Vasárnap 23 nemzeti kisebbség választja meg nemzeti tanácsa képviselőit a következő négy évre. A mintegy félmillió regisztrált kisebbségi választó 50 listára voksolhat.
A Köztársasági Választási Bizottság tájékoztatása szerint 19 nemzeti kisebbség közvetlenül, 4 pedig (a goráni, a macedón, a horvát és a montenegrói) elektorok útján választja meg kisebbségi önkormányzatát november 13-án. A kisebbségi nemzeti tanácsok hatáskörébe az oktatás, a kultúra, a nyelvhasználat és a tájékoztatás tartozik.
A nemzeti tanácsok külön választói névjegyzéke közül még mindig a magyar számlálja a legtöbb feliratkozót, a lezárás után 116 273-an voltak rajta. (Tizenkét év alatt ez több mint 22 000-es csökkenés.) A második legnépesebb kisebbség a bosnyák, választói névjegyzékükön 113 476-an szerepelnek. A közvetlenül választók közül a legkevesebben a lengyelek vannak (317).
Fotók: Facebook/Magyar Összefogás
A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy nem függ a külön választói névjegyzékre feliratkozottak számától az, hogy egy nemzeti kisebbség hány listát tud indítani. Így például a magyarok szavazólapján csupán egy lista neve szerepel majd, a Magyar Összefogásé. De egyetlen listát indít a szlovén, a lengyel, a német, a görög és a vlach kisebbség is. Két lista közül választhatnak a románok, a romák, az ukránok és a csehek, három közül a bolgárok, a bunyevácok, az egyiptomiak és a szlovákok, míg az askálik négy lista között dönthetnek. A legtöbb listát az orosz, a ruszin, a bosnyák és az albán kisebbségi állította, a hozzájuk tartozó szavazók öt-öt jelöltlistára voksolhatnak vasárnap. A 454 807 szavazópolgár, aki feliratkozott a külön választói névjegyzékre, így összesen 50 lista közül választhat. Emellett 45 110-en vannak azok, akik elektorok útján alakítják meg a nemzeti tanácsukat.
Négy évvel ezelőtt a választópolgárok 18 nemzeti közösség esetében választhatták meg közvetlenül a nemzeti tanácsba kerülő jelölteket, akkor a 372 helyért 1067-en versengtek, tehát majdnem háromszoros volt a „túljelentkezés”. Az idén 387 helyért 865-en szálltak versenybe, vagyis jelentősen csökkent a jelöltek száma.
Magyar Összefogás
A Szerbiában élő magyar nemzeti közösség csak egy listára szavazhat, mely a Magyar Összefogás nevet viseli. A listavezető Fremond Árpád osztálytanító, a Vajdasági Magyar Szövetség alelnöke és köztársasági parlamenti képviselője. Fremond Árpád korábban lapunknak adott interjújában elmondta, a 35-ös listán a jelöltek kétharmada a VMSZ soraiból került ki, egyharmada pedig függetlenként szerepel. Olyan emberekről van szó — részletezte —, akik sokat tettek a közösségért az elmúlt időszakban is. Mint mondta: új emberekkel, de az MNT által eddig megkezdett munkát kívánják folytatni.
Voksolás
A szavazást vasárnap 7 és 20 óra között tartják meg, a választópolgárokhoz az erről szóló értesítés, a szavazóhely megjelölésével együtt, már meg is érkezett. Azok is szavazhatnak, akik biztosan rajta vannak a külön választói névjegyzéken, mégsem kaptak értesítést. A voksoláshoz a személyazonosságot igazoló, Szerbiában kiállított, fényképes dokumentum (személyi igazolvány vagy útlevél) felmutatására van szükség.