home 2024. május 01., Fülöp napja
Online előfizetés
Egy tábla nyomában a „hetedikből”
Martinek Imre
2023.12.14.
LXXVIII. évf. 49. szám
Egy tábla nyomában a „hetedikből”

A házat, melynek falán ugyancsak leltünk egy emléktáblát, Krúdy Gyula (1878—1933) több művében is megörökítette, tette nevezetessé. Pekáry-háznak nevezte, és e lak vala az író első állandó budapesti otthona az 1900-as években.


Budapest, Erzsébetváros — 2023. április 14.

Bevallom, sokáig vajmi keveset törődtem az alkalmi városnézésünk/-látásunk idején „megkapott” pluszinfóval. Pedig bizony, azon frissiben fel kellett volna emelni tekintetem. Mégpediglen jó magasra! S lehetőleg az utca túloldaláról, átellenből téve mindezt. Hiszen, mint utólag rátaláltam a vonatkozó világhálós szócikkek rengetegében, a Király-Csányi-Nagymező utcák sarkán, a Teréz-templommal szemben — vagyis Budapest-Erzsébetvárosban (a hetedik kerületben) található emeletes ház mindmáig impozáns építmény.  

A hajdan volt, gazdag Pekáry kereskedőcsalád bérházáról van szó, mely 1847 és 1848 között épült Brein Ferenc tervei szerint romantikus stílusban. Három emeletével az akkori idők egyik legnagyobb lakóházának számított a fővárosban, 1899. december 27-étől pedig (a korabeli krónikás szerint: viszonylag rövid ideig!) itt lakott Krúdy fiatal házasként feleségével, Spigler Bellával. (Külső hivatkozás: kitervezte.hu)

Fényképezte: Martinek Imre

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..