TánctanulásA téli, tél végi vidám mulatozások időszaka vízkereszttől hamvazószerdáig tart, ezt nevezzük farsangnak. Ilyenkor vége-hossza nincs a jókedvnek, eszem-iszomnak. Valamikor régen a farsangi bálokon találtak egymásra a fiatalok. Ezt játszották el február 19-én Óbecsén, a Petőfi Sándo...
Tánctanulás |
A téli, tél végi vidám mulatozások időszaka vízkereszttől hamvazószerdáig tart, ezt nevezzük farsangnak. Ilyenkor vége-hossza nincs a jókedvnek, eszem-iszomnak. Valamikor régen a farsangi bálokon találtak egymásra a fiatalok. Ezt játszották el február 19-én Óbecsén, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör tagjai Cseszák Balázs és Cseszák Korcsik Anikó néptáncoktatók irányításával.
Utcai felvonulás |
A télűző-tavaszváró ünnepség megszervezése már hagyománnyá vált.
A főszervező elmondása szerint évente több alkalommal rendeznek szórakoztató műsorokat a gyermekek részére.
- A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben megszokott, hogy gazdag programot készítünk a gyerekeknek az év folyamán, és ez az idén sem lesz másképp. A nagyobb rendezvények közül kiemelném az ősszel megrendezésre kerülő Ricsaj népművészeti találkozót, a tavasszal zajló Kőketáncot és a téli farsangi gyermekbulit, a Maskarádét. Lesz itt zene, tánc, farsangi játékok, és az elmaradhatatlan farsangi lagzi a Bekecs népi táncegyüttes táncosaival, valamint Tömlős Frédi vőlegénnyel és a nagyszájú Kancsó Bözsi menyasszonnyal. A zenét a kultúrkör népzenészei szolgáltatják, a farsangi fánkot és a teát pedig mi, szervezők biztosítottuk. Ez a rendezvény sem jöhetett volna létre a Bethlen Gábor Alapítvány támogatása nélkül. Idei mottónk: Jöjjünk össze minél többen, hogy elűzzük a telet! - számol be a munkájukról Cseszák Balázs.
Nagy volt a nyüzsgés a kultúrkör nagytermében: mintegy száz jelmezbe öltözött gyerek tette-vette magát. És hogy ki milyen jelmezbe bújt? Volt, aki bohócnak, tündérnek, krokodilnak, hercegnőnek, Miss Szöszinek öltözött, de akadt boszorkány, szakács, gésa és néhány kínai hölgy is. Természetesen jelen volt a menyasszony és a vőlegény, az őket összeadó anyakönyvvezető és a lagziban elmaradhatatlan vőfély is.
Remek népzene mellett és a főszervezők irányításával tánctanulásra is sor került, majd a vőfély bejelentette a két fiatal egybekelését. Mulatságos volt, hogy a vőlegényt egy alacsony lány, a menyasszonyt pedig egy magas fiú alakította. A tréfás polgári esküvőt az egyházi követte. Ez utóbbira stílusosan, az utcasarki keresztnél került sor. A jelmezbe öltözött ,,násznép” az utcán is felvonult.
A kultúrkörben játékkal folytatódott a buli. A fiatalok a lábukhoz kötött lufival ropták a csárdást, és az győzött, akinek épségben maradt a lufija. Volt ott olyan durrogás, hogy azzal biztosan sikerült elijeszteni a telet, ha addig nem is ijedt volna meg.
A buli fénypontja a telet jelképező szalmabábu elégetése volt.
Már mindannyian nagyon várjuk a tavaszt. Ezt bizonyítja, hogy sokan: Fuss, tél, fuss! Felkiáltással űzték, és hólabdával dobálták a bábut.