Öröm az ürömben! — tartja egy magyar szólás, de vajon ismerjük-e az eredetét? Egy előző írásban beszéltem már az egynyári ürömről, most szeretném ismertetni a társait, mint a fehér üröm, fekete üröm és a parlagfű. Igen, a parlagfű szintén az őszirózsafélék közé tartozik, ahogy az összes ürömféle. Kárpát-medence-szerte a füvesemberek között a legerőteljesebb gyógynövényeknek számítanak.
Somlósi Lajos így vélekedik az egynyári, a fehér és a fekete üröm közös kivonatáról: „A mai kor embere mesterséges (vírusok, oltások, orvosságok, vegyszerek…) anyagokkal van leterhelve. Az ürömfélék képesek a teljes szervezetet és az emésztőrendszert (zsigeri agyat) megtisztítani, mert nem tűr semmilyen tisztátalanságot az emberi szervezetben, sem rothadást, sem parazitákat nem kímél. Sőt, ha valaki allergiás, keverjen bele parlagfüvet.
A 3 Üröm tinktúrája megsemmisítő hatású, alkoholba oldva a legerősebb, és a teljesség birodalmába enged belelátni.
Megláttatja a világosság és az árnyék hatalmát, önmagunk és mások feletti uralmunkat. Segít rátalálni, illetve kifejezni igazságunkat, eredetünket, nagyságunkat. Segít belülről megtalálni a saját magunk által épített korlátainkat. Felteszi a kérdést az Üröm, hogy készek vagyunk-e általa a felszínre hozott szabadságérzést felelősséggel vállalni. Tudunk a Szabadság és Szabadosság között különbséget tenni?
Az Üröm mint növény az emberi psziché legmélyebb ismerője. Kiüti az emésztőrendszer testi-lelki mérgeit és parazitáit.
Amikor Kis-Értések korát éljük, ő képes segíteni nekünk meglátni és kiválogatni a káoszban (gondolatainkban) a hasznosat és a haszontalant. Feloldja a betokosodott gondolkodást, felszabadít a legnehezebb érzelmi nyomás alól. Segít világosan látni a Lelki és Szellemi útvesztőket.”
Az öröm az ürömben kifejezés érthetővé válik, hiszen ha megszabadulunk a mérgektől, a parazitáktól és a mérgező gondolatoktól is, felszabadulunk, megtapasztaljuk az igazi szabadság érzését, és azt felelősségteljesen használjuk, bizony örömben élhetünk.
Egynyári üröm
Szinte elképesztően következetes hatásterülete nagyon széles a paraziták, vírusok és gombák ellen, az agy-vér gáton áthatolók ellen is. Hatásos vér- és mirigytisztító, csökkenti az immunbetegségek kialakulásának esélyét. Egyre inkább meghajlunk a rákot gyógyító ereje előtt is, mely főleg a vérrák, mellrák, vastagbélrák esetében bizonyított, de a mongol és a vietnámi gyógyítók mindennemű rák és vérbaj ellen ősidők óta használják.
A rákos sejteket gyorsan öli meg. Valóságos „endoperoxid”, gyökfogó, a beteg sejtek vasatomjai által képzett szabad gyököket fogja be. A rákos sejtekben általában jóval több a vas a kelleténél. Így akár vashiányt is okozhat.
Fehér üröm
Étvágytalanság esetén jótékony hatású, fokozza az epekiválasztást, szorgalmazza az epehólyag összehúzódását, megelőzi az epekő kialakulását, illetve a kialakult epekövet oldani kezdi, kihajtja. Idült bél- és gyomorhurutoknál, lomha bélmozgással együtt járó emésztési panaszoknál megemeli az alacsony gyomorsavszintet, fokozza az emésztőnedvek termelődését, ezért emésztés javítására használják. Az emésztőrendszer görcseit oldja, bélféregűző. A jobb emésztést elősegíti a bélgázosság enyhítése révén is.
Bélmozgást serkentő hatása segít székrekedés esetén. A fehér üröm teájának pozitív hatása még jobban érvényesül, ha a megfelelő folyadékmennyiség bevitelére is odafigyelünk! Romlott, mérgező ételek (például mérgező gomba!) fogyasztása esetén, idejében alkalmazva nagy segítség a fehér üröm, igyekszik maradéktalanul eltávolítani a gyomorból a tartalmat, a hányást is megkönnyíti. Gombamérgezés esetén mielőbb ecetes vízzel forrázott fehérüröm-szárítmányt (vagy feldarabolt friss növényt) kell készíteni, és azt mielőbb meginni. Menstruációs fájdalmak enyhítésére is kiváló, oldja a görcsöket.
