home 2025. január 24., Timót napja
Online előfizetés
Szerda, 2015. November 25.
18:00
Budapest — Lázár Tibor kiállítása
Kiállítás
Budapest — Lázár Tibor kiállítása


A kiállító művész: Lázár Tibor Forum Képzőművészeti Díjas délvidéki festőművész
Kiállításának címe: Pannon pop
A megnyitó időpontja: 2015. november 25., szerda, 18 óra
A kiállítás helyszíne: Forrás Galéria, 1067 Budapest, Teréz krt. 9.

A Forrás Galéria honlapja: www.forrasgaleria.hu és
Facebook-oldala: https://www.facebook.com/forrasgaleria

A Nemzetstratégiai Kutatóintézet honlapja: http://www.nski.hu/ és
Facebook-oldala: https://www.facebook.com/nemzetstrategia


Lázár Tibor
délvidéki festőművész
(Óbecse, 1980 — )

Lázár Tibor 1980-ban született Óbecsén. Tanulmányait az újvidéki Művészeti Akadémián végezte, valamint posztgraduális képzési programon is részt vett a svájci L’Ecole Cantonale d’Art du Valais intézményben. Jelenleg Zentán él, ahol a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium képzőművészet szakos tanáraként tevékenykedik. Több önálló és csoportos kiállításon túl, számos díj és elismerés birtokosa.

Alkotásai szorosan kötődnek a Vajdasághoz, a régió gazdag történelmi és kulturális áramlataihoz. Főként a 19. és a 20. század fordulójának társadalmi változásaira fókuszál műveiben, remélve ezzel egyfajta regionális identitás pontosítását is. A képeken a hagyományos figurális ábrázolás egyfajta kortárs újraértelmezésébe nyerhetünk betekintést, melyek a művész belső énjén keresztül formálódnak. Művei nagyon erőteljesen közvetítik az általa képviselt látásmódot; friss, üde színei derűs hangulatot árasztanak. 

Kiállított kompozícióin többnyire virágok, madarak, modern köntösbe bújtatott csendéletek tűnnek fel, melyek a régi művészettörténeti korszakok motívumait idézik. Papagájok, koponyák, homárok, gyümölcsök, virágok jelennek meg különböző társításokban. A monokróm stílusban, élethűen megfestett központi motívumokat színes foltokként megjelenő fátyol fedi, melyet helyenként széles ecsetvonások, elmosódások, graffitikra emlékeztető elemek tarkítanak. 

A művész így vall saját munkásságáról:

A munkáim erősen kötődnek Vajdasághoz, ahol élek, valamint annak történelméhez. Ez egy olyan európai régió, amely az elmúlt évszázadok turbulens történelme során több állam részét is képezte, jónéhány nemzet lakta, vallások és nyelvek jelentek meg, tűntek el és léteztek párhuzamosan. A 19. sz és a 20 sz. fordulópontja a régió egyik aranykorának számított. Ebből a periódusból igyekszem annak identitását, illetve annak hiányát körvonalazni, amelytől az egyén történelmi, regionális identitásának pontosítását is remélem. Az ipari forradalom hozta társadalmi, gazdasági és egyéb átalakulások csakhamar itt is gyorsan megjelentek. Az addigi jobbára paraszti kultúra mellett megjelenik a polgáriasodás és a polgári kultúra. Ez a folyamat a 19. sz. második felén gyorsul be. Munkáimban erre a tásadalmi fodulópontra fókuszálok. Ennek a mai napig legérzékelhetőbb vetülete az építészetben maradt fenn, középületek, templomok és polgári házak formájában. Ezek az otthonok nem csak reprezentatív külsővel, de hasonló belsővel is rendelkeztek. A berendezés egésze, a bútorzat, a használati tárgyak is tükrözni igyekeztek a társadalmi státust. A mestermunkák mellet viszont helyet kaptak azok a festmények, gobleinek, apró dísztárgyak, evőeszközök, díszes használati tárgyak stb. amelyeket ma egyszerűen csak  B-kategóriának neveznénk, erősen a giccs határát súrolják, sokszor a nagyobb kultúrális központokból ideáramlott munkák adaptált verziói, provinciális átiratai. Munkáimban  mindezeket idézem meg, egy-egy pszeudo változatban. A viszonyom feléjük sokszor egészen összetett. Megtalálható a melanchólia, ahol utópisztikus gondolatokat projektálok a múltba, a „régi, szép időkbe”, az anachronizmus, a humor cinikusabb változata, ahol megmosolyogva gondolok egy-egy régi munka, mai szemmel humorosnak tűnő naivitására. Mindezt egy kortárs képzőművészeti nyelvezettel teszem, amelybe az utca művészete és pop elemek szűrödnek be, mintegy párhuzamot vonva a korok és azok divatjainak mulandósága között.

Díjai:
Forum Képzőművészeti Díj (2011)
Kristálygömb Díj - a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium különdíja (2008)
KIS HERCEG - Művészeti Akadémia, Újvidéki Egyetem (2005)
Az újvidéki Művészeti Akadémia plakettje az egyetem legjobb hallgatójának (2005)
Különdíj a kiváló tanulmányi eredményekért - Művészeti Akadémia, Újvidéki Egyetem (2005)
Az újvidéki Művészeti Akadémia éves díja az évfolyam legjobb festőjének (2004)

Hegedűs Lilla művészettörténész

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..