home 2024. december 12., Gabriella napja
Online előfizetés
Őshonosok a hazában
2024.12.11.
LXXIX. évf. 50. szám
Őshonosok a hazában

Egy kisebbségi kezdeményezés sikeréről

Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány ősszel indította el Őshonosok a hazában – európai kisebbségek népművészete címmel programját. A franciaországi, korzikai és okszitán, valamint a magyarországi délszláv népzenével elkezdett eseménysorozat jelentőségét és jövőbeni terveit Kelemen László, az Alapítvány elnöke foglalja össze.


Sebestyén Márta Nagyváradon (Fotók: Erdélyi Hagyományok Háza)

„Feszültséggel teli mindennapjainkban a globális és a lokális közti egyensúly felborulásának lehetünk tanúi. Az őshonos kisebbségek zenéjének bemutatásával a lokalitás felé billentenénk el a mérleg nyelvét, ezzel mintegy új egyensúlyt teremtve. A gondolat, hogy az európai kisebbségek népzenéjét minél jobban megismerjük, illetve ismertessük, Erdélybe való hazatelepülésem után született. Kedvetlenül, s kissé értetlenül tapasztaltam, hogy itt a világ ugyancsak ’befeszült’ az autonómia eszméje köré, ami nem, hogy segíti, de erősen gátolja a közös megoldást. Ezt a gordiuszi csomót kívántuk a magunk eszközeivel lazítani, s észrevetetni a környezetünkkel, hogy a szomszéd népművészete nagyon hasonlít a mienkére. Ez a hasonlóság nemcsak abból adódik, hogy hosszú évszázadok alatt éltünk együtt, hanem abból is, hogy egy egységes európai kultúrának vagyunk részei. Ebből fakadt a kezdeményezés ötlete, hogy koncertekkel valósítsuk meg a megfogalmazott gondolatokat.


Ensemble Tavagna Nagyváradon

Az első műsorsorozat igazolta a várakozást: a korzikai Ensemble Tavagna a Szászcsávási Dalárdával együtt öt helyen adott nagysikerű koncertet. Két teljesen különböző együttesről volt szó, de mindkettő zenei kultúráját, nyitottságát mutatja, hogy már a második koncerten – a nyelvi nehézségeket leküzdve – együtt énekeltek.

Őket követte novemberben a Vujicsics Együttes, ők Miqueu Montanaro okszitán muzsikussal léptek fel. A magyarországi délszáv zenét jól ismerjük, de talán kevesebbet tudunk az okszitánokról, az egyik legnagyobb francia kisebbségről. Dél-Franciaországban Nizzától az óceánig kiterjedő területen élnek, lélekszámukat tizenhárom millióra becsülik, kultúrájukat és nyelvüket gondosan ápolják. Montanarot már a táncházmozgalom kezdetétől fogva, a hetvenes évektől ismerjük, s különösen a hangszerhasználatban van közös nevezőnk. Mindehhez kapcsolódott Sebestyén Márta művészete, aki mindkét zenei nyelvet tökéletesen ismerte.


Ensemble Tavagna Nagyváradon

Immáron a folytatásról gondolkodunk, tervem szerint, – aminek megvalósítására Európai Uniós pályázatokat is bevonnánk – tizenkét európai helyszínnel, az ott élő kisebbség zenei hagyományait közkinccsé téve szerveznénk kulturális cserét.

A terv az emberek közötti békességet és megértést szolgálná, s egyúttal hangsúlyozná, hogy a kulturális autonómia nem az ördögtől való.”

Diligens Linda és Dr. Csermák Zoltán


Vujicsics Együttes Nagyváradon


Ensemble Tavagna Marosvasarhelyen

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..