Nemrégiben háromnapos, nagyszabású hallgatói tanácskozást tartottak Szegeden, a Móra Ferenc Szakkollégiumban, nyolcadik alkalommal rendezték meg ugyanis a Móra Interdiszciplináris Szakkollégiumi Konferenciát. Az eseményen 15 felsőoktatási intézmény 221 hallgatója vett részt.
A Kárpát-medencei szintű ifjúsági konferencia a megnyitó és a köszöntő után kezdődött. Az előadók és a hallgatók tudományos értekezéseket tarthattak és hallgathattak meg a biológia, fizika, földrajz, informatika, irodalomtudomány, kémia, jogtudomány, matematika, nyelvészet, pedagógia, politológia, pszichológia, szociológia, történelem, illetve az űrtechnológia szekciók keretében. A jelen lévő tehetséges fiatalok olyan témákba kóstolhattak bele, amelyek teljesen eltérhetnek nemcsak a kutatási területeiktől, illetve tanulmányaiktól, hanem még az alapérdeklődésüktől is — teljesen új tudást és szempontokat megismerve.
A határon túli intézmények közül Vajdaságból ezen a rangos összejövetelen az újvidéki székhelyű Európa Kollégium is képviseltette magát. A Bognár Emese, Kiss Ákos, Kopasz Petra, Szladek Laura, Zseludek Andor és jelen beszámoló írója által alkotott hatfős, egyetemi hallgatókból álló csapat tagjai az informatikai, jogtudományi, történelemtudományi, illetve vegytani szekciók keretében mutathatták be tudományos munkáikat. Velük tartott a kollégium két munkatársa, Szedlár Ágnes és Horváth József is. A hamarosan tizedik születésnapját ünneplő intézmény hetedik alkalommal vett részt valamilyen formában a szegedi szervezésű konferencián.
Az Európa Kollégium csapata
Szedlár Ágnes, az Európa Kollégium nevelőtanára szerint a kollégisták fejlődésében és a tehetséggondozásban nagy szerepük van a hasonló rendezvényeknek.
— Az Európa Kollégium hallgatói a második Móra-konferencia óta folyamatosan részt vesznek ezen az eseményen, ahogyan évente számos más, hasonló programon is, mind Szerbiában, mind külföldön. Mivel multidiszciplináris konferenciáról van szó, különböző szakterületekről igyekszünk összeválogatni a hallgatókat. Az intézmény szakkollégiumi tevékenységén belül megrendezett kollégiumi konferenciákon kiemelkedő munkák közül delegálunk erre a tanácskozásra. A Móra-szakkollégiumba minden évben kapunk meghívást, melyet szívesen elfogadunk, hiszen a két intézmény között jó kapcsolat áll fenn, és ez kiváló alkalom kollégistáink számára, hogy fejleszthessék kutatói és előadói készségeiket, emellett nemzetközi vizeken is kipróbálhatják magukat. Kiváló kérdéseket és megjegyzéseket kaphatnak, melyek nagymértékben segítik őket a tudományos ismeretek és tapasztalatok bővítésében. A tehetséggondozási programunk folyamatosan növekszik, ami talán abban is látszik, hogy egyre több tematikus, illetve interdiszciplináris konferencián veszünk részt, ebben az iskolaévben is már több hazai és külföldi rendezvényen jártunk.
A házigazda Móra Ferenc Szakkollégium igazgatója, Kovács Attila is kiemelte a konferencia fontosságát. Az intézmény vezetőjével, aki már egy évtizede áll a szakkollégium élén, a többéves tradícióról és annak előzményeiről is beszélgettünk.
— A Móra-konferencia története az igazgatóságom elején kezdődött. 2013-ban egy pályázat keretében Bóka János keresett meg bennünket, akkor még az Egyetemi Tehetségpont munkatársaként, hogy szervezzünk konferenciát. Először csak egy kisebb konferenciát rendeztünk, 16 fővel. Később tematikusan, tudományterületi alapon szerveztük meg bölcsészeti, közgazdaság-tudományi és természettudományi irányzatokban. Ezek közül a bölcsészeti volt a legnépesebb, s emiatt 2017-ben a három területet összevontuk interdiszciplináris konferenciává. Ennek a célja a különféle tudományterületekről érkezők találkozása és ismerkedése volt, illetve a tapasztalataik megosztása. Akkor még elsősorban a szakkollégiumokból vártuk a résztvevőket. A rendezvény folyamatosan bővült, illetve hosszabb is lett, hiszen egyre többen jelentkeztek, 2018-ban pedig átléptük a 100 főt. Az évek alatt bekapcsolódtak a határon túli intézmények is, hiszen a konferencia alapja, hogy ne csak az anyaországi, hanem a határon túli hallgatók is bemutatkozhassanak, illetve ismertethessék kutatásaikat. Korábban az Ungvári Egyetemről is érkeztek hallgatók, de számos egyetemista látogat el hozzánk azóta is Erdélyből, Horvátországból és Vajdaságból. A COVID idején különféle akadályokkal kellett megküzdenünk, emiatt 2021-ben online konferenciát tartottunk 137 fő részvételével. Azóta visszatértünk a személyes jelenlétre, melyet azóta is a folyamatos újítások és a résztvevők számának növekedése jellemez. 2023-ban Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos tartott plenáris előadást, 2024-ben pedig az eddigi legnagyobb tanácskozásunkat szerveztük meg 15 felsőoktatási intézmény (ezek közül három külhoni) 220-nál is több egyetemi hallgatójának részvételével. A konferencia keretében rezümé- és tanulmánykötetek is jelennek meg, elősegítve ezzel a hallgatók publikációs lehetőségeit.
Kovács Attila igazgató
A zentai származású Kopasz Petra az Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Karának negyedéves hallgatója grafikai mérnök és tervezés szakirányon. Lapunknak a kutatásáról számolt be.
— Grafikai tervezőként a legfontosabb dolgunk egy üzenetet hatásosan átadni a célközönségnek. Ahhoz, hogy ezt minél sikeresebben tudjuk megtenni, fontos ismernünk a befogadó reakcióját a különféle vizuális elemekre. Innen jött az ötlet, hogy a munkámat a szemkövető technológiáról írjam. A legújabb eszközök tudják észlelni pupillánk mozgását, és egy időben rögzítenek is minden releváns adatot. Egy ilyen kamerát használtam én is a kísérletemhez, melyben 12 informatika szakos hallgatót állítottam képernyő elé. Két plakátot szemléltek meg egymás után, melyek közül az egyik tele volt zsúfolva szöveggel, míg a másik egyszerű, lényegre törő információkat tartalmazott. A dolgozatomban hipotéziseket állítottam fel, melyekre később, az adatok feldolgozása után választ kaptam. Mindegyik feltételezésem azon alapult, hogy az alanyok sokkal jobban reagálnak egy letisztult dizájnra, melyen egyértelműen megtalálják a fontos adatokat. Nagyon örültem, hogy az előadásom végeztével számos hozzászólást, illetve építő jellegű kritikát kaptam, emellett a mondandóm beszélgetést is generált a hallgatók között. Előadóként ez nagyon fontos számomra, hiszen kutatásaim célja, hogy felkeltsék az emberek figyelmét és érdeklődését.
A résztvevők a rezüméköteteken kívül számos hasznos tapasztalattal, új ismerősökkel és ötletekkel térhettek haza.
Kopasz Petra (Horváth József, Szedlár Ágnes és a szerző felvétele)