A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége, a Moholi Családok Egyesülete és a Vajdasági Nagycsaládos Egyesületek Szövetsége közös szervezésében az elmúlt héten Adán megtartották az Összetartozunk! elnevezésű, II. Kárpát-medencei Nyári Tábort, melyen 32 tizennégy és tizennyolc év közötti, magyar nemzetiségű fiatal vett részt Magyarországról, Erdélyből/Partiumból, Kárpátaljáról, Felvidékről és Vajdaságból
A tábor hét napja a csapatépítés, az önismeret, az önkéntesség, a kommunikáció és a motiváció köré épült. A fiatalok különféle csapatépítő, készségfejlesztő csoport- és egyéni foglalkozásokon vehettek részt, előadást hallhattak a tapasztalati tanulási gyakorlatokról, a KCSSZ felépítéséről, működéséről, kidolgozták az ifjúsági tagozat megalapításának főbb pontjait, megismerkedhettek Ada nevezetességeivel, felfrissülhettek a strandfürdőben, illetve ellátogattak Tiszakálmánfalvára, Újvidékre és Péterváradra is.
Csoportkép a reggeli torna után
A tábor a 2001-ben alakult Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének kezdeményezésére jött létre azzal a céllal, hogy a Kárpát-medencében élő magyar nemzetiségű fiatalok évente más-más régióban találkozzanak, ismerkedjenek, kapcsolatokat építsenek egymással. Az első tábornak a felvidéki Párkány adott otthont, ahol a digitális technikával és a plakátszerkesztés fortélyaival ismerkedtek meg a résztvevők.
— Az idén a motivációra, az önkéntességre, a csoportmunkára és az önismeretre fókuszálunk, valamint a KCSSZ-en belül szeretnénk megalapítani az ifjúsági tagozatot is. Közgyűlésünket is Vajdaságban tartjuk, szeptember 21-én Topolyán. A nemzeti identitás erősítése mellett a gyerekek a táborban meggyőződnek arról, hogy közösen mekkora erővel bírnak. Attól függetlenül, hogy melyik régióban élnek, mindannyian ugyanazzal a problémával küzdenek, hiszen a többségi nemzet nyelvét meg kell tanulniuk, és büszkék arra, hogy egy nyelvvel gazdagabbak. Felismerik egymás értékeit, és foglalkozások közben játékosan tanulnak egymástól. A táborban erősítjük gyökereiket, és tudatosítjuk bennük, nincsenek egyedül. A fiatalok a többi közt megismerkednek a KCSSZ alapszabályával és működésével, elmondják, hol képzelik el saját magukat a szervezetben, miben tudnának újítani. Nem szeretnénk elengedni a kezüket, a jövőben is számítunk rájuk — mondta Márton Zsuzsanna, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke.
Márton Zsuzsanna
Világos Tibor, a Moholi Családok Egyesületének elnöke kiemelte, hogy a Vancsesszel együtt nagy megtiszteltetés számukra, hogy társszervezői lehetnek az Összetartozunk! tábornak.
— Fontos, hogy az elszakított területekről érkező fiatalok megismerjék egymást, és akár életre szóló barátságok is kialakuljanak. A 32 gyerek közül a legközelebbiek, tehát a vajdaságiak vannak a legkevesebben, a többi régióból érkezettek nagyobb számban képviseltetik magukat. Annak külön örülünk, hogy Kárpátaljáról 9-en vesznek részt a tábor munkájában — mondta Világos Tibor, a MOCSE elnöke, majd az egyesület programjairól kiemelte, hogy október elején megtartják a régi mesterségek napját, megemlékeznek az 1944—45-ös ártatlan áldozatokról, a házasság hete alkalmából pedig egy brossúrát adnak ki.
Világos Tibor
Szabó Dóra, a KCSSZ vajdasági régiófelelőse kiemelte, hogy a táborban jelen lévő gyerekek adják az utánpótlást a KCSSZ számára.
