home 2024. december 22., Zénó napja
Online előfizetés
A könyvek és az irodalom bűvöletében — 36. Szép Szó vers- és prózamondó tábor
Talpai Lóránt
2024.08.14.
LXXIX.. évf. 33. szám
A könyvek és az irodalom bűvöletében — 36. Szép Szó vers- és prózamondó tábor

A Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete az idén immár 36. alkalommal szervezte meg hagyományos tehetséggondozó műhelyét a kishegyesi Kátai Tanyán. A tábor a költészet és a próza iránt érdeklődő és a pódiumművészetekre nyitott vajdasági fiatalok közös műhelye.

Az egész napos foglalkozások kora reggeltől kora estig zajlottak. A délelőtti időszakban többnyire beszédtechnikáról esett szó Dudás Zita logopédus és Kovács Frigyes Jászai Mari-díjas színművész vezetésével.


A szerző és a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének felvételei

A szép szóra, avagy beszédre való nevelést a délutáni versfelkészítések követték Tóth Anita versmondó, magyartanár, Mess Attila színművész, rendező, Szatmári Melitta tanítónő, a VMVE alelnöke, Basity Gréta Dudás Kálmán-díjas versmondó, a szabadkai Életjel Csáth Géza Művészetbaráti Kör vezetője, Péter Lea Latinovits- és Kaleidoszkóp díjas versmondó, Jankovics Andrea Sterija-díjas színművész, Kormos Irén versmondó, Barta Júlia versmondó, Magyar Életfa-díjas pedagógus, Molnár Krekity Olga Csokonai-, Latinovits-díjas versmondó, Magyar Életfa díjas pedagógus mentorálásával.

A fiatalokat, pontosabban a legkisebbeket Vörös Imelda, a Szabadkai Gyermekszínház színművésze, a negyedikes tanulókat Magyar Zsófia, a szabadkai Népszínház színművésze, az ötödikeseket—hatodikosokat Krizsán Szilvia Sterija-díjas színművész és Rókus Zoltán színművész, a hetedikes—nyolcadikos korosztályt Wischer Johann színművész, a legidősebbeket, azaz a középiskolásokat pedig Kalmár Zsuzsa, a szabadkai Népszínház színművésze és versmondója készítette fel.

Csakúgy mint az utóbbi években, a fiatalok nemcsak tanulhattak, hanem kikapcsolódva művelődhettek is, hiszen különféle kísérő programok tették színesebbé a tábort. Az idei évben a résztvevők megtekinthették Platóntól Szókratész védőbeszédét, Boráros Imre Kossuth-díjas, felvidéki színművész előadásában. Azért választotta Szókratész jeles tanítványának, a későbbi görög filozófusnak, Platónnak a művét, mert Szókratész élete végéig bátran küzdött a görög társadalom erkölcsi megújulásáért. Hitt Istenben, az isteni elrendelésben, és az erkölcsös életet tartotta méltó életnek, mégis ki kellett innia a számára megítélt méregpoharat. Mi volt a valódi bűne? Az, hogy szembe mert szegülni a korábbi tanokkal, dogmákkal, és nem kisebb dolgot kutatott, mint az igazság.

Bemutatták még a Vasútállomás című pódiumműsort is az Istent kereső József Attiláról Tóth Péter Lóránt Pro Cultura Hungarica díjas versvándor előadásában, és a tábor résztvevői megtekinthették az Uram Isten és Szent László! című rendhagyó irodalomórát a lovagkirályról. Végül egy gálaműsor keretében minden táborlakó és csoport bemutathatta, hogy mit sikerült elsajátítania a hét folyamán. Továbbá a záróműsor alkalmával vehette át Kovács Frigyes színművész a Magyar Életfa díját, aki a télen szakmai elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni a zentai díjátadón. A kitüntetést a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség illetékesei adták át.

Hajvert Ákos, a tábor vezetője kiemelte, hogy az idei tábor volt a legnépesebb, hiszen 69 gyermek vett benne részt. A legtöbben Vajdaságból érkeztek, de magyarországi fiatalok is eljöttek a rendezvényre. A munka öt csoportban folyt, azzal, hogy a két nagyobban 19 gyerek volt. A legidősebbek egyébként Radnótiról készítettek egy összeállítást, melyet a Magyar Nemzeti Tanács segítségével az ősz folyamán jó néhány tanintézményben be is fognak mutatni.

Ezenkívül azt is elmondta, hogy a táborban voltak még egyéni vers- és prózafelkészítések is. Mindez abból állt, hogy a gyerekek napok alatt megtanultak egy bizonyos szöveget szakemberek segítségével, és a tábor utolsó napján el is mondták az úgynevezett házi bajnokság keretében. Mindennek a célja természetesen az, hogy a fiatalok fel tudjanak készülni az őszi vers- és prózamondó versenyekre. Hiszen az ősszel Vajdaság-szerte lesznek megmérettetések és találkozók.

— Nagyon sok inger veszi körül a gyerekeket egy esztendő folyamán, és hajlamosak vagyunk beskatulyázni vagy sztereotipizálni őket azzal, hogy valójában semmi sem érdekli őket a mobiltelefonon vagy a streamcsatornákon kívül. Azt gondolom, hogy ez a tábor pontosan erre cáfol rá, hiszen egy héten át mobiltelefon nélkül a könyvek és az irodalom bűvöletében dolgozhatnak és tanulhatnak — megfelelő szakemberek segítségével. Szóval a fiatalok valójában nem változnak teljes mértékben, persze nyilván a külső hatásokra könnyebben fordulnak a technikai újdonságok felé, de amint mindez kikerül a látóterükből, akkor igenis nagyon jól tudnak dolgozni és a kultúrával foglalkozni — hangoztatta a táborvezető.

A Szép Szó Tábort ezúttal a Magyar Nemzeti Tanács, Kishegyes Község, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi — Nemzeti Közösségi Titkárság, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a kulturális minisztérium és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta. A szervezők bíznak benne, hogy jövőre is az ideihez hasonló érdeklődés övezi majd ezt a tábort, mely térségünkben egyedülállónak számít.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..