home 2024. november 21., Olivér napja
Online előfizetés
A helyi lapok létjogosultsága
Talpai Lóránt
2024.11.06.
LXXIX. évf. 45. szám
A helyi lapok létjogosultsága

Húszéves a bácsfeketehegyi Fecske faluújság

Fennállásának huszadik évfordulóját ünnepelte a bácsfeketehegyi Fecske faluújság. A Kozma Lajos Könyvtárban ez alkalomból jubiláris ünnepséget szerveztek a lap egykori és jelenlegi munkatársai, szerkesztői.

A bácsfeketehegyiek lapja 2004-ben jelent meg először, és változatlanul nagy népszerűségnek örvend a helyiek körében. Tájékoztató jellegű kiadványként indult, kezdetben csak egy-két oldalon látott napvilágot, az aktuális eseményekről közölve információkat, majd idővel 24—32 oldal terjedelműre bővült. Rovatai a kultúra, az egyházak, a helyi közösség történéseivel is foglalkoznak, valamint helyet kapnak benne a civil szervezetek, sportegyesületek eseményei, aktualitásai is.


Kerekasztal-beszélgetés a húszéves Fecskéről (Pál Károly felvétele)

A Fecske faluújság alapítója a Zöld Dombok Környezetvédelmi és Közösségfejlesztési Egyesület volt, pályázatokból és támogatásokból oldották meg a megjelenését havonta, a Magyar Nemzeti Tanács, a Szekeres László és a Bethlen Gábor Alapítvány jóvoltából, valamint a tartományi titkárság, Bácsfeketehegy Helyi Közössége és Kishegyes Község Önkormányzata támogatásával. Az évi 12 lapszám példányszáma változó, év végén többet nyomtatnak a helyi PS Print nyomdában.

Az ünnepi eseményen a megjelenteket Nagy Zita, a Prosperitati Alapítvány ügyvezető igazgatója, a Zöld Dombok Környezetvédelmi és Közösségfejlesztési Egyesület alapító elnöke köszöntötte.

— A Fecske húsz esztendeje jelenik meg minden hónapban a településen mint helyi újság, mely a helyiek életéről szól. Ennek kapcsán folytak a kerekasztal-beszélgetések is, a régi csapat, mely annak idején közösség- és környezetfejlesztéssel foglalkozott Bácsfeketehegyen, osztotta meg gondolatait. Tudjuk, hogy mindenki temeti az írott sajtót a modern és a mesterséges intelligencia alakította világban, de mi mindenképpen úgy gondoljuk, van még létjogosultsága a helyi lapoknak is. Hiszen egy kisközösség mindennapjait teszi színesebbé egy ilyen újság, és nem mellékesen identitásmegerősítő tényező — mondta el lapunknak Nagy Zita.


Nagy Zita

— Amikor húsz évvel ezelőtt a Teleház elkezdte a működését, számos fiatalt vonzott maga köré. Ők tele voltak energiával és ötletekkel, és elhatározták, helyi lapot indítanak. Természetesen az első időszakban a Fecske kinézete, tördelése nem volt olyan minőségi szinten, mint napjainkban, de a témák mindig az élet különféle területeit mutatták be. Az évek folyamán egyre színesebbé vált a lap, manapság már a borítója is színes. Tartalmilag is folyamatosan bővült, fotósa is van az újságnak, igaz, sajnos a lektor az hiányzik. A lap a település összes magyar családjához eljut, mégpedig ingyenesen, az itt élők nagyon kedvelik. A jelenlegi eseményre kitérve, szerettük volna illő módon megünnepelni a húsz esztendőt, mivel a tizedik évfordulót csak egy kis csúszással, tizenegy év után sikerült megtartani — összegezte röviden a Fecske történetét Szukola Béla, az újság munkatársa.


Szukola Béla

Az ünnepi köszöntőt két kerekasztal-beszélgetés követte. A résztvevők a faluújság kezdeti időszakáról, majd a jelen eseményeiről beszélgettek. Az elsőn Nagy Zita, Hajvert Lódi Andrea, Szatmári Melitta, Szabó József, Sárándi István és Pál Károly, míg a másodikon Juhász Attila, Miljenović-Fekete Andrea, Orosz Attila és Bíró Csaba vett részt.

Ezután Miljenović-Fekete Andrea, a Zöld Dombok Környezetvédelmi és Közösségfejlesztési Egyesület jelenlegi elnöke mondott köszöntőt, majd átadta az okleveleket:

— Ünnepelni jöttünk ma össze, örülni egy olyan sikernek, amely nem adatik meg minden településnek. Ezt a kiadványt mindenki egy kicsit a magáénak tudhatja, hiszen az itt megjelenő cikkeket bácsfeketehegyi lakosok írják feketicsi emberektől, eseményekről és rendezvényekről. Lapunk összefoglalja a magyar lakosság életében zajló fontos eseményeket, bevonva ezzel bennünket a helyi, közösségi életbe. Az elmúlt húsz év alatt számtalan tudósítója volt a lapnak, voltak, akik csak egy-két alkalommal számoltak be élményeikről, de szép számban akadnak olyanok, akik folyamatosan írtak, írnak, és a többségük jelen is van vendégeink között. A Fecske létezése óta a munkatársak, a tördelők és a szerkesztő is önkéntesen dolgozik, ennek ellensúlyozásaként a Fecske szerkesztőségének és a Zöld Dombok szervezetének nevében díszoklevelet nyújtunk át a tudósítóknak és mindazoknak, akik valamilyen formában hozzájárultak a lap fennmaradásához.

Végezetül a jelenlevők megtekinthették a tárlatot, melyet a szervezők az elmúlt húsz évben megjelent lapszámokból állítottak össze.

A jubiláris lapszámban a következőképpen foglalták össze a faluújság múltját és jelenét:

Településünk lapjának a megalapításától tekintve hihetetlen gyorsasággal elröppent ez a húsz esztendő, akárcsak a lapunk névadó, sebes röptű kismadárkája. Visszatekintve, visszagondolva a kezdetekre talán vajmi kevesen jósoltak volna ilyen szép kort, pályát az újságnak. Szerencsénkre azonban a lapot ez idáig is egy eltökélt emberekből összeállt csapat írja, szerkeszti és a megjelenéséhez szükséges anyagiakat előteremti annak érdekében, hogy a következő szám is napvilágot láthasson. A cél mindig is egy volt, egy közös gondolkodásmód, egy közös eltökéltség: a lapnak meg kell jelennie” — olvashatjuk a Fecske 2024. október-novemberi számában.

A szerző felvételei

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..