— Térségünkben is nagy gond a kivándorlás. Az itthon maradóknak próbálunk minél változatosabb programokat szervezni, melyek felkeltik a fiatalok érdeklődését. A kisgyerekeket leginkább a játszóházas programok és a kirándulások érdeklik, a nagyobbaknak már nem könnyű megfelelő foglalkozást találni. A táborban részt vevő fiatalok közös érdeklődési kört találnak, csapatjátékokat játszanak, csoportban gondolkodnak, tehát ugyanazért a célért dolgoznak, bármelyik régióból is érkeztek. Később, amikor vezető szerepet vállalnak valamelyik egyesületünkben, az itt kialakított kapcsolatokra támaszkodhatnak, ami megkönnyíti a további együttműködést — mondta Szabó Dóra, hozzáfűzve, hogy a KCSSZ vajdasági régiójába 20 családszervezet, illetve művelődési egyesület tartozik.
A fiatalok a reggeli órákban a teniszpályák melletti hűvösben a kötelező tornagyakorlatokat végezték, amikor megszólítottam őket. A Szatmárnémeti melletti Egri településről érkezett Márton Iringó számára hatalmas élmény volt az első táborban való részvétel is, ahol rengeteget tanult az önkéntességről, és két poszterkészítő alkalmazást is elsajátított.
— Először járok Vajdaságban, nagyon kellemes benyomások alakultak ki bennem a helyszínről, a városról, az itt élő emberekről. Kiváló programokat szerveznek számunkra, mindegyik nagyon tetszik. Számomra a tábor üzenete az összetartozás és a külhoni magyarok megismerése — mondta Iringó.
A Beregszász melletti Gútról érkezett Béres Dávid első alkalommal vett részt az Összetartozunk! táborban.
— A jégtörő feladatoknál nagyon jó dolgokat tudtunk meg egymásról, és abban is segített, hogy feloldódjunk, illetve nyissunk egymás felé. A kárpátaljai régiófelelős javasolta, jöjjek el a táborba, amit megfogadtam, és egyáltalán nem bántam meg, hiszen nagyon jól érzem magam — mondta Dávid.
Beszélgetőtársaim, akik a táborral kapcsolatos élményeikről meséltek (balról jobbra): Ivacska Lilla, Kemény Dávid, Hideghéti Ákos, Béres Dávid, Márton Iringó
Hideghéti Ákos a Csallóközből, Dunaszerdahelyről érkezett Adára. Az elmúlt évi párkányi táborban nagyon sok barátot és a táborhoz köthető élményt szerzett. Összeállt egy csapat, mellyel a tábor óta öt rendezvényen dolgozott együtt.
— A tábor lényege az összetartás, a kapcsolat- és csapatépítés. Sokan vagyunk, sok helyről érkeztünk, és nagyon sok értéket hordozunk magunkban. Tanulunk is egymástól, hiszen a törölköző valahol kendő, máshol lepedő, a csevap pedig nálunk és Vajdaságban valóban csevap, Erdélyben azonban mics a neve — mondta Ákos, kiemelve, hogy teljesen otthon érzi magát, hiszen az alföldről, sík vidékről, a Duna mellől érkezett, és Adán is síkság, valamint egy másik folyó, a Tisza fogadta.
A moholi Kemény Dávid is elégedett a táborban tapasztaltakkal.
— Összetartozunk, azért is, mert magyarok vagyunk, és azért is, mert fiatalok vagyunk, és össze kell tartanunk. A plakátkészítés és a jégtörő feladatok kötötték le leginkább a figyelmem, de a többi foglalkozás és előadás is tetszett.
Az orosházai Ivacska Lilla először járt Vajdaságban. Tetszését legjobban a csoportos feladatok nyerték el, valamint a rajzolás és a kvíz kitöltése.
— Nagyon sok új barátra tettem szert az elmúlt napokban. A tábor összehozza a Kárpát-medencében élő fiatalokat, megismerhetjük egymást és a különböző régióból érkező fiatalok kultúráját. Mindenkinek ajánlom, vegyen részt ebben a táborban, mert életre szóló élmények szerezhetőek, és közben sokat lehet tanulni is — mondta Lilla.
Az Összetartozunk! — II. Kárpát-medencei Nyári Tábor egyik fő támogatója a Magyar Nemzeti Tanács volt. A fiatalok jövőre Magyarországon vagy Szatmárnémetiben találkoznak újra.
Fényképezte: Tóth Tibor