home 2024. november 21., Olivér napja
Online előfizetés
Ötven év példamutató, alázatos munkája
Kónya-Kovács Otília
2024.11.08.
LXXIX. évf. 45. szám
Ötven év példamutató, alázatos munkája

Október utolsó vasárnapján a Muzslai Petőfi Sándor MME nagytermében a nők klubja a fennállása 50. évfordulóját ünnepelte. A szép kort megért társaság előtt mindenki kalapot emelhet, hiszen amellett, hogy kézimunkáznak, aktívan kiveszik részüket a település jelentősebb eseményeiből.

Az egybegyűlteket Molnár Rozália elnök asszony köszöntötte, és osztotta meg velük alkalmi gondolatait.

— Nagyon örülök annak, hogy sok munkával és küzdelemmel megértük az 50 évet. Sajnos a tagságunk létszáma nagyon lecsökkent, mintegy 25-en vagyunk, de én nagyon büszke vagyok a tagjainkra, hiszen mindannyian segítőkészek, együtt dolgozunk, ha valamilyen megmozdulás van, egyként lépünk fel. Minden héten szerdán találkozunk, kézimunkázni szoktunk, van, aki köt vagy varr, más horgol, hímez, mindenkinek megvan a kedvenc tevékenysége, és arra törekszünk, hogy a kezünk alól a legszebb munkák kerüljenek ki. A mai napra Bánátból és Bácskából érkeztek a vendégeink, a déli végektől, Sándoregyházától egészen Verbászig, mintegy 20 településről. 


A klub három elnöke: Molnár Rozália, Borsos Irén, Palatinus Aranka

Palatinus Aranka harminchárom évig vezette a Muzslyai Nők Klubját, és mint kiemelte, legnagyobb vágya, hogy a fiatalokat bevonzzák a klubba.

— Szeretném a fiataloknak üzenni, hogy csatlakozzanak hozzánk, mert régebben is együttműködtünk a Szervó Mihály Általános Iskolával, jártunk tanítani a gyerekeket hímezni, igyekeztünk bevonni őket a közösségi életbe, jöttek velünk kiállítani Budapestre és Szerbia több városába a nevelőikkel együtt.  

A jubileumi műsorban az egykori elnök asszony mondott ünnepi beszédet, melyben összefoglalta gondolatait a fél évszázados múlthoz kapcsolódóan.

