden jól alakul, jövőre befejeződhet a templom szépítése, és a hívők hosszú időre örömüket lelhetik benne.
Az új kutat már kifúrták, már csak rá kell kötni a hálózatra
Új kutat kapott a település
Mindeközben Bácsgyulafalván egy új kutat is fúrtak, mivel a réginek, a falut ellátónak a vízhozama jelentősen csökkent. Ez néhány héten belül elkészül, így meg lesz oldva a falu folyamatos vízellátása.
— A zombori Vodokanal Kommunális Közvállalat felelős a vízhálózatért, vízvezetékekért és kutakért. Az ő szakembereik végzik az állandó karbantartást, és nemrég észrevették, hogy a régi kút, mely szinte az egész falut ellátja egy kisegítő kúttal együtt, az elmúlt ötven év során homokosodásnak és beomlásnak indult, illetve jelentős mértékben csökkent a vízhozama. A szakértők véleménye alapján ezért egy új kutat fúrtak, melyet összekötnek a közelében lévő másikkal, így a kettő képes lesz ellátni a falut, és elkerülhetővé válik, hogy a régi kút meghibásodása miatt a település vízellátás nélkül maradjon. Hálás vagyok a szakembereknek, akik felajánlották ezt a megoldást.
Mindezen beruházások mellett a telecskaiak egy régi álmot dédelgetve azt remélik, hogy most talán végre eljön a falu mentén egy elkerülő út megépítésének lehetősége is. A főút kettéhasítja a települést, így a Zombor és Topolya, a topolyai autópálya-felhajtó közötti forgalom mind itt halad át. Ezen az úton ráadásul két 90 fokos kanyar is található, a templomnál és a temetőnél, a falu szélén. A falu határán pedig létezik egy 2,2 kilométeres földút, mely a tartomány tulajdonában van. Ez egy parcellaszámon van vezetve, és már a tervdokumentáció is elkészült. Igaz, hogy a pénzügyi forrást még elő kell teremteni, de a folyamatok logikája — véleményem szerint — az, hogy ha már itt van ennyi munkagép hetekig, hónapokig, akkor a legjobb megoldás az lenne, ha ezt a munkát is elvégeznék. Ez lenne a logikus folytatása a jelenlegi folyamatoknak — nyilatkozta lapunknak Zombor polgármesteri tanácsosa.
Nem csupán felújítják az utat, jelentősen ki is szélesítik
Az állványok már állnak a templomfal mellett (a szerző felvételei)