Napjainkban már nálunk is számtalan üzletlánc található, az online tér pedig tovább bővíti a lehetőségeket. Néhány kattintással olcsóbbnál olcsóbb használati tárgyakra, dekorációs elemekre és játékokra tehetünk szert. Ennek ellenére egyre többen döntenek úgy, hogy a kétes minőségű, tömeggyártott holmik helyett inkább egyedi termékeket választanak.
A kézművesség a reneszánszát éli. Azok, akik tehetséggel és kézügyességgel vannak megáldva, nemcsak kellemes hobbit találhatnak maguknak, hanem a jövedelmüket is kiegészíthetik. Minden évszakban tartanak kirakodóvásárokat a vajdasági településeken, a nagyobb rendezvények, fesztiválok sem múlhatnak el a helyi alkotók bemutatkozása nélkül, ezáltal egyre több ember ismeri meg a környékbeli kézműveseket.
A gyermekjátékok esetében különösen fontos a biztonság és a természetes anyagok felhasználása, hiszen a legkisebbek mindenhova magukkal viszik a kedvencüket, sőt, a szájukba is veszik. Ezért dönt úgy sok szülő, nagyszülő, hogy egyedi, kézzel készített meglepetéssel ajándékozza meg a legkisebbeket. A fenntarthatóság is sokak számára fontos szempont. A jó minőségű játék hosszú ideg a kisgyermek társa lehet, miután pedig kinőtte, tovább is adható. A tömeggyártott termékek viszont hamar a szemeteskukába kerülhetnek.
Az adai Lehócki Lúcia mindig szeretett alkotni. Több műfajt kipróbált, de az utóbbi időben játékokat készít. Meseszerűnek tartja a kezdeteket, hiszen véletlenül talált rá a nagymamája horgolótűjére, mely elindította a folyamatot.
— A kreativitás mindig része volt az életemnek. Anyukám is kreatív lélek, ő ékszereket készít. Kis koromban az egyszerűbb dolgokban segítettünk neki, és ez a világ nagyon beszippantott. A középiskolában, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban is végigkísért az alkotás. Most a Művészeti Akadémián tanulok, de egy idő után a tanulmányszerű művészet unalmas lett, és olyan módszereket kerestem, amelyekkel ki tudok kapcsolódni. Egy darabig ez a zene volt, majd három éve kezdtem el horgolni. Elég furcsán indult, mert nagytakarítás közben találtam egy horgolótűt, melyről először azt sem tudtam, micsoda. Anyu mondta, hogy a nagymamámé volt. Azon kezdtem gondolkodni, ha már felbukkant az életemben, ezzel foglalkoznom kellene. Eleinte rengeteg sikertelen próbálkozásom volt. Készítettem táskákat, mellényeket, ruhákat, de a végén a játékoknál kötöttem ki.
* Milyen játékokat készítesz, és melyik korosztálynak szánod őket?
— Igyekszem minél szélesebb kört lefedni. Az utóbbi időben rengeteg csörgőt, rágókát, valamint szundikendőt készítek, mely a legkisebbeknek, az újszülötteknek való. Élvezem a nagyobb figurák gyártását is, melyek az idősebbeknek, akár az óvodás korosztálynak szólnak. Szerintem mindenkinek volt egy alvós macija vagy egy kedvenc plüssfigurája, mely egészen addig követte, amíg el nem hagyta a játékokat. Nagyon jó, hogy a gyerekeknek legyen egy állandó társuk. Arra törekszem, hogy minél sokszínűbb legyen a kínálat. Nagyon szeretem, amikor úgy keresnek meg, hogy konkrét elképzelésük van, de akár közösen is ötletelhetünk a színkombinációkról vagy a formákról. Igyekszem kielégíteni a megrendelő igényeit.
* Milyen anyagokkal dolgozol?
— Pamutfonalat használok. Minél természetesebb anyagokat választok, melyek nem okoznak irritációt. A csörgőknél fakarikát alkalmazok. Fontos, hogy szöszmentes is legyen a játék, hiszen a babák mindent a szájukba vesznek. Bármit, amit az emberek elképzelnek, meg lehet valamilyen formában valósítani. Nagyon fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a fogyasztói társadalom, melyben élünk, rengeteg hulladékot, szemetet termel, ami a túlfogyasztás miatt van. Ezért én magam is igyekszem olyan dolgokat vásárolni, készíteni, amelyek fenntarthatóak.
* A szülők és a nagyszülők figyelnek arra, hogy egyedi és biztonságos játékot vásároljanak?
— Az utóbbi időben igen. Sokan tartják fontosnak, hogy helyi kézművesektől vásároljanak, aminek én külön örülök. Nekem még nincs gyerekem, de majd én is erre szeretnék koncentrálni. A fából készült játékok vagy a textilből varrt dolgok is egyre népszerűbbek. Ada kisváros, de több anyuka van, aki a saját gyerekének és másoknak is készít ilyeneket. Az egy kicsit elszomorít, hogy a kézművestermékek nyilván egy kicsit drágábbak, és egyelőre még tart ez az átállás, de remélem, az emberek megértik, hogy ezek sokkal nagyobb odafigyeléssel, természetes anyagok felhasználásával készültek. Ezek nem a gyártószalagról kerültek le, mindegyik egyedi darab, és ezeknek a játékoknak lelkük van. Nincs két teljesen egyforma, mert úgy készítem őket, hogy mindegyiknek adok egyedi vonást, motívumot.
* Kézművesvásárokon, fesztiválokon tervezel-e részt venni?
— Egyelőre még nem, mivel nemrég kezdtem bele a játékkészítésbe. Az utóbbi időben éreztem azt, hogy ez már olyan minőség, amelyet mások elé tudok tárni. Sokszor rendelésre készítek játékot, mely azonnal a tulajdonosához kerül. Nincs még akkora készletem, mely be tudna teríteni egy asztalt, vagy ha valami elkel, azt azonnal pótolni tudnám. Mindenképp szeretnék vásárokon részt venni, hogy minél több embert elérjek a munkáimmal.
* Mit ad számodra az alkotási folyamat?
— Nagyon szeretem a gyerekeket, különféle foglalkozásokra is járok, nagyon élvezem azt, amikor meglátnak valamit, vagy ha kirakom egy asztalra az összes plüssöm, melyem van, és amely először ragadja meg a figyelmüket, abba beleszeretnek, hiába mutatok nekik húsz másikat. Felemelő érzés az öröm az arcukon, azonnal nevet is adnak neki. Azt is imádom, amikor a szülők küldenek képeket, és azt látom, hogy az általam készített játék otthonra talált.
Lehócki Lúcia munkáit a közösségi oldalakon is megtekinthetik az érdeklődők, Lulu Toys néven.