Fekete üröm
Étvágygerjesztő, gyomorerősítő hatású gyógynövény. Elősegíti az emésztést, fokozza az emésztőnedvek termelődését. Megszünteti az erjedést, a puffadást, gyorsítja az anyagcserét, a belek mozgását, a székletürítést. Oldja a bélgörcsöket, a belekben megszünteti a gombásodást, így candida esetén különösen ajánlott a fogyasztása. Megszünteti a kólikát, serkenti az epehólyag ürítését, elősegíti a zsírmáj regenerálódását, valamint helyreállítja a máj méregtelenítő funkcióját. Csökkenti a vér koleszterinszintjét, kiváló a lépnagyobbodás kezelésében, erős vízhajtó, csökkenti a vesék túlterheltségét. Nyugtatja és erősíti az idegrendszert, epilepszia kezelésére is alkalmazható, illetve enyhíti a menstruációs görcsöket.
Parlagfű
Méltánytalanul rossz szemmel tekint rá az ember, pedig egy csodálatos gyógynövény. Az elején szóljunk egy kicsit az allergiáról, hogy máris érthetőbb legyen, milyen okok húzódhatnak meg egy olyan gyógynövény károssá nyilvánítása mögött, mint a parlagfű. Ez a növény alapjában nem is okozna allergiát, ha nem érintkezne városi levegővel, mely feloldja a tüskés magokat fedő burkot, s ez okozza az irritációt.
Amikor allergiásak vagyunk egy ételre, abban az esetben is azt kell vizsgálni, hogy amikor előjött az intolerancia, mi történt körülöttünk, velünk. Lehet, hogy a nagymama folyton tejbegrízt főzött nekem, közben a nagypapával veszekedett, és ez a „rossz” élmény hozta elő az ételallergiát. Mindig az okot kell megszüntetni, nem csak a tünetet kezelni, mert az nem vezet gyógyuláshoz.
Amikor szorongással teli helyzet miatt alakul ki az allergia, akkor általában az arckoponya üregei lesznek érintettek. Ha a félelem dominál, akkor az allergia légzési nehézségeket okozhat, ha szerettünktől való elválás vagy valaminek az elveszítése a háttérben húzódó ok, akkor a bőrbetegség a jellemző tünet. Summa summarum: az allergia mindig valamivel vagy valamilyen helyzettel szembeni ingerlékenység okozta tünet.
A pollenallergia hátterében is ott keresendő az ok, hogy az emberek természethez fűződő viszonya megromlott. A városiasodás, az egészségtelen táplálkozás, a kevés mozgás legyengítette az immunrendszerüket, így egy ilyen hasznos növény is allergiás reakciót képes előidézni. Régen sokkal több volt belőle, és az emberek mégsem voltak rá allergiásak.
Amikor a szervezet találkozik egy olyan „betolakodóval”, amely ellenanyag termelésére ösztönzi, kialakul a betegség, de a következő alkalommal már másképp reagál, mivel azonnal felismeri. Ilyenkor az agyunk valamilyen eseménnyel vagy valakivel szembeni ellenszenvünket így interpretálja. Az allergia sok esetben az életben való türelmetlenség, a másokkal szembeni intolerancia jele, s akkor szabadulhatunk meg tőle, ha megerősítjük a magunkba vetett hitünket.
„A parlagfűben nagy mennyiségben található B37-vitamin és a kevésbé ismert P2-vitamin. Ásványi anyagokban gazdag, sok vasat, rezet és káliumot tartalmaz, ezenkívül enzimeket és nyomelemeket. Gyógyítja az emésztési problémákat, a rákot, sejtvédő hatású” (Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember).
„A parlagfüvet sokan gaznak hívják, pedig nem az. A parlagfű táplálék, sőt fűszernövény is egyben. A legintelligensebb növények egyike. A parlagfűnek az a természetben a feladata, hogy megóvja a földet a kiszáradástól! Ahol parlagon van egy földdarab, ott elszaporodik, hogy azután átadhassa helyét más növényeknek, amelyek az így megóvott talajon már képesek megmaradni és szaporodni. Szárítottan porítva és szárazon tartva eláll akár évekig is” (Dr. Weixl Várhegyi László természetgyógyász).