Az egyre súlyosbodó gazdasági nehézségeken kívül (a nyugdíj- és a fizetéscsökkentés mellett a dinár naponta állít fel újabbnál újabb negatív rekordot az euróval és a dollárral szemben) Koszovó kérdése ismét rátelepedett a szerb politikai közéletre. A dolgok állása szerint a jövő esztendő a kilencvenes évek után az egyik legnehezebb év lesz.
Német akadály
A Večernje novosti értesülései szerint nem lesznek megkezdve Szerbia EU-csatlakozási tárgyalásai. Legalábbis az év hátralévő három hetében biztosan nem. Ennek oka Németország ellenkezése. A németek ugyanis a 23., 24. és 35. fejezet megnyitásával akarnak indítani. Ezek a legkényesebb témákkal, a korrupció elleni küzdelem, a szervezett bűnözés, az emberi jogok és Koszovó kérdésével foglalkoznak. A lap egy másik cikkében pedig arról írt, hogy Németország 11 olyan feltételt küldött meg a tárgyalások megkezdésével kapcsolatban, amelyeket az ország egészen biztosan nem tud (inkább nem akar) teljesíteni, mivel alapvetően Koszovó függetlenségéhez fűződnek. (Večernje novosti)
A korrupció tönkretett bennünket
Aleksandar Vučić miniszterelnök szerint a korrupció az elmúlt két évtizedben megsemmisítette az országot. „A korrupció az oka annak, hogy a társadalom így meg van osztva: van egy szűk gazdag réteg és a szegények hatalmas tömege” — mondta a korrupció elleni nemzetközi napon a miniszterelnök, aki szerint a zavarosban halászókkal szemben nulla toleranciát kell alkalmazni. Csak ez éppen senkinek sem akaródzik. Ezt viszont már mi tesszük hozzá. (Tanjug)
Veszélyben a tanítási félév
A fizetéscsökkentés ellen tiltakozó tanároknak és az illetékes minisztériumoknak eddig nem sikerült megállapodásra jutniuk. A négy tanügyi szakszervezet ezért olyan döntést hozott, hogy a kormányzati fenyegetődzések ellenére december 22-én egyáltalán nem veszik fel a munkát. Ha ez sem jár sikerrel, a tanárok az utcára fognak vonulni, emellett megtagadják majd a félévi osztályzatok lezárását, ami azt jelenti, hogy a diákok elveszíthetik az őszi félévet, de akár az egész évet. (Tanjug)
Adatlopás
Öt szerb hacker azt állítja, hogy feltörte a központi állami számítógépszervert, és hozzájutott az összes szerb állampolgár személyi adataihoz. „A markunkban tartjuk Szerbiát. Mindenkinek tudjuk a személyi számát, a telefonszámát, tudjuk, hogy hol él, hol dolgozik” — írták a Blic napilapnak. Az adatlopók, az állításukat bizonyítva, négy szerbiai település adatait juttatták el a lapnak. Mint írták, céljuk a figyelmeztetés. Fel akarják hívni az állam és a polgárok figyelmét arra, hogy a személyi adatok védelme elégtelen. (Blic)
Botrány a bankkormányzó körül
A Blic napilap állítása szerint Jorgovanka Tabaković bankkormányzó olyan személyek felvételére ad(ott) utasítást, akiket a munkaerő-felvétellel foglalkozó osztály a nem megfelelő szakképesítés miatt alkalmatlannak nyilvánított. Ennek egyik eklatáns példája D. N., akit az idén május 15-én vettek fel megbízási szerződéssel. D. N. az eredeti végzettsége szerint kulturális szakmunkatárs, ennek ellenére a monetárisoperáció-, illetve a devizapiaci részlegen foglalkoztatják. (Blic)
Tadić a kormányba tart?
Boris Tadić, a Szociáldemokrata Párt elnöke úgy nyilatkozott, hogy fenntartja annak a lehetőségét, hogy a januári kormányátalakítás során pártja hivatalosan is belépjen a Vučić által vezetett kormányba. (Tanjug)
Jövőre is recesszió
A szakemberek állítása szerint Szerbia jövőre is recesszióban lesz. A GDP vélhetőleg egy százalékkal csökken, a háztartások fogyasztása legalább hárommal, az állami kiadások pedig nagyjából hattal. Az állami szférából több ezer embert fognak elbocsátani, s a dinár árfolyama is a gyengülés irányába fog tartani. (B92, Beta, Tanjug, Blic)