home 2024. május 03., Tímea napja
Online előfizetés
Egy téma, több megközelítés
Tóth Lívia
2024.04.12.
LXXIX. évf. 15. szám
Egy téma, több megközelítés

Zentán, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégiumban hagyománynak számít, hogy a képzőművészeti tagozatra járó végzős diákok kiállítása után a tanáraik is megrendezik a maguk tárlatát. Minden évben választanak egy témát, mely köré az alkotásaikat készítik. Ez az idén a konzerv volt, a Zentai Városi Múzeumban megnyílt kiállítás címe pedig Konzerv(a)(rt)

Múzeumok, kincstárak, történelmi archívumok, könyvtárak azok a helyek, amelyek megőrzik és konzerválják az olyan értékeket, amelyek az emberi lét magasabb szféráit érintik, és civilizációnk fontos mérföldköveiről tanúskodnak. A megőrzött és az egész emberiséget érintő egyetemes értékekkel szemben ez a fogalom leredukálható teljesen intim, egyéni, egy személyt érintő szférára. Minden ember bizonyos értelemben egyfajta konzerv, mely megőrzi azokat az értékeket, jellemvonásokat, érzéseket, adottságokat, képességeket, amelyek éppen rá jellemzőek. És ezt éppen ez a tárlat igazolja a legjobban, amikor a művészek egy megadott témára válaszolnak, alkotnak. Ez a kiállítás megmutatja, hányféleképpen lehet reagálni ugyanarra a kihívásra, impulzusra, mely kezdeti ötletként meg van adva, de az eredmények a művészek egyéni, egyedi értékeiről tanúskodnak — hallottuk a kiállítás bemutatásában. Jovančić Jasmina arra is kitért, hogy az alkotók közül ki milyen szemszögből közelítette meg és dolgozta fel a témát. 

Bakos Anita meghitt jeleneteivel őrzi azt az időt, amely menthetetlenül múlik. Fiát ábrázolva, aki nő és változik, konzerválja a múló idők legszebb momentumait. Bencsik Andrea festményeivel felülvizsgálja a konzervatív felfogásokat, és megmutatja, hogy a macskáknak helyük van az életünkben, otthonunkban, és családtagként tekinthetünk rájuk. Kókai Eléna továbbra is a redukált művészi kifejezésmódot követi, melyen belül a fekete négyzetek, a szimbolikus konzervdobozok minden szorongásunknak, elmélkedésünknek, félelmünknek tárházai, de egyúttal a diszkrét lineáris formák készek megnyitni őket, és helyet adni az optimizmusnak, utat mutatni az új dimenziók felé. Gubik Korina nem szabványos eljárásokat és anyagokat használva pontosan ezekkel az anyagokkal alkotja meg a konzervdoboz hatását materiális értelemben, de a témát más szinten is átgondolja. Lázár Tibor alkotásaival a modern és a kortárs művészet nagyjai előtt tiszteleg, közvetlenül hivatkozva a konzervre, ételmotívumokra különféle értelmezéseikben. Balla Ákos Zwara olyan csomagolóanyagok újrahasznosításával készítette a műveit, amelyek bizonyos tartalmakat őriztek és konzerváltak. Művei ökológiailag elkötelezettek, vajdasági szuperhőse pedig ügyel, hogy minden teremtmény biztonságban érezze magát. Miroslav Jovančić festő és zeneművész különböző művészeti ágak elemeit ötvözi festményén. Konzervdoboza a tökéletes világ egy darabkáját, az eltűnő vízi flórát és faunát őrzi.

Csikós Pajor Gizella, az iskola igazgatója megköszönte a tanárok odaadó munkáját, valamint visszaemlékezett az elmúlt évek kiállításaira.

Fényképezte: Tóth Lívia

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..