home 2024. december 11., Árpád napja
Online előfizetés
Az állatbarát kert
Szakáll Laura
2024.10.29.
LXXIX. évf. 43. szám
Az állatbarát kert

A Föld nevű bolygó nem csak a miénk. Osztozunk rajta mindennel, ami élő. Az utóbbi időben egyre több mozgalom irányítja rá a figyelmet a természetvédelem fontosságára, arra, hogy segítenünk kell a környezetünkben lévő állatoknak a megmaradásban, mert a mi javunkat is szolgálják.

A biológiai sokféleség megóvása elengedhetetlen. Ha pedig olyan szerencsések vagyunk, hogy kertes házban lakunk, akkor nem szabad elűzni onnan az élőlényeket. Akkor lesz egészséges a kert, ha a madaraknak, a porzó rovaroknak, a kétéltűeknek és az apró emlősöknek is helyet ad. Nem beszélve arról, hogy a növényzet fejlődéséhez is hozzájárul a változatos ökoszisztéma. Ha például egész télen etetjük a madarakat, fészkelő odúról és vízről is gondoskodunk számukra, ők szépen lecsipegetik a tetveket és egyéb kártevőket a növényzetről. A segítségüknek köszönhetően pedig nem kell permetszereket használnunk. Ezzel a környezetünket is óvjuk, tisztább marad a levegő, de az általunk termesztett zöldségek és gyümölcsök is egészségesebbek lesznek. A növényzet kialakítása is sokat segíthet abban, hogy magunkhoz csalogassuk az állatokat. A természetben minden élőlénynek feladata és helye van. Egy faj sem hiányozhat, mert az visszafordíthatatlan károkhoz vezet. Egyszerűen osztoznunk kell mindenen az élővilággal. Ez a mi érdekünk is. Ez a jövőnk záloga.

Ezt az elvet vallja Szvetnyik-Nikolity Krisztina is. A csantavéri biológiatanár komposztál — erről olvashattak a múlt heti lapszámunkban, gyermektáborokat szervez, igyekszik minden korosztály figyelmét ráirányítani a környezettudatos életmódra, az élővilág megóvására. Most az állatbarát kert kialakításáról kérdeztük.

* Mely állatok jelenléte hasznos kertészeti szempontól?

— A kertben minden élőlény hasznos, mert szükség van az egyensúlyra, melyet a természet szépen fenn tud tartani. Nemcsak az erdőkre, mezőkre gondolok, hanem a kertünkre is. Ha az ember nem avatkozik túlságosan bele, akkor meglesz az egyensúly. Minden állat fontos, a kisebb gerinctelen állatok, például a rovarok, a gerinces állatok, akár a kétéltűek, a hüllők, az emlősök. Ha mindenféle élőlény jelen van, ha megvan a kertünkben ez a sokféleség, a biodiverzitás az állatok és a növények vonatkozásában, akkor tud jól működni a kert. Ilyenkor nem szaporodnak el a kártevők, mert a rovarevő madarak nagyon jól tudják ezt szabályozni, vagy az emlősök közül a sünök, melyek rovarevők. A természetben és a kertben is minden mindennel összefügg. Minden élőlény számít. Az a fontos, hogy sokféle élőlény, növény és állat legyen a kertünkben.


Szvetnyik-Nikolity Krisztina fotója

* Mit tehetünk annak érdekében, hogy a kertünkbe csalogassuk az állatokat?

