40 kutyára és 8 macskára visel gondot a zentai Lajka Állat- és Természetbarátok Egyesülete. A védenceik élelmezése, állatorvosi ellátása sok pénzbe kerül, ezért a szervezet évről évre részt vesz a Zenta főterén megrendezendő Karácsonyi Kavalkádon, mely az idén öt napig tart.
Ehhez a kézművesek és minden jó szándékú ember hozzájárulását kérik. Díszeket, ünnepi apróságokat, könyveket és egyéb tárgyakat várnak, melyek a Lajka standját gazdagítják majd. Az érdeklődők az adományok, illetve a vásárlás általi támogatás mellett úgy is segíthetnek, hogy önkéntes munkát vállalnak az egyesületben, melynek kevés tagja van, és sok feladat hárul rájuk.
A részletekről Pető Beátát, a Lajka Állat- és Természetbarátok Egyesülete egyik tagját kérdeztük.
— Az eddigi karácsonyi vásárokon is részt vettünk, mindig aránylag eredményesen zártuk az eseményt, de az változó, hogy mennyi pénzt sikerül gyűjteni. Nem könnyű 40 kutyára gondot viselni, étkeztetni, az állatorvosi ellátást és egyéb szükséges dolgokat fedezni. Mindenféle segítségre szükség van, bármi jól jön, amivel megkönnyíthetik a munkánkat. Mi a nagyon kevésnek is nagyon örülünk, az is sokat számít.
* A felhívásaik mennyire mozgatják meg a kézműveseket, illetve a közösséget?
— Hála istennek nem csak a kézművesek aktívak, mások is segítenek bennünket. Többféle felajánlást kapunk, és a magánszemélyektől is sok tárgy érkezik. Az idén egy író is jelentkezett, hogy áruljuk a könyvét. Annak nagyon szoktunk örülni, hogy az óvodásoktól és az iskolásoktól is érkeznek hozzájárulások. Az egyik osztály például készít nekünk kis ajándékokat. Előrelépésnek tartjuk, hogy az iskolások bekapcsolódnak az akciónkba, és elfogadják azt a szemléletmódot, amelyet mi népszerűsítünk.
* Látogatják az emberek a standjukat, vásárolnak, érdeklődnek, és akár örökbefogadási szándékkal is jelentkeznek?
— Általában népszerűek vagyunk, sokan megállnak az asztalunknál, nézelődnek, adományoznak. Vannak, akik tanácsot kérnek, elhozzák megmutatni az örökbe fogadott kedvenceiket, esetleg befogadható kutyust keresnek.
* Említette, hogy telt házzal működnek. Ezek szerint csak akkor tudnak új állatokat befogadni, ha néhányat örökbe adnak?
— Felelőtlenség volna a részünkről, ha még több kutyát fogadnánk be, mert nem tudnánk őket megfelelően elhelyezni, gondoskodni róluk. Az ellátásuk mindennapos munkát igényel, de sajnos nagyon kevés az aktív tagunk. Hiába szakad meg a szívünk a kidobott kóbor állatok láttán, pillanatnyilag nincs szabad kapacitásunk. Mi természetesen mindegyiket összegyűjtenénk, ha megtehetnénk.
* Az edukáció terén mit tapasztal Zentán? Milyen az emberek viszonyulása az állatokhoz?
— Az eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy végletek vannak. Van, ahol kerti tartozék a kutya, amin azt értem, hogy bioriasztóként van kikötve a kert végében. De olyanok is vannak, akik mindent megadnak a kedvenceiknek, családtagként tekintenek rájuk, bent tartják őket a lakásban. A fiatalok edukációjába mindenképp érdemes időt és energiát fektetni. Vannak terápiás kutyáink, melyeket be szabad vinni az intézményekbe. Velük az iskolákba és az óvodákba is rendszeresen járunk, hogy népszerűsítsük a felelős állattartást. Nagyon reméljük, hogy pozitív hatással tudunk lenni a gyerekekre. Olyan pedagógusokra van szükség, akik nyitottak erre a témára, és szerencsére Zentán vannak ilyenek.
A Karácsonyi Kavalkádot december 19-e és 23-a között szervezik meg. A Lajka standja minden érdeklődőt szeretettel vár.
Fotó: Facebook