Nyilván sok minden „kiderül” a mezőgazdasági összeírás során. Pontos adatgyűjtést végeznek majd arról is, milyenek a jó-, illetve rosszszomszédi viszonyok az országban...
Hogy mennyire nem hisznek az emberek egymásnak, jól példázza az összeírás első napján történt eset. Egy maroknyi föld kapcsán sorolta édesanyám az adatokat az összeírónak. Mint a többi nem földműveléssel foglalkozó ember, ő is mással művelteti a földjeit. Persze, azokra a kérdésekre már nem tudott válaszolni, hogy annak, akivel szántat, arattat, milyen gépezete van, mit csinál a vegyszeresdobozokkal a gaz permetezése után stb. Továbbá arra sem tudott válaszolni, mennyit dolgozik az illető naponta.
Hol alszanak a tyúkok? — ez a kérdés is elhangzott. Nálunk történetesen mindig a baromfiudvar közepén álló óriási fán térnek nyugovóra a szárnyasok. Télen is meg nyáron is. Az már az összeíróra tartozik, hogy elhiszi-e vagy sem.
Elhangzottak olyan kérdések is, hogy a szomszédságban tud-e valakiről, aki fölműveléssel foglalkozik, és hogy kinek mije van. Az összeíró azonban ezekre sem kapott választ.
Másnap édesanyám szomszédságában ugyanez a jelenet zajlott le. Az adatgyűjtés itt is kitért a szomszédságra, többek között az édesanyámra is. Felháborodva újságolta a szomszédasszony, hogy az adatgyűjtő édesanyám jószágairól, a földjeiről és a kotárkáról is érdeklődött. Annak ellenére is, hogy az édesanyámra vonatkozó válaszokat már az előző napon megkapta. Vagy csak ellenőrzési céllal kérdezte ki a szomszédokat? Ki tudja. Elgondolkodtató, hogy mi van abban az esetben, ha pl. a mezsgyehatár miatt haragban van két szomszéd.
A dolognak az lett a vége, hogy fogtam magam, és betelefonáltam az összeírást koordináló központi bizottság irodájába: ezek szerint nekem nem is fontos otthon lennem, hogy adatközléssel szolgáljak a nevemen lévő maroknyi földterületről, hiszen úgyis kikérdezik a szomszédokat...