— Egyesületünk megalakítására 1974. február 14-én került sor. Mi ettől a dátumtól számítjuk az 50 évet. Az egyesületet Nők Klubja néven jegyezték be. Alapító tagok: Palatinus Aranka — első elnöke, Kósa Katalin, Révész Erzsébet, Restás Anna, Hunka Margit, Miklós Erzsébet, Karl Irén, Varga (Kovács) Katalin és Törköly Erzsébet. Kezdetben a betegek, idősek látogatását, a nők, idősek napjának alkalmi műsorral való megünneplését tűztük ki célul. Számtalan egészségügyi felvilágosító előadást szerveztünk, amelyeken orvosok adtak elő, és jótékonykodtunk. Majd arra törekedtünk, hogy jobbá tegyük a falusi nők helyzetét, hozzájáruljunk településünk fejlődéséhez, és szorgalmazzuk a falusi turizmus fejlődését, valamint a hagyományok különböző formáinak összegyűjtését, ápolását, átmentését az utókor számára. Muzslyán először 1974-ben volt MIRK (kézimunkázók és gyűjtők nemzetközi kiállítása), amelyen már részt vettünk gyűjteményeinkkel és otthon lévő kézimunkáinkkal. 1977 óta helyi szervezőkké lettünk, és ettől kezdve hivatalosan kézimunkázó asszonyokká váltunk. Számos hímzőtanfolyamon, kézimunkatáborban vettünk részt, így növeltük tudásunkat, és évről évre mind jobban és jobban teljesítettünk. Több dobogós helyezést értünk el ezeken a nemzetközi rendezvényeken. A kiállított munkák között található hímzés (fehér lyukhímzés, színes), kivarrás, horgolás, kötés, szalmázás stb., valamint különböző téma köré összegyűjtött tárgyak: falvédők, szentképek, festmények, egyéb régi tárgyak, képzőművészeti alkotások stb. Többször voltunk házigazdái is e nemzetközi kiállításnak, mégpedig 1977-ben, 1997-ben, 2001-ben, 2008-ban és 2016-ban. A kiállításokon közösen vettünk részt a muzslyai Szervó Mihály Általános Iskola tanítóival, tanáraival és diákjaival, majd megalakulásától csatlakoztak a MAKK tagjai. Az utóbbi időben a pénzhiány és a tagság megcsappant létszáma miatt lemaradtunk a MIRK rendezvényeiről. Kézimunkáink ajándékként eljutottak a világ minden tájára. A muzslyai Szűz Mária Szent Neve-templom oltáraira vadvirágos terítőket hímeztünk. Székesegyházunk kiírt pályázatán is részt vettünk — oltárterítőt hímeztünk. Az eleméri Szent Ágoston-templom főoltárára egy tagunk székely varrottas terítőt készített. Településünkön el sem képzel­hető egyetlen rendezvény sem, melynek megvalósításában nem segítenének a nők klubjának szorgos kezű tagjai. A ’80-as évek közepén elsőként kezdtük nyilvánosan megszervezni a vallási ünnepeket: karácsonyi találkozót, húsvéti, pünkösdi bált rendeztünk, ahol bemutattuk az ünnephez fűződő szokásainkat. Klubunknak két évtizeden át kórusa és zenekara is volt. Felléptek a Durindókon és más rangos rendezvényeken. Az elmúlt öt évtizedben számtalan elismerésben részesültünk, serlegek, nívódíjak, nagymesteri diplomák és elismerő oklevelek bizonyítják a munkáink hitelességét.


Köszöntő

A Magyar Nemzeti Tanács képviseletében Tóth Ramóna vett részt a Muzslyai Nők Klubjának jubileumán.

— Hallottuk, hogy a hölgyek nagyon sok mindenből kiveszik a részüket, és más civil egyesületekkel is együttműködnek, hogy mindenki szinte rájuk támaszkodik. De hát mi a nőknek a dolga? Az összefogás és az összetartás — és ennek a megerősítése. A Magyar Nemzeti Tanács fontosnak tartja a civil egyesületeknek a támogatását is, a Muzslyai Nők Klubját is segítjük, amiben tudjuk. A már említetteken kívül az utánpótlást is nevelniük kell, hiszen ezek a kézimunkák a magyar identitásunkhoz tartoznak, ezért fontos átadni a fiataloknak.     

A tartományi művelődési titkárság igen gyakran támogatja a Muzslyai Nők Klubjának tagjait, az ünnepségen Kudlik Zoltán segédtitkár is jelen volt.

— Azt hiszem, hogy az egész vajdasági magyar közösség büszke lehet erre a szervezetre, mert ötven éve áll a közösség szolgálatában, és nemcsak a muzslyainak, hanem az egész vajdasági magyar közösségnek mutatnak példát alázatos munkájukkal. Minden rendezvény mögött, amit Muzslyán szerveznek, a nők klubjának a tagjai is ott vannak. A művelődési titkárságnak pedig természetes, hogy az ilyen típusú szervezeteket, rendezvényeket támogatja. Azt ajánlom, hogy terjesszék fel a nők klubját a Vajdasági Magyar Értéktárba, mert azt hiszem, hogy olyan értékről van szó, ami a maga nemében egyedülálló, és gazdagítani tudja a vajdasági magyar közösséget.

Az ünnepelteknek a Muzslai Petőfi Sándor MME tagjai műsorral kedveskedtek, majd társalgással, tánccal ért véget a rendezvény.


Társalgás és mulatság


Ebéd előtti ima Elias atyával

Fényképezte: Kónya-Kovács Otília

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..