— Elmondhatjuk, hogy az élőlénybarát kert alapelve az, hogy szükségük van néhány dologra, például táplálékra, vízre, élő-, szaporodó- és búvóhelyre, valamint arra is, hogy természetbarát módon műveljük a kertet, figyeljünk arra, hogy ne vegyszerezzünk, inkább biogazdálkodást folytassunk. A kertben gondoskodnunk kell táplálékról az élőlényeknek. Nagyon fontos, hogy őshonos növényeket ültessünk, legyenek azok akár bogyósok, lombhullató fákat, maradjon meg a gyep is, hagyjuk virágozni a növényeket. Nagyon sokféle virágzó növényt is ültethetünk a kertbe, mert ezzel gondoskodhatunk a táplálékról a rovarok és a madarak számára, de akár az emlősállatoknak is. Az a legjobb, ha a természetes élőhelyet úgy alakítjuk ki, hogy minden élőlény találjon a maga számára táplálékot. Kedvtelésből is etethetjük télen a madarakat. Ennek van egy-két szabálya. Azért etetjük a madarakat, mert a kertbe akarjuk őket csalogatni, és szeretnénk őket jobban megismerni. Ha nem etetjük őket, attól még találnak táplálékot, de ha bevonzzuk a kertünkbe, akkor meg tudjuk őket ismerni, szeretni. Emellett azt köszönhetjük nekik, hogy szabályozzák a kártevők számát. Először is fontos tudni, hogy nem szabad egész évben etetni a madarakat, ezt télen a fagyok beálltával szoktuk kezdeni. Akár újrahasznosított madáretetőket is kihelyezhetünk. Az is fontos, hogy mit adunk nekik. Az olajos magvakat szoktuk ajánlani, de főtt, sózott vagy cukrozott magvakat, kenyeret nem szabad. Ezek megbetegítik a madarakat. Arra kell figyelni, hogy az etetési időn kívül ne etessük őket. Tavasszal és nyáron sokkal gyorsabban megromlik az étel, másrészt a fiókákat ezzel etetik a madarak, de azok megbetegedhetnek, és nem tanulnak meg maguknak táplálékot szerezni. A víz azonban egész évben kell. Lehet kerti tó formájában, mely akár élőhely is lehet, de itatókat is kihelyezhetünk, ami szintén nagyon egyszerűen megoldható. A szaporodásra alkalmas hely is fontos a madaraknak, de a rovaroknak, hüllőknek, kétéltűeknek és az emlősöknek is. Ez is lehet természetes. Ha a madarakra gondolunk, legyenek olyan bokrok, cserjék, amelyek fészkelőhelyek lehetnek. Egy kőrakás vagy ágakból halmozott rakás is jó hely a rejtőzködésre és a szaporodásra is. Ez a rovaroknak, a gyíkoknak és sok más állatnak is megfelel. A rovaroknak rovarhotelt is készíthetünk, ami nagyon egyszerű. Fontos, hogy a korhadt, élettelen fákat is hagyjuk meg, mert az odúlakó madaraknak szaporodóhely. Ha nincs ilyen fa, akkor odúkat is készíthetünk.


Szvetnyik-Nikolity Krisztina fotója

* Ilyenkor, ősszel milyen teendőket kell elvégezni, illetve mit ne, nehogy kárt tegyünk az élővilágban?

— A levélhullás idején mindig előkerül az egyik legnagyobb természetvédelmi probléma, az avarégetés. Sajnos még mindig nagyon elterjedt az a rossz szokás, hogy a leveleket elégetik vagy a szemétbe dobják. Az avartól nem kell megszabadulni. Az avarégetés a levegőt is szennyezi, de gondoljunk a téli álomra készülődő sünökre is. Fontos betartani néhány óvintézkedést, ha nem akarjuk bántani a hasznos állatokat. A sünök emlősök és rovarevők. Amikor a középhőmérséklet tartósan 8—10 Celsius-fok alá esik, akkor térnek több hónapos téli álomra. Segíthetjük őket az áttelelésben, ha az ágakat és a kertben keletkezett avart kupacokba halmozzuk, és ezáltal menedéket készítünk. A sünök akkor ébrednek fel, amikor 15 fok körül alakul a hőmérséklet. Egyre nagyobb divattá válik a maximálisan rövidre vágott fű, a díszkövek használata, mely lezárja a talajt. Sokan csak néhány fát vagy szabályosra nyírt bokrot ültetnek, ami egyáltalán nem tesz jót az ökoszisztémának. Az a fontos, hogy a kertben folyamatosan legyenek nyíló virágok, melyek a porzó rovarok számára teremtik meg az életben maradás feltételeit. A dús bokrok és a fák pedig élőhelyet vagy akár menedéket nyújtanak az állatoknak. A legélhetőbb kert az angolkert, mely a természetet utánozza szabálytalan formáival, változatos növényzetével. A végeredményt azonban nemcsak a velünk együtt élő élőlények élvezik majd, hanem mi magunk is. A virágoskert nem zárja ki a haszonnövényeket sem. A látványos dísznövényekkel a zöldségek és a gyümölcsök is szépen megférnek.


Szvetnyik-Nikolity Krisztina fotója

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..