home 2025. március 31., Árpád napja
Online előfizetés
Örökségünk a csárdás
Dr. Csermák Zoltán
2025.03.16.
LXXX. évf. 11. szám
Örökségünk a csárdás

December elején repítették világgá a hírügynökségek: „Felvette a csárdás tánc hagyományát az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájára az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága a paraguayi Asunciónban zajló ülésszakán.” Különösen kedves számomra a bejelentés, mivel az előterjesztést a Hagyományok Háza készítette.

Az általában két részből, a lassúból és a frissből álló csárdás nemzeti táncstílusunk megtestesítője, s eredete a XVIII. századra vezethető vissza. Az elnevezése csak fokozatosan terjedt el a nép körében, inkább a tempóra, mozgásra vonatkozó utalás — úgy, mint a csendes, szapora, jártatós, ugrós —volt a gyakoribb. Változatainak felsorolása oldalakat venne igénybe, inkább a hatására térek ki. A cigányzenekarok elterjedésével a csárdás is túllépte a határainkat, a Kárpát-medencei népeknél is megszokott lett.

A tánc a magyar identitás kifejezőjévé vált, egy összejövetel megítélése is függött tehát a táncrendtől. A Regélő folyóirat 1842-ben írta: „Mit fejezett ki a csárdás, hogy 1844-ben egy pozsonyi ellenzéki bálon mintegy electrikai erővel hatotta át az egész táncoló s néző társaságot…”

Ez azért nem mindenütt volt jellemző, a Pesti Divatlap egy nagysallói tudósítás nyomán teszi fel a költői kérdést: „Milyen akadályokkal kellett megküzdenie, ha még 1847-ben is a »valceristák« vágtatót (galoppot) követeltek, az ellenzék pedig szüntelenül csárdást kívánt.”

A háború előtt minden mulatság része volt, a világégés után az emigrációba kényszerített honfitársaink az egész világon népszerűsítették. A fél évszázaddal ezelőtt elindult táncházmozgalom újabb lendületet adott a csárdásnak.

A nemzeti táncunk több nagy zeneszerzőnek adott ihletet. Közülük a leghíresebb talán Vittorio Monti Csárdása. Jóllehet az olasz mester számos népszerű művet írt, az utókor mégis ezzel a kompozíciójával azonosítja. A darab minden cigányzenész kedvence, s a filmzenék között is gyakran felbukkan. Csajkovszkij A hattyúk tava című balettjét színesítette csárdással. A harmadik felvonásba applikálta, amikor a hercegkisasszony ünnepségén a messziről jött vendégek, a nápolyiak, a lengyelek, a spanyolok és a magyarok mutatják be táncukat. Ifjabb Johann Strauss a Denevér című nagyoperettjébe komponált csárdást: az álarcos Rosalinda mint magyar grófnő adja elő.

A magyar zeneszerzők közül Erkel Ferencet és Liszt Ferencet említhetjük. Erkel Bánk bánjában csendül fel a csárdás. Liszt három csárdást írt zongorára Két csárdás (Csárdás és Csárdás obstiné) és a Csárdás macabre. E kompozíciók — Liszt öregkori opusai — hangvételükben már a XX. századba vezetnek, és a fiatal Bartókra is nagy hatással voltak.

Fotók: Dusa Gábor 

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..