Érezhetően közelednek a választások, a politikai kommunikációban ennek egyre több jelét lehet tapasztalni. Ezzel egyidejűleg a helyezkedések is megkezdődtek, egyszersmind a közhangulat nem feltétlenül kedvez a politikai elitnek.
Kifütyülték őket
A Szerbia—Horvátország-vízilabdamérkőzés előtt Vanja Udovičić sportminiszter politikai beszédet tartott, melyben köszönetét fejezte ki Aleksandar Vučić miniszterelnöknek és Siniša Mali belgrádi polgármesternek. A fővárosi szurkolók mindezt hangos füttykoncerttel jutalmazták. Nem járt jobban Tomislav Nikolić államelnök sem, aki megnyitotta a Belgrádban megrendezendő európai vízilabdatornát. A köztársasági elnököt szintén kifütyülte a közönség. (B92)
Külön is meg nem is
A Szerb Szocialista Párt és a Szerb Haladó Párt csúcsvezetősége a múlt héten a közelgő választásokkal kapcsolatban egyeztetett. A tárgyalások utáni sajtótájékoztatón Aleksandar Vučić úgy nyilatkozott, hogy a két párt külön fog indulni a tartományi megmérettetéseken, mert nincs szükség közös listára. A haladók elnöke azt is hozzátette, hogy az önkormányzati választásokon a két párt elviekben együtt is indulhat majd. (Beta, Tanjug)
Oroszország mindenek felett
Az utóbbi időben a nyilvánosság előtt igen erőteljes retorikával kommunikál Irinej szerb pátriárka. A múlt héten például a Sputnjik orosz lapnak azt nyilatkozta, hogy Oroszország mindenképpen az első helyen van nála, ha Szerbia érdekei ütköznek Európával és az USA-val. (B92)
Kardcsörtetés
Egyre feszültebb a szerb—horvát viszony. Horvátország ballisztikus rakéták vásárlását tervezi, amire Belgrád egyre ingerültebben reagál. Ante Koromanović horvát hadügyminiszter ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy országának nincsenek ellenséges szándékai Szerbiával szemben. A szerb külügyminisztérium minderre úgy reagált, hogy „abban az időben, amikor Szerbia és annak miniszterelnöke, Aleksandar Vučić, illetve az egész régió a békéért, a stabilitásért és a megbékélésért száll síkra, Szerbiát sokkolta a horvát hadügyminiszter kijelentése, melyben országa ellenőrzés nélküli fegyverkezéséről beszél, amivel közvetlenül fenyegeti Szerbiát.” (Tanjug)
Helycsere a haladóknál
A Blic napilap úgy tudja, hogy februárban a Szerb Haladó Párt végrehajtó bizottságának vezetését Bratislav Gašić fogja átvenni Radomir Nikolićtól. A belgrádi napilap szerint Nikolić sem marad munka nélkül, mivel ő majd Gašić alelnöki tisztségét fogja megkapni. A Blic szerint Aleksandar Nikolić, a hadügyminisztérium államtitkára is fontos szereplőnek számít a haladók belharcaiban, és noha a pártvezetőség nincs vele megelégedve, nagy ambíciói vannak a hadügyminiszteri tisztségre. (Blic)
Szerbiában a legalacsonyabbak a bérek
A volt Jugoszlávia térségében Szlovéniában 1004 euró az átlagbér, Szerbiában pedig a legkisebb, azaz 361 euró. Montenegróban jelenleg ez az összeg 482, Horvátországban 747, Boszniában 422, Macedóniában pedig 365 euró. (Fonet)
Két év múlva 500 euró lesz az átlagfizetés
2018-ban a szerbiai átlagfizetés eléri majd az 500 eurót. Ezt Aleksandar Vučić miniszterelnök jelentette ki. A miniszterelnök szerint az idén két-, jövőre pedig háromszázalékos lesz az ország gazdasági növekedése. A Danasnak nyilatkozó gazdasági szakemberek szerint kétséges, hogy a miniszterelnök kijelentésének reális alapja van. Mint mondták, technikailag és különféle gazdasági trükkökkel ez kivitelezhető ugyan, de a jelenlegi átlagbérhez viszonyított 37 százalékos fizetésnövekedésnek nincs valódi alapja. (Tanjug, Danas)
Csökkentik a kismamák támogatását
A Kurir napilap úgy értesült, hogy a munkaügyi minisztérium 7000 dinárral fogja csökkenteni a kismamák havi támogatását, akik tehát az eddigi 20 000 helyett ezentúl 13 000 dinárt fognak kapni. (Kurir)