Koszorúzással és alkalmi műsorral emlékeztek meg az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseiről Zentán.
A megemlékezés koszorúzással kezdődött a városháza oszlopcsarnokában, ahol a jelenlévők dr. Rajki Mártonnak, a zentai származású, mártírhalált halt ügyvédnek az emléktáblája előtt hajtottak főt. Alkalmi beszédet Hugyik Richárd, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának kulturális ügyekkel megbízott tagja mondott. Felidézte a 68 évvel ezelőtt történt eseményeket, és megemlékezett dr. Rajki Mártonról, akinek emléktábláját 2016-ban avatták fel a városháza oszlopcsarnokában. Hangsúlyozta: 1956 üzenete nemcsak az összmagyarság szempontjából fontos, de a vajdasági magyarságnak is jelentős, hiszen a forradalmárok megmutatták, hogy egy kis nép is képes szembeszállni egy hatalmas birodalommal.
A kegyelet virágait Magyarország szabadkai főkonzulátusának képviselője, a Magyar Nemzeti Tanács és Zenta Önkormányzatának tisztviselői helyezték el az emléktáblánál.
A megemlékezés a Művelődési Házban folytatódott az „Ifjúság, te vagy csillagunk” című műsorral.
A jelenlévőkhöz Burány Hajnalka, Zenta község polgármestere szólt. Beszédében rámutatott, az 1956-os forradalom és szabadságharc nemzetformáló erővel bírt: bizonyította, hogy egy nemzet mindenre képes, ha tagjai összefognak. Kiemelte, az 1956-os forradalom az emberi méltóság, a szabadság és a függetlenség iránti küzdelem örök szimbóluma marad.
— Ma azért gyűltünk össze, hogy megemlékezzünk azokról a bátor férfiakról és nőkről, akik mindennel szembeszálltak, és megküzdöttek a szabadságért. Tiszteletet kell adnunk azoknak is, akik életüket áldozták fel ebben a harcban, és azoknak is, akik ártatlan áldozatai lettek a forradalom megtorlásának. Számunkra, utódok számára, áldozatuk példaértékű. Nem csupán a szabadságért és a függetlenségért folytatott küzdelemre emlékeztetnek, hanem arra is, hogy milyen drága lehet az igazság keresése. Ezek az emberek mindannyiunkért harcoltak, és most rajtunk a sor, hogy örökségüket őrizzük, és emlékezzünk.
Gémesi György, Zenta testvérvárosának, Gödöllőnek a polgármestere is köszöntötte a jelenlevőket. Kiemelte, október 23-a nagyszerű lehetőség arra, hogy együtt emlékezzünk a hazaszeretetre, a kitartásra, az anyaországi és a határon túli magyarok összefogására. Hozzátette, a forradalom olyan folyamatot indított el Magyarországon, amelynek eredményét most is érezzük.
A közönség a zentai Szikra néptánccsoport és a Bodor Anikó Hagyományápoló Egyesület népzenei csoportja összeállításának tapsolhatott, melynek a bácsfeketehegyi Kónya táncegyüttes fiataljai is részesei voltak. A forradalom pillanatait felidéző előadást Szakács Tamás és Szakál Niki állította össze. Őket a gödöllői Urban Verbunk Junior táncegyüttes és a Veresegyházi Hagyományőrző Népi Együttes bemutatkozása követte.
A megemlékezés kezdetén a jelenlevők egyperces néma csenddel adóztak Potápi Árpád Jánosnak, Magyarország nemzetpolitikai államtitkárának az emléke előtt.
Forrás: (Tha), Magyar Szó, Pannon RTV
Fotók: Horváth Zsolt