Egy politikus nyilván történelminek nevezte volna ezt a tanévnyitót. Ám ő inkább úgy fogalmazna: ez a szabadkai tanítóképzésnek egy jelentős pillanata. Ezt prof. dr. KÁICH Katalin, a Magyar Nyelvű Tanítóképző Kar megbízott dékánja mondta 2006. október 9-én, hétfőn, a Sárgaház felújított szárnyában,...
Szabadka jogos örökségét kapta vissza. Azt, ami az övé volt, csak elvették tőle a miloševiæi éra kezdetén, a nagy szerb központosítás éveiben. Azokban az időkben, amikor Vajdaságtól elvették az autonómiáját. Elvették a rádióját és televízióját - és utcára kerültek mindazok, akik nem támogatták ezt a politikát. A községektől elvették az ingatlanokat - az iskolaépületektől kezdve a kórházakon át a városháza épületéig, mindent. Szabadkától még a tanítóképzőt is. Újvidék, a néhai tartományi székváros e politika miatt később jóval drágább árat fizetett: a hadvezér lebombáztatta a tévé épületét, a hídjait...
Szabadka az első pillanattól kezdve tiltakozott: gyalázat történt, intézményrombolás. És visszakövetelte azt, ami az övé volt. A civil szervezetek által kezdeményezett vitatribünökön, a VMSZ, majd az MNT szervezte szakmai tanácskozásokon, s petícióval is: több ezer ember látta el kézjegyével a tanítóképző visszaköveteléséről szóló dokumentumot. Megmondani sem tudnám, hány ilyen összejövetelen vettem részt. Mint ahogy azt sem: hányas sorszám alatt írtam alá a petíciót. De azt tudom: a tanítóképzőért tanáremberek, orvosok, újságírók harcoltak, tisztviselők és becsületes munkásemberek, akik úgy érezték, alá kell írniuk a petíciót. Pártokhoz nem tartozó emberek, és olyan emberek hada, akiknél ebben a kérdésben a párthovatartozás és világnézeti különbség nem számított.
Hogy nem volt hiába ez a majd másfél évtizedig tartó hadakozás, azt rangos brüsszeli és budapesti politikusok és államférfiak is bizonyították: Belgrádban járva valamennyien számon kérték a késlekedést, sürgették a szabadkai magyar tanítóképző ügyének rendezését. Ők megértették a kulcsszót: VISSZAKÖVETELÉS. Adják vissza, amit elvettek.
A magyar tanítóképzőt, az almafát. Amikor annyi év után végre eljutottunk odáig, Szabadka csakugyan visszakapja a tanítóképzőjét, bevallom, keserűségemben nekem is eszembe jutott: vajdasági magyar narancs. Kicsit savanyú, mert nem egészen az, amit kértünk - nem önálló intézmény, hanem az Újvidéki Egyetem 14. kara. De a miénk - az első állami alapítású és finanszírozású intézmény a Vajdaságban, amelyben kizárólag magyar nyelven folyik a tanítás. Nem írtam le, mert csak szomorúságomban jutott eszembe A tanú, Bacsó Péter filmje. ,,Délvidéki magyar narancs' - jó poén ez annak, aki kívülről és jó adag cinizmussal kezeli a dolgokat. Én nem vagyok, nem lehetek kívülálló. Nem tehetem, és ezt nem szégyellem. Aki Bástya elvtárs és Virág elvtárs világából veszi a példát, vagy nem érti a kulcsszót. Vagy nem is akarja. Vagy csak gátőr szeretne lenni - olyankor is, amikor nem ,,jön a víz' - mint Pelikán.
Szabadka almafájába - a piros almát termőbe - ugyanis ojtani lehet. Nem meggyet és szilvát és körtét és birset is - ahogy némelyek képzelik. (,,Nem lett volna hosszú távon jobb megoldás olyan oktatási intézményt alapítani, amely olyan magyar szakkádereket képez, akikre szükség lesz a Délvidéken?'. Könyörgök: sorolja fel, hogy milyeneket!) Ojtani lehet bele harsány zöld almát termőt: már most kérvényezheti a minisztériumnál az új intézmény, hogy a három éven át angol nyelvet tanult képzősök olyan jogosítványt kapjanak, amellyel az általános iskola alsó tagozataiban angoltanárként dolgozhatnak. És ojtani lehet bele majd aranysárga almát termő szemet is: többszakos tanárok képzését az általános iskolákban mutatkozó hiányszakmákra.
Egyébként: nem tudom, miért kell nekem a tanítóképző tanévnyitó ünnepén ilyen problémák boncolgatásával nyűglődnöm. Van egy olyan érzésem, hogy némelyek szerint mi, szabadkaiak, nagyon rosszul tettük, amit tettünk. Ha egyszer elvitték a tanítóképzőt, hát vigyék, minek kellett azt visszakövetelni! Ezt viszont nem írnám alá.